W środę Senat zaczyna trzydniowe posiedzenie; zdecyduje m.in. o wyrażeniu zgody na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich oraz dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Senatorowie wysłuchają też informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2020 r.
CZYTAJ TAKŻE:
Wybór RPO
Na początku lipca Sejm większością głosów wybrał prawnika, prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musi się zgodzić Senat.
W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że jeśli Senat zatwierdzi wybór Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku posiedzenia, to nie widzi przeszkód, aby jego ślubowanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.
Według informacji PAP Senat kwestią wyboru Wiącka na RPO zajmie się już w środę.
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele wszystkich klubów i kół senackich w rozmowie z PAP deklarowali poparcie dla prof. Wiącka, choć niektórzy chcieli się wcześniej z nim spotkać. Wiącek może być jednak prawie pewien, że Senat wyrazi zgodę na jego wybór.
Wybór prezesa IPN
Sejm pod koniec maja głosami PiS, Konfederacji i Kukiz‘15 powołał dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu. Powołany przez Sejm na jego następcę dr Nawrocki, to dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i obecnie wiceszef IPN.
W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w zamian za poparcie kandydata opozycji na RPO. W przypadku obu stanowisk wybór Sejmu musi zaakceptować Senat.
Pilna nowelizacja ws. dowodów osobistych
Senatorowie zajmą się też pilną nowelizacją, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Po uchwalonej zmianie dzień ten określony zostanie w osobnym komunikacie.
Potrzeba przesunięcia wejścia w życie uchwalonych w kwietniu przepisów, zgodnie z którymi w wydawanych od 2 sierpnia dowodach osób powyżej 12 r. życia miały znaleźć się odciski palców oraz podpis posiadacza, związana jest z tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2 lipca wskazała na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem zamówionych urządzeń do pobierania linii papilarnych, które miały trafić do gmin.
Nowelizacja ustawy o partiach politycznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o partiach politycznych, która zakłada wprowadzenie anonimizacji danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, ewidencję, do której zgłasza się partię polityczną, prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie. Ewidencja wraz z tekstami statutów partii politycznych jest jawna.
Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Regulacja rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych poprzez ustalanie emerytury w taki sposób jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Do tej pory przez brak waloryzacji kwartalnej świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe.
Inna nowelizacja, którą zajmie się Senat, przedłuża kadencję organów statutowych związków zawodowych w związku z epidemią Covid–19 do czasu nowego wyboru, jednak nie dłużej niż do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Głosowanie nad ustawą wprowadzającą pakiet SLIM VAT 2
W porządku obrad jest też ustawa wprowadzająca tzw. pakiet SLIM VAT 2 (Simple Local And Modern VAT), którego celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług. SLIM VAT 2 wprowadza m.in. możliwość odliczenia VAT po upływie terminu, „na bieżąco”. Ma to nastąpić poprzez rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w których podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji, co ma ułatwić dokonywanie korekt. Ustawa wydłuża również termin na stosowanie ulgi na złe długi z dwóch do trzech lat, upraszcza sposób obłożenia VAT sprzedaży nieruchomości, a także wprowadza możliwość przesyłania środków pomiędzy rachunkami VAT-owskimi w różnych bankach czy możliwość płacenia z rachunku VAT składek na KRUS.
Izba zajmie się także ustawą regulującą status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej, w Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Regulacja zapewni psom i koniom służbowym m.in. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.
Nowelizacja ustawy o Agencji Badań Medycznych
Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM), która rozszerza zakres zadań Agencji o wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia przez możliwość udzielania dofinansowania na realizację eksperymentów badawczych w rozumieniu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, np. dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.
ABM będzie miała możliwość doboru właściwego wsparcia merytorycznego na potrzeby realizowanych przez siebie działań. W tym celu – jak wynika z uzasadnienia – wyłączono stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych w odniesieniu do angażowania ekspertów (będących osobami fizycznymi) do oceny wniosków o dofinansowanie oraz innych ocen i opinii dotyczących realizacji zadań Agencji.
Senatorowie zajmą się nowelizacja Kodeksu cywilnego, która wprowadza przepis jednoznacznie stanowiący, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej. Z inicjatywą takiej zmiany wiosną br. wystąpił prezydent Andrzej Duda.
Senat zajmie się ponadto zmianą przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Według noweli, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji.
W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o rynku mocy, m.in. dającą przedsiębiorstwom energochłonnym możliwość obniżenia opłaty mocowej oraz ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.
Senackie projekty i informacja o działalności RPD
Izba zajmie się także kilkoma senackimi projektami; projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego wprowadza obowiązkową obecność na rozprawie niepoczytalnego sprawcy, wobec którego sąd orzeka o zastosowaniu środków zabezpieczających. Inny projekt, zakładający zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii - nadaje nowe brzmienie przepisowi, który zawiera definicję spółdzielni energetycznej. Proponowane modyfikacje umożliwią tworzenie spółdzielni energetycznych także na terenach miejskich oraz rozszerzą zakres ich działalności.
Senatorowie wysłuchają ponadto informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2020 rok wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka, informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r. oraz sprawozdań: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z rozpatrzonych w 2020 roku petycji.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/559388-senat-zaglosuje-ws-rpo-i-prezesa-ipn-sprawdz