Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zadeklarował, że Lewica może być pewna, że jej postulaty zostaną uwzględnione w KPO. My dotrzymujemy słowa; dogadaliśmy się i w związku z tym to teraz będzie realizowane - zaznaczył.
CZYTAJ TAKŻE:
Rada Ministrów w piątek ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy, a następnie przesłać go do Komisji Europejskiej. Termin złożenia KPO do KE mija właśnie 30 kwietnia. Zaktualizowany KPO tego dnia ma być dostępny na stronie internetowej MFiPR.
W sprawie KPO odbyły się także konsultacje i rozmowy szefa rządu Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubu parlamentarnego Lewicy. Lewica wcześniej przedstawiła swoje propozycje do KPO, od których przyjęcia uzależnia poparcie dla ratyfikacji decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Ostatecznie rząd zdecydował się wprowadzić postulaty Lewicy do KPO - w tym dodatkowe środki na wsparcie szpitali powiatowych, budowę 75 tys. mieszkań komunalnych i przeznaczenie 30 proc. środków dla samorządów.
Radosław Fogiel pytany w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma-Dziewiąta”, czy Lewica może być absolutnie pewna, że w KPO znajdą się wynegocjowane postulaty, odparł: „Oczywiście, my dotrzymujemy słowa i nie tylko w kwestii naszych zobowiązań wyborczych, ale również w takich sytuacjach”.
Siedliśmy do stołu, rozmawialiśmy, dogadaliśmy i w związku z tym będzie to teraz realizowane
— dodał.
Polityk przyznał, że tylko Lewica odpowiedziała na apel premiera i złożyła poprawki i swoje propozycje do KPO.
Żadna inna partia polityczna tego nie zrobiła, przynajmniej poza medialnymi pokrzykiwaniami. Po prostu Lewica była gotowa do tego, żeby merytorycznie i realnie rozmawiać
— podkreślał.
Będzie pakt nie tylko ws. ratyfikacji?
Pytany, czy jest możliwy pakt punktowy w innych niż ratyfikacja sprawach, wicerzecznik PiS odpowiedział, że dziś jest zbyt wcześnie by o tym przesądzać.
Bardzo byśmy chcieli mieć w parlamencie również po stronie opozycji partnerów poważnych, zachowujących się zgodnie z demokratycznymi, światowymi standardami, bo to ma duży wpływ na jakość całej polityki w ogóle
— powiedział Fogiel.
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się tym projektem.
Ratyfikacja przez kraje członkowskie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/549107-co-po-glosowaniu-ws-kpo-lewica-ma-sie-czego-obawiac