„Izraela niechęć do Niemiec i do Niemców została przygaszona, ale niechęć do Polaków jest niezwykle silna” - ocenił w rozmowie z TVP Info europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko.
CZYTAJ TAKŻE:
Polityk odniósł się m.in. do ostatnich napięć między Izraelem a Polską.
Na pewno chodzi o pieniądze, to jest rzecz oczywista. O majątek obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w Holokauście, o przejęcie tego majątku, rekompensaty za ten majątek, ale również o danie upustu tym antypolskim fobiom, które są bardzo silne w części środowisk żydowskich.
— wskazał prof. Legutko.
O ile niechęć do Niemiec i do Niemców jakoś została przygaszona czy też nie ujawnia się tak mocno, o tyle niechęć do Polaków jest niezwykle silna w tej części środowiska.
— ocenił europoseł.
Prof. Legutko: Polska najbardziej proizraelskim krajem UE
Polska należy do nielicznych krajów Unii Europejskiej, która dość konsekwentnie wyraża stanowisko proizraelskie. W zasadzie jesteśmy jedynymi członkami niewielkiej grupki państw, które bronią Izraela.
— podkreślił.
Zdarzało mi się czasem rozmawiać z ambasadorami izraelskimi i oni zawsze są pełni wdzięczności i miłych słów, oni doskonale wiedzą, ale jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że emocje antypolskie są silniejsze niż utrzymanie dobrych stosunków z sojusznikiem w Europie. To powtarza się kilka razy, następuje atak zupełnie niebywały w swojej brutalności
— ocenił Ryszard Legutko.
Europoseł podsumował, że to nie jest tylko kalkulacja ekonomiczna, „ale to sprawa polityczna”.
To nie jest tylko kalkulacja ekonomiczna, to również sprawa polityczna. Ta siła antypolskiego sentymentu jest tak duża, że żaden liczący się polityk izraelski nie może tego ignorować, to szalenie niebezpieczne, trzeba sobie z tego zdawać sprawę
— podkreślił profesor.
Dlaczego Izrael nie atakuje silniejszych państw?
Liczy się siła polityczna, łatwiej jest wtedy skanalizować te nastroje przeciw Polsce niż przeciw Niemcom i przeciw Francji, gdzie nastroje nawet nie tyle antyizraelskie, co antyżydowskie są bardzo silne. Gdyby zdarzyła się w Polsce 1/10 czy nawet 1/50 ze wszystkich incydentów antysemickich, które mają miejsce w tych krajach, to byłaby afera na cały świat. A tutaj trzeba się liczyć z dużymi, silnymi państwami, więc lepiej nie zadrażniać.
— ocenił eurodeputowany PiS.
Yair Lapid, izraelski minister spraw zagranicznych jest znany z wściekłych wypowiedzi skierowanych przeciwko Polsce, więc teraz ma okazję do kontynuowania tej swojej polityki, wyrażania tego stanowiska.
— dodał.
Ale to jest władza, z silnym rozmawia się zawsze lepiej niż ze słabszym, nawet gdy ten silny jest nieprzyjemny i arogancki.
— wskazał.
Szczyt UE-Rosja
Prowadzący pytał również o relacje między UE a Rosją. W zeszłym tygodniu Polska oraz kraje bałtyckie postawiły twarde weto wobec planu zorganizowania szczytu UE-Rosja. Europejskie media pisały później, że Polska „upokorzyła” Niemcy i Francję.
Pamiętajmy, że cała Europa jest i zawsze była prorosyjska, wcześniej była także prosowiecka. Pamiętajmy, że impet antysowiecki szedł tak naprawdę z USA, Europa Zachodnia była natomiast zawsze prosowiecka. To jest kontynuacja tej polityki. Europa jest prorosyjska i to dotyczy wszystkich partii od lewa do prawa.
— powiedział gość TVP Info.
Jedynie część Europy Wschodniej wyraża tutaj pewne obawy. Na Zachodzie Europy pojawiają się nastroje antyrosyjskie, kiedy stanie się coś poważnego - zestrzelenie samolotu pasażerskiego, inwazja militarna na obce terytorium, atmosfera staje się gorąca, ale szybko to wszystko mija, bo przecież „Żyjemy na wspólnym kontynencie, trzeba się dogadać, Rosja to potężny kraj, który też pragnie pokoju, jak deklaruje”. W każdym razie jest tak, że „troszkę żeśmy się nazrzymali na tego Putina, ale już dość, a teraz dobrze byłoby zacząć nową przyjaźń”.
— wskazał prof. Legutko.
I tutaj nagle okazało się, że część państw zaprotestowała, co doprowadziło do dużej nerwowości. To wszystko pokazuje system władzy w Unii Europejskiej. jeżeli my jesteśmy przegłosowani, to już normalne, ale Niemcy czy Francja zostają przegłosowani - to już upokorzenie.
— dodał.
aja
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/556537-o-co-chodzi-w-sporze-z-izraela-z-polska-legutko-wyjasnia