Polska kupi od Turcji cztery zestawy dronów bojowych. W zestawach będzie 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne. Wraz z uzbrojeniem kupimy pakiet logistyczny i szkoleniowy - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Jednak dla „Gazety Wyborczej” jest to powód do ataku na rządzących.
CZYTAJ TAKŻE:
Drony bojowe dla Wojska Polskiego
Szef MON w sobotę w Polskim Radiu 24 poinformował, że Wojsko Polskie zostanie wyposażone w cztery zestawy - czyli 24 sztuki - tureckich dronów bojowych.
To są Bayraktary
— poinformował. Wyjaśnił, że są to bezpilotowce, które mają zdolności uderzeniowe i „sprawdziły się w na wojnach w wschodzie” Europy, były też wykorzystywane na Bliskim Wschodzie.
Umowa ma zostać podpisana podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, która rozpocznie się w poniedziałek.
Błaszczak poinformował też, że bezzałogowe tureckie maszyny będą uzbrojone w pociski przeciwpancerne.
To jest realna broń. Pierwszy zestaw trafi do Wojska Polskiego za rok, w 2022 r.
— zapowiedział.
Błaszczak przyznał również, że zakup jest uzupełniony o „pakiet logistyczny i szkoleniowy”, a także o offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało polskie „przedsiębiorstwo wojskowe”.
Do Wojska Polskiego trafi broń, która dotychczas nie była na wyposażeniu polskich sił zbrojnych - broń sprawdzona, broń skuteczna, broń, która odstrasza agresora
— powiedział Błaszczak.
Nagła troska o polską gospodarkę „Gazety Wyborczej”
Zakup nowego sprzętu dla wojska stał się powodem do ataku na rządzących, który wykorzystał Paweł Wroński i „Gazeta Wyborcza”. Nie zabrakło kpin, że drony to kolejny sprzęt, obok myśliwców F-35, systemu Patriot i rakiet HIMARS, który „kupiliśmy, ale ich jeszcze nie mamy”. Wroński stwierdził, że najnowszy zakup wcale nie jest dobrą informacją.
Okazuje się, że redakcja z czerskiej nagle zaczęła troszczyć się o Polskę i polską gospodarkę, bowiem Wroński oświadczył, że przez zakup tureckich dronów Polska nie będzie „potęgą w budowaniu bezzałogowców”.
Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz obiecywał, że nad Polską będzie krążyć tysiąc dronów, a Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się gigantem w dziedzinie. Morawiecki jeszcze w ubiegłym roku w Gdyni głosił, że nasz kraj może być dronową potęgą. Co poszło nie tak?
— napisał Wroński, dodając, że „wedle Macierewicza państwowe jest lepsze, szczególnie takie, które obsiedli nominaci PiS”, więc maszyny miały być budowane przez Polską Grupę Zbrojeniową, „choć tam o dronach nie mieli bladego pojęcia”.
Owszem, w Polsce było wiele prywatnych firm odnoszących sukcesy w tej dziedzinie, ale mimo że czołowi politycy prawicy deklarowali troskę o polski biznes i polskie innowacje, nawet nie dostały szansy złożenia oferty
— oświadczył na łamach „Wyborczej” Wroński stwierdzając, że prywatne przedsiębiorstwo twórcy dronu wsparły rządowe środki, chociaż w Turcji nie ma ani Polskiego Ładu, ani Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Błaszczak podtrzymuje deklaracje
Mariusz Błaszczak na antenie Polskiego radia 24 podtrzymał swoją deklarację, że resort obrony w pierwszej kolejności chce kupować uzbrojenie i sprzęt od polskich firm zbrojeniowych. Jednocześnie wyjaśnił, że polski przemysł zbrojeniowy nie oferuje tego typu broni.
Polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie jaka zostaje właśnie teraz zakupiona dla polskich sił zbrojnych. Po prostu w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego nie ma takiej broni. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego to oczywiście, wtedy bardzo poważnie rozważymy kupienie takiej broni
— powiedział minister obrony narodowej.
Ponad 100 tys. żołnierzy już po szczepieniu
Szef MON w sobotę w Polskim Radiu 24 mówił o ćwiczeniach wojska w okresie pandemii. Powiedział, że w trakcie rozmów z żołnierzami, ci wspominali mu o „tęsknocie za poligonem i ćwiczeniami wojskowymi”.
Coraz więcej będzie ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Czyli wracamy do normalności. Chciałbym podkreślić, że już ponad 100 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego zostało zaszczepionych. To daje rzeczywiście silny fundament odnośnie bezpieczeństwa
— powiedział Błaszczak.
Wojsko rozpoczęło szczepienia żołnierzy pod koniec marca. Resort obrony, by zachęcić żołnierzy do dobrowolnych szczepień, prowadzi kampanię informacyjną „#SzczepimySie”.
wkt/PAP/”Gazeta Wyborcza”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/551908-polska-kupi-od-turcji-24-drony-gw-juz-szuka-sensacji