Portal wPolityce.pl ustalił, że sędzią, który wypuścił dziś Bartosza Kramka z aresztu, to Wiesław Pastuszak, sędzia SO w Lublinie oraz członek skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia „Iustitia”. Sędzia w czasach PRL był członkiem PZPR, a dwa lata temu skazał radnego PiS za rzekome zniesławienie Bartosza Staszewskiego. Z naszych informacji wynika, że Prokuratura Regionalna w Lublinie, która postawiła Kramkowi zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy, nie zgadza się z decyzją sądu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ NEWS. Bartosz Kramek trafi do aresztu! Sąd uwzględnił wniosek lubelskiej prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt
Sąd Okręgowy odrzucił dziś zażalenia tak prokuratury, jak i obrony. Śledczy złożyli zażalenie na decyzję sądu o warunkowym opuszczeniu aresztu po wpłaceniu 300 tys. złotych poręczenia majątkowego. Z kolei obrona domagała się, by Kramek wyszedł z aresztu bez poręczenia.
Z naszych informacji wynika, że decyzję ws. Bartosza Kramka podjął Wiesław Pastuszak, członek skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia sędziów „Iustitia”. Bartosz Kramek często angażował się w sędziowskie pikiety i czynnie wspierał zbuntowanych sędziów w Brukseli. Z Oświadczenia sędziego Pastuszaka wynika też, że był on członkiem PZPR od 1985 roku do likwidacji tej komunistycznej partii.
Wyrok ws. Staszewskiego
Sam sędzia Pastuszak wsławił się wyrokiem na jednego z lubelskich radnych PiS, który miał rzekomo zniesławić Bartosza Staszewskiego, znanego działacza LGBT.
Lubelski radny Tomasz Pituch miał zgodnie z wyrokiem wpłacić 5 tys. złotych na rzecz Marszu Równości. Wcześniej polityk napisał w mediach społecznościowych, że „najzagorzalsi fani filmu W. Smarzowskiego chcą zorganizować w Lublinie tzw. Marsz Równości, promujący homoseksualizm, pedofilię”. Sędzia Pastuszak utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji i radny musiał wykonać decyzję sądu.
Sprawa Kramka
Według śledczych Bartosz K. jako prezes zarządu i jednocześnie właściciel wszystkich udziałów w spółce konsultingowej, w okresie od sierpnia 2012 r. do lutego 2016 r. wystawiał faktury VAT z tytułu nieokreślonych usług konsultacyjnych, opisywanych jako „consultancy services”, „IT services”, „VOIP services”.
**W tym okresie wystawionych zostało 46 faktur na rzecz 11 zagranicznych kontrahentów, opiewających na łączną kwotę około 5,3 mln zł. Do kontrahentów Bartosza K. należały wyłącznie podmioty z tzw. +rajów podatkowych+, takich jak Belize czy Seszele albo przedsiębiorcy, jedynie pozorujący działania na rynku gospodarczym i zarejestrowani w wirtualnych biurach
– informował PAP Karol Blajerski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie.
Jak ustalili śledczy, spółka Bartosza K. w rzeczywistości nie świadczyła usług na rzecz tych kontrahentów ani nie pozostawała z nimi w relacjach gospodarczych. Spółki biorące udział w przestępczym procederze były utworzone przez profesjonalnych pośredników łotewskich i estońskich. Rachunki bankowe tych spółek były prowadzone m.in. na Łotwie, a rzeczywistym beneficjentem ich działalności byli m.in. obywatele Rosji i Ukrainy.
Przeprowadzone śledztwo wykazało, że pozyskane od zagranicznych podmiotów środki finansowe w łącznej kwocie około 5,3 mln. zł., zostały przelane m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog. Jak ustalono, przelewy na rzecz fundacji realizował Bartosz K., biorąc tym samym udział w przestępczym procederze prania brudnych pieniędzy, pochodzących z przestępstwa poświadczania nieprawdy w fakturach VAT
– wyjaśnił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie.
Bartosz K. został zatrzymany 22 czerwca 2021 r. przez funkcjonariuszy ABW, po czym doprowadzono go do Prokuratury Regionalnej w Lublinie. W czwartek prokuratura skierowała wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, który został uwzględniony przez Sąd Rejonowy Lublin - Zachód w Lublinie. Zażalenia na tę decyzję złożyli tak obrońcy Bartosza Kramka, jak i prokuratura. Dzisiejsza decyzja Sądu Okręgowego jest prawomocna. Jeszcze dziś Bartosz Kramek wyjdzie na wolność.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/558761-ujawniamy-to-sedzia-z-iustitii-wypuscil-kramka-z-aresztu