Senat podjął uchwałę ws. ustawy o ratyfikacji decyzji Rady UE ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za uchwałą głosowało 98 posłów. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Komentarz wicemarszałka
Głos zabrał wicemarszałek Senatu Marek Pęk.
Niepotrzebnie trwało to trzy tygodnie. Mogliśmy zrobić to w trzy dni
– mówił wicemarszałek Marek Pęk.
Koniec końców mamy przegłosowaną ratyfikację
– dodał.
Bez preambuły
Senat nie wprowadził w czwartek preambuły do ustawy ratyfikacyjnej związanej z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Senacka poprawka m.in. zobowiązywała władze RP, by środki z Funduszu Odbudowy były wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności.
Chodzi o ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy.
Za wprowadzeniem preambuły do ustawy głosowało 49 senatorów. Tyle samo oddało głos było przeciw. Jeden senator wstrzymał się od głosu.
Wcześniej senatorowie odrzucili wniosek mniejszości (senatorów PiS), by ustawę przyjąć bez poprawek. W tej sprawie za było 47 senatorów, 49 przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.
Decyzja Sejmu z 4 maja
Sejm uchwalił ustawę ratyfikacyjną 4 maja. Tydzień temu ustawę rozpatrywały na połączonym posiedzeniu senackie Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Senatorowie odrzucili wówczas wniosek zgłoszony przez PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek; większość senatorów poparła natomiast wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej i KP-PSL o dodanie do ustawy preambuły.
W preambule napisano m.in.: „W trosce o przyszłość i pomyślność naszej ojczyzny władze Rzeczpospolitej Polskiej deklarują, że środki z Funduszu Odbudowy będą służyć modernizacji państwa, rozwojowi i innowacyjności gospodarki, usprawnieniu ochrony zdrowia, wzmocnieniu systemu edukacji, ochronie środowiska i klimatu”.
Władze Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązują się, że środki z tego funduszu będą wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów
— napisano w preambule.
Wskazano w niej, że władze RP wydatkując środki z Funduszu Odbudowy, „będą uwzględniały potrzeby wszystkich obywatelek i obywateli Rzeczpospolitej, wszystkich wspólnot lokalnych, samorządów, przedsiębiorców i pracowników, rolników i organizacji samorządowych”.
W tym celu zostanie powołany komitet monitorujący, który będzie sprawował nadzór nad realizacją projektów oraz wydatkowaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności
— podkreślono.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/552613-senat-przyjal-bez-poprawek-ustawe-ratyfikacyjna