Idziemy podobną ścieżką jak Japonia; chcemy być bardzo nowoczesnym krajem, a jednocześnie zachować polską kulturę i wiarę - powiedział w poniedziałek w Chorzowie premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w otwarciu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„W Polskim Ładzie szukamy równowagi”
Szef rządu zapewnił, że w programie Polski Ład „tak jak w ogrodzie japońskim” można poszukiwać równowagi.
W Polskim Ładzie szukamy równowagi, balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym, czy dobrostanem społecznym, a innymi wartościami, takimi jak: kultura, rekreacja. To są ważne elementy, które wyznaczają jakość życia mieszkańców
—powiedział.
Mówiąc o bogactwie kultury japońskiej Mateusz Morawiecki wymienił m.in.: origami, sztuki walki, kaligrafię, a także poezję i prozę.
Ale Japonia to jednocześnie supernowoczesny kraj. Dlatego w oparciu o to, co Japonia osiągnęła, możemy i my marzyć o tym, żeby w ciągu najbliższych kilku lat, a najpóźniej kilkunastu lat, osiągnąć wysoki poziom życia i poziom dochodu na głowę mieszkańca, porównywalny do Europy Zachodniej
—powiedział.
Wyraził też przekonanie, że takie dążenia nie oznaczają utraty „tych składników polskiej kultury, które są nam bliskie”.
Japonia pokazała światu, że można być supernowoczesnym państwem, a jednocześnie dbać o swoją tożsamość, o swoją kulturę, obyczaje i tradycje. My, Polacy, też idziemy podobną ścieżką. Chcemy być bardzo nowoczesnym krajem, krajem zmodernizowanych dróg, nowoczesnych technologii, a jednocześnie zachować polską kulturę, polską wiarę, a tu na Śląsku zachować śląskie tradycje i kulturę. Japonia pokazuje, że to jest możliwe
—powiedział Morawiecki.
Premier, który jest jednocześnie posłem z okręgu katowickiego, obejmującego także Chorzów, zapraszał też mieszkańców innych części kraju do odwiedzania województwa śląskiego, w tym – Parku Śląskiego. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podziękował premierowi podczas briefingu za zaangażowanie w ważne inwestycje w tym regionie, wspierane także środkami z Unii Europejskiej.
Wręczył także szefowi rządu w imieniu samorządu województwa kopię Gwiazdy Górnośląskiej – odznaki przyznawanej powstańcom śląskim w okresie międzywojennym – oraz laudację w dowód uznania dla zaangażowania premiera w świętowane właśnie obchody stulecia tych trzech śląskich zrywów z lat 1919, 1920, 1921, dzięki którym znaczna część Górnego Śląska znalazła się w granicach II RP.
Dziękuję panu premierowi i rządowi za wsparcie naszych działań związanych ze stuleciem Powstań Śląskich. To filar naszej historii
—powiedział marszałek Chełstowski podkreślając, że polityka historyczna jest bardzo ważna, szczególnie na Śląsku. W pobliżu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim można oglądać wyjątkową wystawę dotyczącą Powstań Śląskich. Multimedialna ekspozycja w namiocie sferycznym przenosi odwiedzających do świata sprzed stu lat.
Początki Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim sięgają lat 60 ubiegłego wieku, jednak inwestycja nie została nigdy ukończona. Dzięki zakończonym właśnie pracom znajdujący się w centralnej części parku ogród powiększył się dwukrotnie, zajmując 12,5 tys. m kwadratowych. Powstał dwupoziomowy zbiornik, a także wodospad. Nad wodospadem znajduje się częściowo przeszklony taras widokowy. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano wiśniowy sad, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją jest przestronna altana wykonana w stylu orientalnym. Prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek podkreśliła, że w Ogrodzie Japońskim zastosowano nowoczesne i ekologiczne technologie, m.in. do uzdatniania i pompowania wody.
Znajdujący się w sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na pograniczu Chorzowa, Katowic i Siemianowic Park Śląski jest jednym z największych śródmiejskich parków w Europie; jego powierzchnia to 535 hektarów. Rocznie odwiedzają go 3 mln gości.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/558392-morawiecki-w-polskim-ladzie-jak-w-ogrodzie-japonskim