Przyjęta przez Sejm nowela Kodeksu postępowania administracyjnego dotycząca terminu kwestionowania decyzji administracyjnych chroni ofiary i ich potomków przed oszustwami i wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. - napisał w piątek na Twitterze wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Uważam, że w publicznej debacie fakty powinny nadal mieć znaczenie. Przyjęte w Sejmie prawo chroni ofiary i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami. Wprowadza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Nowe terminy dotyczyłyby wyłącznie postępowań administracyjnych, NIE pozwów cywilnych
— napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych.
Chodzi o uchwaloną w czwartek nowelę Kpa, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Ma to m.in. uniemożliwić wszczynania postępowań ws. mienia odebranego na mocy decyzji administracyjnych wydanych przed wielu laty. Nowelizacja jest realizacją wyroku TK z 2015 r., który orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis Kpa pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po jej wydaniu.
Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK
Pod swoim postem Przydacz zamieścił fragmenty czwartkowego artykułu izraelskiego dziennika „The Jerusalem Post”, pod tytułem „Lapid (minister SZ Izraela - PAP) uderza w ‘niemoralny’ projekt polskiego prawa komplikujący zwrot mienia ocalałych z Holokaustu”. W przytoczonych przez wiceministra fragmentach tekstu znajduje się opis wyroku polskiego TK z 2015 r. i cytat z wypowiedzi posłanki Barbary Bartuś (PiS), sprawozdawczyni projektu, która zaznacza, że nowela ma mieć zastosowanie wyłącznie do decyzji administracyjnych, nie spraw cywilnych.
Przydacz dodał też fragment artykułu z grudnia 2017 r. z brytyjskiego dziennika „The Guardian” opisującego „reprywatyzacyjny chaos” w Warszawie.
Niektórzy zamieszani w „dziką reprywatyzację” specjalizowali się w uzyskiwaniu roszczeń do budynków, których przedwojenni żydowscy właściciele zginęli w czasie wojny. Niektórzy uzyskali nieruchomości na podstawie wątpliwych twierdzeń o nieobecności powodów - w jednej ze spraw sąd przyjął tłumaczenie, że nieobecny 130-letni właściciel żyje, ale nie może zostać odszukany
— brzmiała zacytowana przez Przydacza część artykułu brytyjskiego dziennika.
Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. 12 maja 2015 r. TK orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.
Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid i ambasada Izraela w Warszawie skrytykowały nowelę.
To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami
— zaznaczono w oświadczeniu ambasady.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński napisał w odpowiedzi na Twitterze, że reakcja strony izraelskiej nacechowana jest złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/556226-przydacz-nowela-kpa-chroni-ofiary-przed-oszustwami