W najbliższych miesiącach przedstawimy wniosek w sprawie rozszerzenia listy europrzestępstw o mowę nienawiści i akty nienawiści - poinformowała w rozmowie z portalem EURACTIV unijna komisarz ds. równości, Helena Dalli. W planach jest również „wniosek w sprawie zapewnienia automatycznego uznawania we wszystkich państwach rodzicielstwa przyznanego w jednym z państw UE”. Wspomniane projekty odnoszą się do sytuacji osób LGBT. Niestety, w wywiadzie nie padło choćby słowo na temat prześladowań chrześcijan, fizycznych ataków na katolickich księży czy przybierającego na sile antysemityzmu w Niemczech. Są za to „strefy wolne od ideologii LGBT” w Polsce.
CZYTAJ TAKŻE
Żaden obywatel UE nie powinien obawiać się o swoje bezpieczeństwo z powodu strukturalnej dyskryminacji ze strony instytucji, które w założeniu mają dbać o jego dobrobyt
– stwierdziła komisarz.
W wywiadzie dla EURACTIV Helena Dalli poruszyła m.in. temat walki z dyskryminacją i wdrażaniem projektów równościowych w Unii Europejskiej. W rozmowie pojawił się także komentarz na temat uchwał polskich samorządów, sprzeciwiających się seksualizacji dzieci. Po przyjęciu w niektórych regionach Polski Samorządowych Kart Praw Rodzin (będących odpowiedzią na podpisanie przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego karty LGBT+) w świat poszły fake newsy o rzekomych „strefach wolnych od LGBT” tworzonych w Polsce.
Przez ostatnie półtora roku(…) ostro potępialiśmy tzw. „strefy wolne od ideologii LGBT” w Polsce. Wciąż uważnie śledzimy sytuację i jesteśmy gotowi w razie potrzeby podjąć adekwatne działania
– zapewniła Dalli.
Jak stwierdziła komisarz, LGBTIQ to nie ideologia, ale „element tożsamości, opierający się na cechach wrodzonych danej osoby”.
Moją misją jako komisarz ds. równości jest dążenie do stworzenia Europy, gdzie tendencje związane z dyskryminacją są w odwrocie, a różnorodność szanowana i mile widziana.
– stwierdziła rozmówczyni portalu EURACTIV. W jaki sposób komisarz zamierza to osiągnąć?
Teraz w szczególności zajmujemy się prawami osób LGBTIQ. W najbliższych miesiącach przedstawimy wniosek w sprawie rozszerzenia listy europrzestępstw o mowę nienawiści i akty nienawiści.
– podkreśliła Helena Dalli.
„Rodzimy się i umieramy równi”
Komisarz poinformowała również, że w przyszłym roku zamierza zaprezentować wniosek „w sprawie zapewnienia automatycznego uznawania we wszystkich państwach rodzicielstwa przyznanego w jednym z państw UE”. Kolejną propozycją jest wniosek, którego celem będzie wzmocnienie roli „organów do spraw równości”.
Rodzimy się i umieramy równi, więc powinniśmy także żyć równi. Jako komisarz działam na rzecz równości dla wszystkich.
– pięknie powiedziała Dalli na koniec rozmowy.
Szkoda tylko, że w wywiadzie nie padło choćby słowo na temat sytuacji chrześcijan oraz żydów. W kontekście dyskryminacji tych ostatnich, coraz częściej mówi się o wzrastającym antysemityzmie w Niemczech. Miejmy jednak nadzieję, że pani komisarz nie skupi się wyłącznie na atakowaniu Polski, często opartym na nieprawdziwych informacjach forsowanych m.in. przez polityków polskiej opozycji, a również na aktach antysemityzmu czy też dyskryminacji chrześcijan w zsekularyzowanych krajach Europy Zachodniej, która dokonuje się co prawda „w białych rękawiczkach”, ale jest bardzo wyraźna.
aja/EURACTIV
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/550656-unijna-komisarz-walczy-z-dyskryminacja-lgbt-priorytetem