Badania nad amantadyną przyspieszają! Udało się stworzyć światowe konsorcjum, które zajmie się badaniem nad lekiem.
Okazało się, że badanie kliniczne amantadyny, na czele którego stoi prof. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, które jako pierwsze na świecie zostało zarejestrowane w bazie dostępnej dla wszystkich naukowców (https://linkprotect.cudasvc.com/url?a=https%3a%2f%2fclinicaltrials.gov%2fct2%2fshow%2fNCT04854759&c=E,1,kYCIm6WE_JMf_h5jMTkVXyYQSegsS7QAXcSQy5txSFaDomDe6BW6bGumQd6aBO7TmzOjDNJTPy_vr6r1jCJ4xtCTnvUf8V5Wah17PVuZsNaGmpc,&typo=1) oraz publikacja naukowa z kwietnia 2020 przygotowana wspólnie z prof. Pawłem Griebem z PAN, w której polscy naukowcy jako pierwsi na świecie opisali możliwe działanie ochronne amantadyny przeciwko infekcji COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi wzbudziły zainteresowanie badaczy z Danii. Grupa duńskich naukowców na Uniwersytecie Kopenhaskim podjęła własne badania w tym kierunku. Badania zakończyły się pracą naukową światowej sławy wirusolog i farmakolog prof. Mette Rosenkilde. Naukowiec zorganizowała też badanie kliniczne, które zostało zarejestrowane i rozpoczęte w ośrodkach duńskich, które opiera się na bardzo podobnym protokole jak w polskim badaniu. Doprowadziła także do zwołania międzynarodowego konsorcjum naukowego, zapraszając do współpracy m.in. zespół prof. Rejdaka.
Wspólnie stworzyliśmy projekt europejski, który został złożony w ramach konkursu Horizon 2021 z datą 11.05.2021 o finansowanie w celu rozszerzenia badań klinicznych o kolejne kraje europejskie. Do badania włączą się ośrodki z Grecji, Szwecji, Włoch, a nawet RPA (ale to ostatnie zależy od pozyskanych funduszy). W badaniu wezmą udział takie ośrodki badawcze jak: Max Planck Institute, Uniwersytet Aarhus, Uniwersytet Ateński oraz Uniwersytet Leuven z Belgii. Jest znacznie więcej Instytutów Naukowych placówek naukowo-klinicznych, które wezmą udział w badaniu, w tym także Instytut Medycyny Doświadczalnej i klinicznej PAN z Warszawy, z zespołem kierowanym przez prof. Pawła Grieba.
-wyjaśnia mi plan przedsięwzięcia prof. Konrad Rejdak.
Naukowcy mają zbadać działanie ochronne amantadyny jako wczesnej interwencji przeciwko COVID-19. Naukowcy czekają teraz na wynik konkursu ale badania kliniczne w Polsce i Danii trwają.
Wielką nowością jest fakt, że z impetem toczą się badania europejskie nad amantadyną na bazie naszej pierwotnej hipotezy, czyli o potencjalnej skuteczności amantadyny w pierwszej fazie po infekcji wirusem Sars-Cov-2. Protokół badań duńskich jest bliźniaczo podobny do naszego, uwzględnia osoby, u których potwierdzono infekcję w ciągu ostatnich 5 dni w celu przeciwdziałania rozwojowi Covid-19. To wielka radość i zaszczyt. Uzyskaliśmy akceptację ABM na włączenie naszego badania klinicznego, które finansuje ABM do dużego badania europejskiego. Tak powstała naprawdę duża grupa badawcza, która dostarczy wiarygodne wyniki naukowe
-tłumaczy profesor Konrad Rejdak.
Teraz badania nad amantadyną nabiorą tempa, a świat naukowy z zapartym tchem czeka na ustalenia naukowców. Osobiście bardzo się cieszę, ze świat dostrzegł wysiłki polskich naukowców i lekarzy w poszukiwanie skutecznego leku przeciw Covid-19, choć szkoda, że z tyloma przeciwnościami musieli spotkać się w Polce. Miejmy jednak nadzieję, że to już pieśń przeszłości.
Przypomnijmy tylko, że badacze pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzą badania na populacji osób z łagodnym przebiegiem COVID-19, leczonych ambulatoryjnie, a zespół prof. Adama Barczyka – na populacji chorych z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby, wymagających hospitalizacji.
Czytaj także:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/550598-powstalo-swiatowe-konsorcjum-ktore-zbada-amantadyne