Już w najbliższą środą Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy Polska musi zgadzać się na dyktat TSUE dotyczący Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o respektowanie decyzji europejskiego trybunału ws. zawieszenia ID SN.
Rozstrzygnięcie, które zapadnie w Trybunale Konstytucyjnym jest w istocie odpowiedzią na pytanie, czy polskie sądownictwo jest rzeczywiście niezależne, czy raczej jego funkcjonowanie jest uzależnione od obcego organu sądowniczego, jakim jest niewątpliwie TSUE. Rok temu trybunał w Luksemburgu wydał postanowienie o zabezpieczeniu, czyli zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. TSUE nie wypowiadał się ws. kwestii immunitetowych, ale Izba skierowała wniosek do TK, który w środę ma go rozpoznać.
Bezprawna ingerencja TSUE
Dziś mamy do czynienia z sytuacją patologiczną, w której to TSUE, wykraczając poza swoje kompetencje, narzucić chce Polsce kształt i model sądownictwa. Tę sprawę podniosłą sama Dyscyplinarna w swoim wniosku do TSUE. Tzw. środki tymczasowe TSUE, to de facto działania mrożące działalność niezależnego sądu, jakim jest Izba Dyscyplinarna. Sędziowie przypominają TSUE, że organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w gestii państwa członkowskiego.
Mularczyk kontra RPO?
Jak poinformował Trybunał Konstytucyjny, przewodniczącą składu sędziowskiego, który w środę zajmie się sprawą, będzie sędzia prof. Krystyna Pawłowicz. Razem z nią orzekać też będą Stanisław Piotrowicz Zbigniew Jędrzejewski, Stanisław Piotrowicz i Justyn Piskorski. Sejm będzie reprezentował poseł Arkadiusz Mularczyk.
W sprawie występuje też Adam Bodnar, który złożył do Trybunału wniosek o wyłączenie z tej sprawy sędziów Pawłowicz oraz Piotrowicza. Ten pomysł bardzo spodobał się politycznemu sojusznikowi Bodnara, czyli Borysowi Budce, który wpadł w histerię. Trudno o większą kompromitację tego polityka, dla którego normalny spór kompetencyjny jest powodem do dyskusji o rzekomym polexicie
Środowy wyrok TK może mieć fundamentalne znaczenie dla sporu na linii TSUE – Sąd Najwyższy. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że Polska nie musi respektować postanowień o środkach tymczasowych TSUE, to Izba Dyscyplinarna SN będzie mogła działać bez przeszkód.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/548578-to-bedzie-przelomowy-wyrok-tk-w-sprawie-tsue-i-sn