Nie można łączyć funkcji w Zarządzie Krajowym PO i we władzach klubu parlamentarnego - uchwałę tej treści przyjął w piątek, na wniosek lidera PO Donalda Tuska, Zarząd PO. To powrót do dawnych reguł Platformy, obowiązujących w czasach Tuska.
CZYTAJ TAKŻE:
Posiedzenie Zarządu Krajowego PO
Zarząd Krajowy spotkał się w piątek wczesnym popołudniem. Było to pierwsze spotkanie z Tuskiem, który kieruje partią od 3 lipca.
Posiedzenie było krótkie, trwało niespełna godzinę.
Zarząd, na wniosek swego szefa przyjął uchwałę, zgodnie z którą członkowie partii nie łączą zasiadania w zarządzie i we władzach klubu parlamentarnego.
Taka była zawsze w dawnych latach dobra tradycja w Platformie i wracamy do tej dobrej tradycji. Jeżeli jest się członkiem Kolegium czy Prezydium w klubie, nie jest się członkiem zarządu
— zaznaczyła w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Jak dodała, chodzi o dzielenie obowiązków.
Naszym celem jest, żeby jak najwięcej posłów mogło się angażować i działać
— wyjaśniła posłanka.
Kogo dotyczy przyjęta uchwała?
Przyjęta w piątek uchwała dotyczy pięciu osób: sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego, szefa wielkopolskich struktur Platformy Rafała Grupińskiego, posłów: Sławomira Nitrasa i Roberta Kropiwnickiego oraz zasiadającej w Prezydium klubu posłanki Izabeli Leszczyny. Osoby te będą musiały wybrać, w którym gremium chcą pracować.
Rafał Grupiński zastrzegł w rozmowie z PAP, że nie uczestniczył w spotkaniu Zarządu, jednak - jak dodał - nigdy nie miał problemów z podejmowaniem tego typu decyzji.
Chyba nie mam innego wyjścia, muszę ustąpić z funkcji wiceszefa klubu
— powiedział z kolei PAP Sławomir Nitras. Według niego podobną decyzję zamierzają też podjąć inni parlamentarzyści, których dotyczy uchwała.
Marcin Kierwiński również zapowiedział w rozmowie z PAP, że zrzeknie się funkcji wiceprzewodniczącego klubu.
Izabela Leszczyna ustąpi z Prezydium Klubu KO, zaś Robert Kropiwnicki jeszcze nie podjął decyzji, czy zrezygnuje ze stanowiska wiceszefa klubu, czy z zarządu partii - wynika z informacji PAP.
Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej spotkał się w piątek wczesnym popołudniem. Było to pierwsze spotkanie z Tuskiem, który kieruje partią od 3 lipca. Na wniosek swego szefa zarząd przyjął uchwałę, zgodnie z którą członkowie partii nie łączą zasiadania w zarządzie i we władzach klubu parlamentarnego.
Uchwała dotyczy pięciu osób: sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego, szefa wielkopolskich struktur Platformy Rafała Grupińskiego, posłów: Sławomira Nitrasa i Roberta Kropiwnickiego oraz zasiadającej w Prezydium Klubu posłanki Izabeli Leszczyny. Osoby te będą musiały wybrać, w którym gremium chcą pracować.
Izabela Leszczyna poinformowała PAP, że zrezygnuje z zasiadania w Prezydium Klubu.
To dobra decyzja, musimy podzielić się pracą
— skomentowała.
Z kolei Robert Kropiwnicki powiedział PAP, że jeszcze nie podjął decyzji, czy wybiera partię czy klub.
Jak podejmę, to zakomunikuję
— oświadczył.
Jedynymi osobami, które mogą z racji pełnionych stanowisk łączyć zasiadanie we władzach klubu i w Zarządzie, to szef klubu KO Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Kidawa-Błońska.
Kolegium klubu PO
Kolegium klubu KO tworzą m.in. jego szef, wiceszefowie, sekretarz, skarbnik, rzecznik dyscypliny, szef grupy senatorów, marszałek Senatu, wicemarszałek Sejmu oraz inne osoby wybrane do tego gremium przez klub. Prezydium jest szerszym ciałem - oprócz wyżej wymienionych osób tworzą go także przedstawiciele regionów.
Zmiany dotyczące podziału stanowisk w klubie i partii Tusk zapowiedział podczas spotkania z klubem w czwartek wieczorem, na którym na jego wniosek doszło do zmiany przewodniczącego. Kojarzonego z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Cezarego Tomczyka zastąpił Borys Budka.
Po posiedzeniu klubu Tusk informował dziennikarzy, iż będzie chciał także wrócić do innej promowanej przez niego w przeszłości zasady - parytetów płci we władzach klubu i partii. Potwierdził, że na funkcję wiceprzewodniczącej PO ma wrócić b. premier Ewa Kopacz.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/559836-zmiany-w-po-na-wniosek-tuska-na-czym-polegaja