Przedstawiciele Komisji Europejskiej w styczniu bieżącego roku zwrócili się do marszałków polskiego Sejmu i Senatu: Elżbiety Witek oraz prof. Tomasza Grodzkiego, o podjęcie wszelkich starań, aby ratyfikacja Europejskiego Funduszu Odbudowy mogła zakończyć się jak najszybciej. Pełna treść listu (datowanego na 24 stycznia b.r.)poniżej. Tym bardziej zastanawiające są działania Platformy Obywatelskiej oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Pełną treść listu (datowanego na 24 stycznia b.r.) prezentujemy poniżej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Decyzja w sprawie zasobów własnych umożliwi Komisji Europejskiej zaciągnięcie pożyczek na rynkach kapitałowych do kwoty 750 mld euro na realizację planu odbudowy z wykorzystaniem narzędzia Next Generation EU, a także na przeciwdziałanie skutkom kryzysu związanego z COVID-19 w całej Europie. Do realizacji Planu Odbudowy będzie można przystąpić dopiero po zakończeniu procesu ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE.
(…) Bylibyśmy zatem wdzięczni za Pani/Pańskie pełne wsparcie tak, by ratyfikacja decyzji zgodnie z polskimi wymogami konstytucyjnymi mogła zakończyć się jak najszybciej.
— piszą do marszałków Sejmu i Senatu wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič oraz członek Komisji, Johannes Hahn.
Jak podkreślają sygnatariusze, pandemia koronawirusa „naraża europejskich obywateli i europejskie przedsiębiorstwa na bezprecedensowe obciążenia”, toteż szybka ratyfikacja EFO ma „niezwykle istotne znaczenie dla ożywienia gospodarczego w Europie”.
Zatwierdzenie wspomnianej decyzji przez parlamenty narodowe potwierdzi legitymację demokratyczną tego nowatorskiego wniosku. W razie potrzeby komisarz Johannes Hahn wraz ze służbami Komisji są gotowi do spotkania w celu wsparcia tego procesu
— czytamy w liście. Wiceprzewodniczący Šefčovič oraz komisarz Hahn deklarują, iż „liczą na dalszy dialog polityczny” z udziałem Witek i Grodzkiego w przyszłości.
Dlaczego marszałek Grodzki tak bardzo zwleka z głosowaniem nad ustawą, której treść liczy nieco ponad 30 słów? Zwłaszcza, że sygnatariusze listu już w styczniu podkreślali wagę Funduszu Odbudowy. Cała sytuacja pokazuje, że politycy PO powinni pięć razy się zastanowić, zanim posądzą PiS o dążenie do „polexitu”.
aja
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/550921-tylko-u-nas-ke-w-styczniu-prosila-o-szybka-ratyfikacje-efo