„80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu” - taki tytuł nosi specjalna publikacja, wydana z okazji okrągłych urodzin wybitnego twórcy, poety, pieśniarza.
Leszka Długosza bez cienia przesady określić można mianem człowieka renesansu, Artystą wszechstronnym, o niezwykle bogatym dorobku. Obdarzony wieloma talentami jest nie tylko znakomitym pieśniarzem, muzykiem, wykonawcą poezji śpiewanej, kompozytorem, lecz również poetą, aktorem, felietonistą i popularyzatorem innych poetów, zawsze najwyższej próby. Leszek Długosz to także współtwórca legendy słynnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami. -
— napisał we wstępie do pięknie wydanej publikacji prof. Piotr Gliński, wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W książce zamieszczona także obszerny wywiad z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński tak mówi o Twórcy, który zamieszcza swoje poetyckie felietony m. in. w tygodniku „Sieci”:
Jeśli chodzi o piosenkę poetycką, jest w Polsce ewidentnie numerem jeden, obok śp. Ewy Demarczyk, która stanowiła jednak w pewnym sensie odrębną kategorię.
Jarosław Kaczyński odnosi się także do wyborów ideowych Leszka Długosza:
Wiadomo, że drogi Leszka Długosza i Piwnicy potem się rozeszły, i zapewne nie było w tym przypadku. Raczej stanowiło to pewną regułę nowego podziału w naszych życiu publicznym. Z mojego punktu widzenia Leszek Długosz stanął po właściwiej stronie. Ogromnie to cenię, bo ten wybór był niesłychanie trudny. Przecież strona przeciwna zawsze miała i ma po dziś dzień przewagę - jeśli chodzi zarówno o liczebność, jak i o zasoby, siłę oddziaływania na społeczeństwo, zdolność do nadawania pozycji, dystrybucji prestiżu. Krótko mówiąc, nie jest łatwo być „po innej stronie”. Taką decyzję podejmuje tylko ktoś, kto wartości traktuje poważnie. W innym wypadku nie miałby żadnego powodu, by stać tam, gdzie stoi. To budzi szacunek.
Mamy dziś bardzo poważny kryzys cywilizacji chrześcijańskiej - jak mawiał mój śp. brat, najbardziej życzliwej człowiekowi cywilizacji świata. Przejawy tego kryzysu są ewidentne, niemal podręcznikowe, zgodne z tym, co napisano w najważniejszych dziełach na ten temat. Jeśli nasza cywilizacja się nie zawali - a nie ma możliwości, by utrzymała się inaczej niż w oparciu o wartości chrześcijańskie - to artyści tacy jak Leszek Długosz znajdą się po stronie zwycięzców.
Istnieje pewna wspólnota ludzi, którzy są w pewnym sensie osadzeni w świecie literatury, sprawnie poruszają się wśród symboli i znaczeń. Oczywiście z samego faktu, że ktoś zna Mickiewicza i Słowackiego, nie musi nic wynikać. Wielu naszych oponentów odebrało dobre wykształcenie, ale lektury nie wpłynęły na ich wybory ideowe, na budowanie systemu wartości będącego konsekwencją tego. co z ważnych polskich tekstów wynika. Nie chodzi więc jedynie o wiedzę, ale przede wszystkim o postawę. Wyrażenie, którego użyję, najczęściej pojawia się w kontekście negatywnym, ale w gruncie rzeczy dobrze wyraża, co chcę powiedzieć: chodzi o totalizację postaw. By to, co deklarujemy, nie było bezobjawowe, ale znalazło odzwierciedlenie w każdej sferze życia: twórczości, wystąpieniach publicznych.
W rozmowie nie zabrakło także i wątków humorystycznych. Na uwagę, że przykłady Leszka Długosza i Jarosława Kaczyńskiego, obaj urodzonych w tej samej dekadzie, dowodzą, iż „roczniki z lat 40. trzymają się mocno”, prezes PiS odpowiada:
Zgadza się, tak że wysyłanie nas do jasnego diabła - za pomocą słowa „dziaders” - nie ma tu zastosowania (śmiech). Zresztą słowo to jest niezwykle rozciągliwe i często używa się go w stosunku do znacznie młodszych od nas.
Jarosław Kaczyński odpowiedział też na pytanie:
Życzę panu Leszkowi wiele lat czynnego, aktywnego życia. Aby pozostał tym, kim jest - niezwykle cennym i ważnym twórcą dla środowiska, które polskości chce bronić. Wrócę do kwestii cywilizacji europejskiej, z którym się mierzymy. Jestem przekonany, że zmiana na dobre jest możliwa, w sferze nie tylko czysto politycznej, ale też kulturowej. Szansę na to dają różne wyspy i przyczółki. Jeden z takich przyczółków nazywa się Leszek Długosz. Wierzę, że jeszcze wiele razy zaświadczy o tym swoją postawą. I że wygra.
Czego i my również życzymy Leszkowi Długoszowi - wspaniałemu Twórcy, ale także wspaniałemu, dzielnemu, ciepłemu, mądremu Człowiekowi.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/554567-j-kaczynski-o-slowie-dziaders-i-totalizacji-postaw