Zaczynam pracę - oświadczył Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek po złożeniu ślubowania w piątek przed Sejmem. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii.
Zaapelował też do obywateli o szczepienie się przeciw COVID-19.
Szanowni państwo proszę się szczepić, bo od tego zależy zdrowie i życie nasze, naszych najbliższych i wszystkich obywateli naszego kraju
— powiedział Wiącek.
W piątek nowy Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek złożył ślubowanie przed Sejmem. Zastąpił na tym stanowisku Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.
W wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmie Wiącek wyraził uznanie dla parlamentarzystów za to, że „potrafili się wnieść ponad podziały polityczne i zapewnili ciągłość funkcjonowania urzędu RPO”.
Zaszczytem jest dla mnie to, że to porozumienie się skoncentrowało wokół mojej osoby
— powiedział dziennikarzom w Sejmie.
Zaczynam pracę
— oświadczył RPO.
Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu dotyczącego problemów, jakie obnażyła pandemia.
Wykaz rzeczy do zmiany
Jak wyjaśnił, chce przygotować wykaz rzeczy, które należy zmienić w prawie i w praktyce.
Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże dojdzie do kolejnej fali pandemii
— powiedział RPO.
Na pytanie, czy spotka się w najbliższym czasie z Adamem Bodnarem odparł:
Oczywiście jeśli pan prof. Bodnar zechce przyjąć zaproszenie bardzo chętnie spotkam się z nim i będę chciał posłuchać o doświadczeniach i skorzystać z jego rad.
Wiącek pytany o obostrzenia epidemiczne powiedział, że do ich wprowadzania wymagane są rzetelne podstawy w ustawach.
Uważam, że dyskusja nad tymi kwestiami powinna się toczyć w parlamencie i rozstrzygnięcia prawodawcze powinny przyjmować formę ustaw a nie rozporządzeń. I taki będzie mój apel, aby tego dotrzymać
— dodał.
Zapewnił przy tym, że będzie interweniował, jeśli kolejne obostrzenia zostaną wprowadzone rozporządzeniami.
Wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej
Pytany o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca dotyczący systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce powiedział, że orzeczenie to powinno być wykonane.
On (wyrok - PAP) powinien być wykonany przede wszystkim przez ustawodawcę w drodze nowelizacji przepisów ustawy o SN i również niektórych przepisów ustaw o sądownictwie powszechnym
— mówił RPO.
W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustawy, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność
— dodał.
Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2007 r. pracuje w Biurze Orzecznictwa NSA. Wcześniej był zatrudniony w Trybunale Konstytucyjnym. Przez około cztery lata był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.
Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Posługuje się językiem angielskim i francuskim. Nigdy nie należał do partii politycznej.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/559803-prof-wiacek-zaczyna-prace-co-mowi-o-izbie-dyscyplinarnej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.