Ufam, że odbudowa Pałacu Saskiego będzie wymownym znakiem niepodległej Rzeczpospolitej i jednocześnie symbolem naszej współczesnej Polski - podkreślił w liście do uczestników kongresu „Polska Wielki Projekt” prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE:
W piątek o godz. 11 na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się dwudniowego kongresu „Polska Wielki Projekt”. Tegoroczna, XI edycja odbywa się pod hasłem „XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura”.
List Andrzeja Dudy do uczestników kongresu odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Prezydent, który objął honorowy patronat nad kongresem wyraziła uznanie, że mimo trudności związanych z trwającą pandemią to ważne i wielce zasłużone przedsięwzięcie jest kontynuowane.
Wyzwania trzeciej dekady stulecia
Nawiązał też do hasła tegorocznego kongresu podkreślając, że trafnie wskazuje najistotniejsze wyzwania, przed którymi stajemy u progu trzeciej dekady stulecia.
Od samego jego początku, wraz z atakiem na World Trade Center, stało się jasne, że kończą się czasy powojennego spokoju, do którego przyzwyczaił się krąg Euroatlantycki. Zarazem też na porządku dziennym stanęła kwestia różnic, sporów i konfliktów cywilizacyjnych
— zauważył prezydent.
Jak dodał, w ciągu minionych 20 lat Zachód zmaga się z oboma tymi zagadnieniami i są one kluczowe również dla Polski, dla jej rozwoju i pomyślności obywateli, dla naszej tożsamości i przyszłości.
Prezydent wyraził przekonanie, że odpowiedzi na oba te wyzwania i wynikające z nich problemy są ze sobą ściśle powiązane.
Oprócz konieczności współdziałania na arenie międzynarodowej na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, kluczową sprawą jest wola pielęgnowania osiągnięć, które urzeczywistniają takie wartości jak wolność i godność każdego człowieka, suwerenność państwowa, demokracja i rządy prawa, swobody obywatelskie. To wspaniałe dziedzictwo wymaga naszego stałego zaangażowania
— podkreślił Duda.
Symbole ciągłość dziejów naszej ojczyzny
Według prezydenta istotne są też wielkie symbole podkreślające aktualność tradycji i ciągłość dziejów naszej ojczyzny. W tym kontekście wskazał, że takim symbolem był Zamek Królewski, odbudowany z wojennych zniszczeń dzięki woli i zaangażowaniu całego narodu.
Ufam, że wkrótce podobną rolę odegra odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego, z Pałacami Saskim i Brühla. Będzie to wymowny znak niepodległej Rzeczpospolitej, której stulecie odrodzenia się świętujemy. Jednocześnie będzie to także symbol naszej współczesnej Polski - państwa suwerennego i nowoczesnego, którego pomyślność i bezpieczeństwo są oparte na patriotyzmie i zaangażowaniu obywateli
— napisał prezydent Duda.
Kongres „Polska Wielki Projekt” rozpoczął się od panelu poświęconego bezpieczeństwu zdrowotnemu. Następnie planowane są panele dotyczące energetyki, logistyki oraz finansów. Na sobotę zaplanowany jest panel tematyczny poświęcony kulturze oraz dwie dyskusje dotyczące Zamku Królewskiego w Warszawie.
Wśród panelistów oraz moderatorów znajdą się przedstawiciele świata nauki, biznesu, instytucji publicznych, w tym m.in.: szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, prezes GPW Marek Dietl, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski, prezes PZU Anna Janiczek, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego Wojciech Gielerak, prezes Banku Pekao S.A. Leszek Skiba, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego Edwin Bendyk, doradca prezydenta, socjolog Andrzej Zybertowicz czy wiceszefowa resortu kultury, Generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin.
Na zakończenie kongresu - w sobotę o godz. 16.00 planowane jest wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jak wynika z informacji PAP, podczas uroczystości wręczenia nagrody obecni będą: premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nagrodę - według informacji PAP - ma otrzymać rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec.
Organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Ideą kongresu - jak wskazują jego organizatorzy - jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.
Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne oraz dziedzictwo polskie i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/552694-prezydent-palac-saski-bedzie-znakiem-niepodleglej-rp