Rząd zajmie się we wtorek ustawą o tzw. zasobach własnych UE; na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przyjęty projekt ustawy umożliwiającej przyjęcie całego budżetu Unii Europejskiej przez Polskę - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ TAKŻE: Ta informacja napawa optymizmem! Szef MZ: „Trzecia fala pandemii słabnie. Apogeum liczby zachorowań, zgonów mamy już za sobą”
Premier z zaproszeniem od Lewicy
Rzecznik rządu powiedział też, że z satysfakcją przyjmuje poniedziałkową deklarację klubu Lewicy, jeśli chodzi o rozmowy o kształcie Krajowego Planu Odbudowy; poinformował, że premier Mateusz Morawieckie przyjmie zaproszenie na spotkanie ws. KPO.
Na jutrzejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się ustawą o tzw. zasobach własnych. Czyli na posiedzeniu Rady Ministrów będzie przyjęty projekt ustawy, która umożliwia przyjęcie całego budżetu Unii Europejskiej przez Polskę
—poinformował rzecznik rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Podkreślił, że często w debacie publicznej pojawiają się informacje, „jakoby ta ustawa dotyczyła tylko tzw. Krajowego Planu Odbudowy”.
A tak naprawdę dotyczy 770 mld zł dla Polski
—zaznaczył.
To jest warunek niezbędny, warunek formalny, by budżet unijny zarówno w tej klasycznej polityce unijnej, jak i w ramach Funduszu Odbudowy Europy był przyjęty przez Polskę oraz przez inne kraje UE, bo każdy kraj UE musi analogiczne przepisy przyjąć również w swoich rozwiązaniach krajowych
—powiedział Müller.
Z satysfakcją przyjmuję dzisiejszą deklarację ze strony klubu parlamentarnego Lewicy, jeżeli chodzi o konstruktywne rozmowy dotyczące kształtu Krajowego Planu Odbudowy. To jest dobry sygnał, jeśli chodzi o rozmowy. Chciałem poinformować, że pan premier Mateusz Morawiecki przyjmie zaproszenie na spotkanie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy
—powiedział także rzecznik rządu.
Postulaty Lewicy
Analizujemy propozycje Lewicy pod kątem wprowadzenia ich do Krajowego Planu Odbudowy - oświadczył w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jak dodał, decyzję podejmie premier Mateusz Morawiecki.
Jak stwierdził Buda, są to „bardzo ciekawe propozycje, i trzeba na ten temat rozmawiać”.
Wiceminister dodał, że „niestety, pozostałe kluby, w tym Koalicja Obywatelska, uwag na piśmie nie złożyła, i w procesie konsultacji nie uczestniczyła”.
Buda stwierdził, że nad tym ubolewa, bo „wspólnie można było wiele rzeczy zrobić”. Jak dodał, w wielu krajach europejskich opozycja przyjęła propozycje uczestniczenia w konsultacjach i rozmowy o KPO.
W poniedziałek klub Lewicy przedstawił sześć postulatów dotyczących KPO. Są to: co najmniej 30 proc. środków dla samorządów; 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż; zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem; 1 mld euro na szpitale powiatowe; przygotowanie szczegółowego planu wydatków; powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.
Luzowanie obostrzeń
W najbliższą środę będą komunikowane decyzje dotyczące obostrzeń, dotyczące sytuacji epidemicznej i wynikającej z niej decyzji co do luzowania obostrzeń
—oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu.
Zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do gałęzi gospodarki i dziedzin życia społecznego, które miałyby być w pierwszej kolejności odmrażane.
Decyzje te zostaną podjęte po konsultacjach i po spłynięciu danych medycznych w dniu jutrzejszym
—powiedział rzecznik rządu.
Dodał, że „kompleksowa informacja” zawierająca dane „co do poszczególnych sektorów, dat oraz warunków epidemicznych, które muszą być spełnione, żeby podjąć te kroki, będzie przedstawiona w najbliższą środę”.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/548565-kiedy-rzad-zajmie-sie-ustawa-o-tzw-zasobach-wlasnych-ue