Sejm wybrał Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. O urząd ubiegało się dwóch kandydatów - senator Lidia Staroń, którą zgłosił klub PiS, oraz Marcin Wiącek - zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, koła Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.
CZYTAJ TAKŻE:
Sejm wybrał nowego RPO
Posłowie po raz piąty zagłosowali ws. nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Największe poparcie zyskała Lidia Staroń - jej kandydaturę poparło 231 posłów.
Jak głosowali posłowie?
Lidię Staroń poparło trzech posłów Konfederacji, trzech posłów Kukiz‘15, niezależni posłowie Lech Kołakowski i Łukasz Mejza.
Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara; parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać jego następcę.
RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.
Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Bodnar nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
wkt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/554950-lidia-staron-wybrana-przez-sejm-na-rpo