2 maja przypada Dzień Flagi RP. W całym kraju organizowane są m.in. ceremonie podniesienia flagi państwowej. Prawdopodobnie największa biało-czerwona załopocze na latarni morskiej w Świnoujściu. 2 maja w wielu regionach Polski obchodzona będzie także 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.
CZYTAJ TEŻ:
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z faktem, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga była reakcją na wieloletnie postępowanie władz PRL, które - po zniesieniu Święta 3 Maja w 1951 r. - skwapliwie dbały, by po hucznych obchodach pierwszomajowego święta pracy flagi państwowe zostały natychmiast zdjęte - koniecznie przed 3 maja.
Podziel się zdjęciem swojej flagi
Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” kolejny raz zaprasza do włączenia się do akcji #mojaflaga.
Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga
— napisano na stronie „Niepodległej”.
W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział miedzy innymi Adam Małysz, Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski i Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa i profil Łączy Nas Piłka. Ambasadorami akcji są też wszyscy Polacy, którzy wywieszają biało-czerwoną podczas świąt państwowych i w ważnych momentach życia.
Biuro Programu „Niepodległa” poinformowało, że dotychczas w internecie akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów.
Mamy nadzieję, że i w tym roku pod hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag. Wystarczy wywiesić je przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i umieścić w social mediach z odpowiednim oznaczeniem. Nie musi to być duża flaga, możemy uszyć ją sami, albo zrobić z papieru. Ważne, abyśmy pokazali, że w tym dniu jednoczą nas barwy narodowe
— podkreślono.
Ceremonia podniesienia flagi państwowej
W Warszawie 2 maja o godz. 11.15 odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Flaga zostanie opuszczona 3 maja o godz. 19.
Na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) załopocze licząca 400 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. Według służb prasowych tamtejszego magistratu, to największa flaga w Polsce. Operacja wciągnięcia flagi na latarnię rozpocznie się tuż przed południem. Relacja z tego wydarzenia na żywo w internecie na stronie www.najwieksza-flaga.pl.
W Toruniu przed południem odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskim, a przez miasto przejadą zabytkowe samochody i motocykle przyozdobione w biało-czerwone barwy.
Z kolei starosta jarosławski zachęca do udziału w konkursie fotograficznym „Biało-czerwona w moim sercu, na moim domu” z okazji patriotycznej majówki. Należy sfotografować budynek mieszkalny, na którym wywieszona została polska flaga państwowa. Zdjęcie wraz z formularzem zgłoszenia należy wysłać do dnia 4 maja 2021 r. Szczegóły na stronie starostwa powiatowego w Jarosławiu. „Chcemy w ten sposób promować obchodzenie świąt narodowych, poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej” – wyjaśnił starosta jarosławski Stanisław Kłopot.
Muzeum Gdańska organizuje w majówkę koncerty carillonowe z wieży Ratusza Głównego Miasta. W niedzielę, 2 maja, o godz. 13 z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej carillonistka Monika Kaźmierczak wraz z trębaczem Emilem Miszkiem zagrają Mazurka Dąbrowskiego oraz m.in. „Znasz-li ten kraj” Stanisława Moniuszki.
Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
W trakcie tegorocznego weekendu majowego przypada także setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Dla uczczenia tego zrywu, mającego niebagatelne znaczenie dla polskiej historii XX wieku, Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało projekt upamiętniający bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń.
Do daty wybuchu powstania – 2 maja 1921 roku – i mijającego właśnie stulecia, symbolicznie nawiązywać będzie jeden wspólny pokaz wielkoformatowej animacji „Śląsk wspólna sprawa”, który odbędzie się 2 maja o godzinie 20.21 we wszystkich lokalizacjach włączających się we wspólne świętowanie.
Inicjatywa Muzeum Historii Polski
2 maja o godz. 13. Muzeum Historii Polski zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Żeby Polska była tutaj…” w reżyserii Adama Turuli, który jest kontynuacją cyklu filmowego poświęconego walce Ślązaków o powrót do macierzy, realizowanego dla MHP od 2019 roku.
W przeciwieństwie do poprzednich filmów, wobec braku już bezpośrednich świadków i uczestników Powstań Śląskich – skupiłem się na utrwaleniu dziedzictwa tradycji jaka po tamtych wydarzeniach pozostała wśród potomnych z powstańczych rodzin
— powiedział reżyser.
Bohaterowie filmu to uczestnicy akcji plebiscytowej i III Powstania Śląskiego w relacjach swoich potomków – dzieci i wnuków. Relacje i świadectwa uzupełnione zostały o merytoryczny komentarz i opis ze strony historyków – ekspertów tematu. W filmie wykorzystane zostały też fragmenty wypowiedzi archiwalnych osób już nieżyjących – z archiwum autora (śp. Czesława Rymera, syna Józefa – pierwszego wojewody śląskiego).
Świadectwa pamięci uzupełniane są nie tylko merytorycznym komentarzem ekspertów tematu, ale często unikatowym i powszechnie nieznanym – materiałem ikonograficznym, dokumentalnym i zdjęciowym. Za materiał ilustracyjny posłużyły pochodzące z epoki zdjęcia, dokumenty, prasa, rozkazy, materiały propagandowe i agitacyjne, mapy i plany. Często są to nigdzie niepublikowane materiały z rodzinnych archiwów osób występujących w filmie.
MHP oraz Instytut Śląski w Opolu zapraszają także w środę, 5 maja, o godz. 13 na debatę online wokół wydanej właśnie książki „Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć”. Spotkanie będzie można obejrzeć na profilu MHP na Facebooku oraz kanale YouTube MuzHPtv.
Główne uroczystości w Bytomiu
W woj. śląskim główne obchody zaplanowano na niedzielny wieczór w Bytomiu. Rozpoczną się one mszą świętą w intencji ojczyzny i powstańców śląskich, po czym na Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości zakończą się odsłonięciem instalacji artystycznej nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku. Uczestnicy uroczystości będą też świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przed urzędem wojewódzkim Bydgoszczy odbędzie się uroczystość z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Na dziedzińcu urzędu otwarta zostanie wystawa plenerowa „Powstania śląskie 1919-1921”, a przed tablicą na gmachu poświęconą Wojciechowi Korfantemu zostaną złożone kwiaty.
Z kolei na gmachu budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu o godz. 21 zostanie zaprezentowana w formie kilkuminutowego filmu historia Powstań Śląskich. Projekcja będzie powtórzona sześciokrotnie do godz. 22.
Uroczystości z udziałem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda weźmie w niedzielę udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Prezydent przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.
Według Kancelarii Prezydenta, w niedzielę na Górze św. Anny prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji setnej rocznicy wybuchu 3. powstania śląskiego oraz Dnia Flagi RP.
O godz. 10 Andrzej Duda będzie uczestniczyć we mszy świętej w Sanktuarium św. Anny. W południe odbędą się uroczystości przy Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny; planowane jest wystąpienie prezydenta.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski zauważył w rozmowie z PAP, że w tym roku 2 maja to nie tylko Święto Flagi oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą, ale to przede wszystkim setna rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego.
Jak podkreślił minister, prezydent będzie tego dnia na Górze św. Anny na uroczystości organizowanej przez wojewodów opolskiego i śląskiego, gdzie wygłosi wystąpienie i przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.
Kolarski dodał, że prezydent przekaże te okolicznościowe tablice przedstawicielom samorządów na Opolszczyźnie i na Śląsku.
Pierwsza tablica trafi do starosty ze Strzelec Opolskich
— zapowiedział.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/549325-polacy-swietuja-pod-bialo-czerwona-dzis-dzien-flagi-rp