Historia i doświadczenia, które możemy z niej czerpać. Niełatwe wojenne losy i wielkie dramaty. Wielka polityka i jej wpływ na losy jednostek i społeczeństw. Wreszcie kryzysy, które dotykają nas także współcześnie - to właśnie te kwestie stanowią trzon tematów, omawianych rokrocznie w ramach Remembrance and Future Forum. W tym roku nie będzie inaczej!
RAF Forum to wyjątkowe spotkanie podczas którego prowadzone są rozmowy o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności. Do tej wielogłosowej dyskusji zapraszani są czołowi intelektualiści i liderzy społeczni z Polski i ze świata.
A tegoroczna edycja prezentuje się wyjątkowo ciekawie! Wojna w Górskim Karabachu, konflikt między Ukrainą a Rosją, sytuacja na Białorusi… kres czy odnowienie projektu Unii Europejskiej? Kryzys migracyjny, kryzys klimatyczny, kryzys ekonomiczny, plan odbudowy. Jak zaczynać od nowa po pandemii? Te wszystkie tematy będą omawiane w trakcie trzydniowego forum odbywającego się w Zajezdni.
W ubiegłym roku ze względu na pandemię większość spotkań realizowanych w ramach Remembrance and Future Forum odbyła się online. Tym razem będzie inaczej. Jak wskazują organizatorzy:
Mamy nadzieję, że tym razem będziemy mogli w pełniejszy, osobisty sposób świętować nasze spotkanie w niepowtarzalnej scenografii Centrum Historii Zajezdnia, gdzie między 29 a 31 lipca będziemy dyskutować nad tematem „Od nowa” / „New Beginnings”.
Uczestnicy będą analizować tematy globalne, ale także lokalne. Choćby dlatego, że miasto Wrocław i jego skomplikowana historia, będą istotnym aspektem debat.
Historia Wrocławia, niezwykłego miasta podlegającego przez wieki gwałtownym zawirowaniom politycznym i społecznym, a szczególnie pamięć o powojennych jego dziejach, może stanowić w tej materii swoisty podręcznik, zbiór odwołań i wzorców, inspiracji i doświadczeń, które mogłyby służyć refleksji nad współczesnością i przyszłością Polski i Europy
— mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia i pomysłodawca Remembrance and Future Forum.
W bogatym programie wydarzenia znalazły się międzynarodowe dyskusje, premierowe prezentacje projektów dotyczących kultury pamięci, pokazy filmów oraz koncerty. Gościem specjalnym tegorocznego Forum będzie profesor Jie-Hyun-Lim z Uniwersytetu w Seulu, który opowie o globalnej pamięci ofiar wojny. W trakcie spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak współczesności radzą sobie z koniecznością zaczynania od nowa po kataklizmach wojny. Czy pamięć może być uleczona? Czy raczej jest zarzewiem nowego konfliktu?
Dostrzegamy, że wyzwaniem czasu są postępujące podziały i rozpad wspólnot. Dotyczy to zarówno wymiaru lokalnego, kapitału zaufania w codziennych relacjach społecznych, jak też zjawiska nazywanego na wyrost wojną „polsko – polską, czy wreszcie kryzysu wspólnoty europejskiej. Sądzimy, że doświadczanie powojennego Wrocławia może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji nad tymi problemami
— dodaje Marek Mutor.
W związku z trwającym Rokiem Tadeusza Różewicza, ostatni Dzień Remebrance and Future Forum dedykowany będzie właśnie temu wybitnemu poecie, wrocławianinowi, którego życie i twórczość naznaczone były doświadczeniem wojny i zaczynaniem od nowa. W centrum miasta stanie wystawa „Szuflada Różewicza”, która, miejmy nadzieję, poruszy wyobraźnię przechodniów i ukaże zarys biografii, osobowości i twórczości poety.
Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie remembranceandfuture.com. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc informujemy, że obowiązuje konieczność rezerwacji miejsc za pomocą formularza na stronie remembranceandfuture.com.
Zdecydowanie warto wybrać się na Forum. Zapraszamy do Zajezdni!
(as)
TEKST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PARTNEREM KOMERCYJNYM.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/559524-zaczyna-sie-2-edycja-remembrance-and-future-forum