Jak najszybsze zawarcie ugody z Czechami, przygotowanie planu sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego oraz zawarcie umowy społecznej z górnikami węgla brunatnego - to postulaty lidera Polski 2050 Szymona Hołowni pod adresem rządu przedstawione po spotkaniu z pracownikami kopalni i elektrowni Turów.
CZYTAJ TAKŻE:
Hołownia spotkał się w piątek z pracownikami kopalni i elektrowni Turów.
Jesteśmy w miejscu, w którym trzeba walczyć o ludzi. Chcemy to bardzo wyraźnie podkreślić, że dla nas, Polski 2050, ludzie są najważniejsi. Dlatego tu dzisiaj jesteśmy
— mówił Hołownia na briefingu prasowym.
Postulaty Hołowni
Lider Polski 2050 wygłosił trzy postulaty pod adresem rządu. Pierwszy z nich dotyczy natychmiastowego rozwiązania sporu z Republiką Czeską ws. kopalni Turów i jak najszybsze zawarcie ugody.
Jest jasne, że trzeba respektować wyroki Trybunału, ale my nie możemy zamknąć kopalni i elektrowni ot tak, natychmiast. To jest technicznie niewykonalne. To wywoła dramatyczne reperkusje w regionie. A więc musimy, niestety płacić - bo takie mamy postanowienie sądu - ale powinniśmy płacić jak najkrócej
— mówił.
Hołownia apelował też o rozpoczęcie rozmów nt. planu sprawiedliwej transformacji dla całego regionu turoszowskiego. Plan ten - mówił - ma pokazać jak w najbliższych latach przekwalifikowywać ludzi, by żaden z pracowników nie stracił zajęcia. Zdaniem lidera Polski2050, plan sprawiedliwej transformacji musi powstać do końca roku.
Ten plan mają już inne regiony, w których eksploatuje się węgiel brunatny. Dlaczego w tym regionie go nie ma?
— pytał.
Trzecim postulatem Hołowni jest umowa społeczna dla górników węgla brunatnego i dla sektora okołogórniczego węgla brunatnego.
Umowa społeczna pokaże w jakiej perspektywie trzeba będzie te wszystkie rzeczy robić, jakie programy osłonowe zastosować wobec ludzi, którzy tu pracują tak, żeby można było przeprowadzić polską energetykę z opartej w 70 proc. na węglu do opartej w 70 proc. na odnawialnych źródłach energii
— powiedział lider Polski2050.
Decyzja TSUE ws. kopalni Turów
W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju Trybunał Sprawiedliwości UE, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.
Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do TSUE.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/556308-zmienil-zdanie-w-sprawie-turowa-holownia-poucza-rzad