Państwowa Komisja Wyborcza odrzuci sprawozdanie finansowe ruchu Szymona Hołowni Polska 2050? Według portalu Salon24.pl, były kandydat na prezydenta RP sam stwarza taką możliwość. W tekście opublikowanym na portalu zwrócono uwagę na sklep z gadżetami uruchomiony ostatnio przez ugrupowanie Hołowni.
CZYTAJ TAKŻE: Problemy z finansami komitetu wyborczego Hołowni? Kobosko: „Czekamy na wynik badania sprawozdania przez PKW”
Dochód ze sprzedaży wspiera nasz ruch Polska 2050. Dzięki pozyskanym środkom, będziemy mogli realizować nasze postulaty i działać na rzecz Polski i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
— czytamy na stronie Sklepu Polska 2050.
Sklep Polska 2050
W czym rzecz? Wokół Szymona Hołowni skupione są 4 podmioty: Partia Polska 2050 (prezes Michał Kobosko) Stowarzyszenie Polska 2050 (prezes Szymon Hołownia), Fundacja Polska Od Nowa (prezes: M. Kobosko) i wreszcie Sklep Polska 2050, którego właścicielem jest Fundacja Polska Od Nowa. Na czele organizacji stoi Michał Kobosko, w radzie zasiada Szymon Hołownia. Sklep ma w swoim asortymencie gadżety wyprodukowane z billboardów promujących byłego prezentera TVN w kampanii prezydenckiej. Na części z nich widzimy twarz lidera, imię czy nazwisko lub hasło “Szymon ma mój głos”.
Jest to więc marketing polityczny, niezależnie od tego, czy dochód ze sprzedaży gadżetów finalnie będzie przeznaczony do finansowania formacji Hołowni.
— czytamy na Salonie24.pl.
Ustawa o partiach politycznych
Według portalu, wcale nie musi dochodzić do przepływu pieniędzy pomiędzy sklepem a partią, żeby PKW uznała, że doszło do złamania ustawy.
Kluczowe są tzw. „wartości niepieniężne”, czyli wspomniana darmowa promocja przez osobę prawną (sklep zarządzany przez fundację).
— zauważa autor tekstu.
Autor cytuje ustawę o partiach politycznych, a konkretnie te jej artykuły, które dotyczą finansowania partii.
W art. 38a czytamy, że odrzucenie sprawozdania finansowego następuje w przypadku: „przyjmowania wartości niepieniężnych z naruszeniem przepisów art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej ust. 4a.”
— podaje Salon24.pl.
Przypadek partii KORWiN
Jak przypomina autor, w przeszłości, na mocy tych przepisów, PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe partii KORWiN. Komisja w 2016 r. uznała sprzedaż gadżetów promujących partię i jej lidera za marketing polityczny. Według PKW, ta działalność miała na celu wspieranie partii.
Czy Polska 2050 podzieli los partii KORWiN? W roku wyborczym takie działania mogłyby kosztować ruch Hołowni utratę milionów z partyjnej subwencji.
aja/Salon24.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/552494-holownia-pakuje-sie-w-klopoty-wszystko-przez-sklepik