Środki unijne z Funduszu Obudowy wzmocnią suwerenność Polski - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki. Suwerenność Polski jest tym mocniejsza, im Polska jest silniejsza, ma silniejsze instytucje i liczy się na poziomie UE, i właśnie dzięki tym środkom tak będzie - zapewnił.
Premier został zapytany w środę w Polsat News, czy koalicjant PiS - Solidarna Polska, jeśli nie poprze ratyfikacji Funduszu Odbudowy w polskim Sejmie „będzie przeciw Polsce”.
To (głosowanie - PAP) jest za Polską. Jest po to, żeby móc zaangażować duże środki na szybką odbudowę. Tu nie ma filozofii: na złość babci odmrożę sobie uszy
— odpowiedział premier.
Sądzę, że tu ( w polskim Sejmie - PAP) nie będzie brakowało głosów
— dodał.
Jeśli chodzi o środki (unijne), to doskonale wiemy, że kraj na dorobku potrzebuje kapitału i powinien przyjmować te środki grantowe, środki bezpośrednich dotacji, w jak najwyżej kwocie. I dlatego właśnie chcemy to zapewnić. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie chodzi tutaj tylko o Program Odbudowy, to cały siedmioletni program unijnych środków. Więc ci, którzy odrzucają ten program, odrzucają dotacje dla rolników, odrzucają dotacje na polskie drogi, na polskie światłowody, koleje, renowacje polskich szkół, czy szpitali. Nie są to to tylko abstrakcyjne środki - w tych szpitalach leczą się czyiś rodzice, a w szkołach uczą się czyjeś dzieci
— podkreślił premier.
Morawiecki zapewnił też, że chciałby do poparcia przez Polskę unijnego Funduszu Odbudowy przekonać wszystkich - „zarówno koalicjantów, jak i tych, którzy mają wątpliwości w ławach opozycyjnych”.
Jak zaznaczył, jest to „w interesie Polski”; podkreślił, że to „zdecydowanie wzmacnia suwerenność Polski”. Jak wyjaśnił, suwerenność Polski jest tym mocniejsza, im Polska jest silniejsza - ma silniejsze instytucje i liczy się na poziomie UE”.
Właśnie dzięki tym środkom tak będzie
— zapewnił szef rządu.
Pytany o pogląd głoszony przez polityków Solidarnej Polski, że poparcie Funduszu Odbudowy osłabia polską suwerenność, Morawiecki odpowiedział: „nie wiem, na jakiej podstawie tak można myśleć, ponieważ tu mamy gigantyczne środki, które chcemy zaangażować w polską myśl techniczną, polską naukę, szkolnictwo i szpitale. To podniesie rozwój i poziom życia Polaków”.
Chcemy, żeby to był standard europejski. Dobrobyt na miarę Europy Zachodniej, to jest ten nasz cel celów - żeby Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie i to poprawię Jednocześnie też de facto pozycję Polski i wzmocni polską suwerenność, wzmocni też polskie bezpieczeństwo
— podkreślił Morawiecki.
Jednomyślność w głosowaniach na środkami unijnymi
Życzyłbym sobie tego, aby w głosowaniu nad środkami unijnymi była jednomyślność - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że te pieniądze są potrzebne na tworzenie nowych miejsc pracy oraz przyciągniecie nowych inwestycji.
W środę do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który państwa członkowskie maja przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
Premier Mateusz Morawiecki, który w środę był gościem w Polsat News powiedział, że życzyłby sobie, aby w głosowaniu nad środkami unijnymi była jednomyślność.
Te środki to ogromna szansa rozwojowa. Potrzebujemy środków, żeby utworzyć jak najwięcej miejsc pracy i przyciągać nowe inwestycje
— podkreślił.
Szef rządu dodał ponadto, że ci, którzy „odrzucają fundusz odbudowy, odrzucają pieniądze dla rolników, na nowe drogi, służbę zdrowia”.
To nie są abstrakcyjne środki. Chciałbym przekonać wszystkich, ponieważ to jest w interesie Polski
— wskazywał.
KPO to katalog dokumentów określających konkretne cele Polski w procesie odbudowy struktury społeczno-gospodarczej po pandemii. W KPO są propozycje reform i inwestycji, które mają umożliwić dalszy rozwój naszego kraju w UE. Plan odbudowy przygotowywano w resorcie funduszy i polityki regionalnej. Spośród ok. 750 miliardów euro dla całej UE, Polska ma otrzymać m.in. ok. 58 mld euro - 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.
Pieniądze z dotacji w ramach KPO będą inwestowane w odporność i konkurencyjność gospodarki – 18,6 mld zł; zieloną energię i zmniejszenie energochłonności – 28,6 mld zł; transformację cyfrową – 13,7 mld zł; tzw. dostępność i jakość ochrony zdrowia – 19,2 mld zł; tzw. zieloną i inteligentną mobilność – 27,4 mld zł. W sumie KPO i inne dotacje z UE to ok. 770 mld zł na rozwój Polski w najbliższych latach.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/548920-premier-fundusz-obudowy-wzmocni-suwerennosc-polski