Kolejne posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i pierwsza porażka sędziego Józefa Iwulskiego, któremu śledczy chcą uchylić immunitet. Sędzia miał w stanie wojennym skazać młodego robotnika za kolportowanie ulotek, których treść uderzała w PRL. Obrońcy sędziego Iwulskiego chcieli wyłączyć z orzekania dwóch sędziów. Nic z tego nie wyszło. Próba storpedowania posiedzenia spaliła na panewce.
CZYTAJ TAKŻE:W środę dezubekizacją zajmie się Sąd Najwyższy. Kto przewodniczącym składu? Były oficer WSW, sędzia Józef Iwulski
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Sprawa odebrania immunitetu sędziemu Iwulskiemu została odroczona. Obrona b. współpracownika Gersdorf boi się sędziego Tomczyńskiego
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznowiła w poniedziałek rano posiedzenie ws. wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu sędziowskiego prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu. Śledczy IPN zamierzają postawić Iwulskiemu zarzut bezprawnego skazania w stanie wojennym 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.
Dlaczego trzeci termin?
Jest to już trzeci termin posiedzenia w tej sprawie. Izba Dyscyplinarna nie przeszła jeszcze do merytorycznego rozpatrywania wniosku o uchylenie immunitetu. W styczniu posiedzenie zostało odroczone po złożeniu przez obronę wniosków o zawieszenie postępowania. Z kolei podczas drugiego terminu, w ubiegłym tygodniu, obrona zawnioskowała o wyłączenie ze składu sędziowskiego w tej sprawie sędzi Małgorzaty Bednarek oraz sędziego Jarosława Dusia. Obrońcy argumentowali, że Bednarek jeszcze jako prokurator w latach 2006-2007 nadzorowała pracę śledczego w sprawie rozstrzyganej przez sędziego Iwulskiego. W związku z rozstrzygnięciem tej sprawy miała ponieść też negatywne konsekwencje służbowe. Wnioski obrony nie zostały jednak uwzględnione. Tym samym skład sędziowski nie uległ zmianie.
W tej sprawie został złożony wniosek o wyłącznie sędziów. Ten wniosek został dziś rano rozpoznany. W odniesieniu do obojga tych sędziów wniosek nie został uwzględniony. W ocenie Sądu Najwyższego przywołane we wnioskach okoliczności i uzasadnienie nie ma nic wspólnego ze sprawą, którą sąd zajmuje się w tej chwili
– poinformował w poniedziałek rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski.
Z kolei jeden z obrońców sędziego Iwulskiego, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram przed rozpoczęciem posiedzenia wyraziła nadzieję, że sprawa ta zostanie w poniedziałek rozstrzygnięta.
Sędzia Iwulski nie uczestniczy w tej sprawie, reprezentują go obrońcy, w tym m.in. sędzia SN Włodzimierz Wróbel. Posiedzenie toczy się niejawnie.
Haniebny wyrok
O zgodę na pociągnięcie sędziego Iwulskiego do odpowiedzialności karnej w grudniu ub.r. do SN wystąpiła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Z ustaleń śledczych IPN wynikało, że w 1982 r. Iwulski zasiadał w składzie sądu, który skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata więzienia za roznoszenie „antypaństwowych” ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.
Sąd uznał wówczas, że Leszek W. jest winny publicznego wyszydzania PRL, a kolportując ulotki nawołuje do zamieszek i strajków.
Sąd wydał skazujący wyrok, mimo że nawet w myśl obowiązujących wówczas przepisów kodeksu karnego i dekretu o stanie wojennym działania oskarżonego nie stanowiły przestępstwa
=– podkreślała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dodając, że tę konstatację potwierdził też Sąd Najwyższy. W maju 1992 r. Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu rewizji nadzwyczajnej uniewinnił opozycjonistę.
Zdaniem prokuratorów IPN, zebrane dowody wskazują, że „bezprawne skazanie Leszka W. na surową karę miało wyłącznie cel odstraszający i wpisywało się w represyjną politykę władz PRL wobec działaczy demokratycznej opozycji”.
Wyrok był zatem aktem państwowego bezprawia, a sędziowie, którzy go wydali, nie mogą korzystać z ochrony, jaką daje działanie sędziego w ramach ustawowych uprawnień i obowiązków
– argumentowała Główna Komisja.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/551191-czy-sedzia-iwulski-straci-immunitet-wazne-posiedzenie-id-sn
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.