Wrażliwość i zaufanie społeczne a także związki z Ziemią Oświęcimską czynią premier Beatę Szydło „cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum Auschwitz-Birkenau” - napisał minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński w wystosowanym w piątek oświadczeniu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fala komentarzy po tekście „GW” nt. Beaty Szydło. Chodzi o nominację do rady Muzeum Auschwitz. „Antypolskie emocje”
CZYTAJ TAKŻE: Była premier z nowym zadaniem. Beata Szydło została powołana w skład rady przy Muzeum Auschwitz. Czym będzie się zajmować?
„Nieuzasadnione, wykluczające gesty upolityczniają dyskusję…”
Minister wyraził zdumienie wiadomością o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau po tym, jak powołał w jej skład premier Beatę Szydło. Podkreślił, że ma nadzieję, iż „rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego”.
Zwracam uwagę, że tego rodzaju nieuzasadnione, wykluczające gesty upolityczniają dyskusję wokół najważniejszego w Polsce muzeum martyrologicznego, miejsca światowego dziedzictwa
— podkreślił Gliński.
Dlaczego Beata Szydło jest w Radzie?
Minister Gliński odniósł się również do kwestii obecności byłej premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uznał, że dla Rady i Muzeum to „zaszczyt – bo osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem (na którą w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głos 525 tys. wyborców) i - co najważniejsze - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum i wsparciem jego działalności.”
Tym bardziej, że w ostatnim czasie – także dzięki zaangażowaniu Pani Premier – państwo polskie podjęło wiele od dawna oczekiwanych decyzji dotyczących rozwoju Muzeum (m.in. adaptacja budynku „Starego Teatru” na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, nowa wystawa główna, nowa wystawa polska, budowa nowego Centrum Obsługi Odwiedzających)
— dodał.
Minister przypomniał w oświadczeniu, że „Rada Muzeum Auschwitz - Birkenau jest ciałem statutowym o charakterze doradczym, a jej podstawowym zadaniem jest nadzór nad realizacją celów muzeum oraz wypełnianiem przez nie powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Dlatego, obok muzealników, przedstawicieli stowarzyszeń naukowych i twórczych czy organizacji pozarządowych wspierających działalność muzeum, powinni zasiadać w niej również przedstawiciele lokalnej społeczności czy działacze społeczno-polityczni, znający i rozumiejący społeczno-polityczny kontekst instytucji. Potwierdza to zresztą stosowny zapis ustawy o muzeach, mówiący, że członków Rady wskazują: minister właściwy ds.kultury i dziedzictwa narodowego, dyrektor muzeum, stowarzyszenia naukowe i twórcze, fundacje i inne instytucje wspierające działalność muzeum oraz właściwe ze względu na siedzibę muzeum organy jednostek samorządu terytorialnego”. Przypomniał jednocześnie, że powoływanie członków Rady należy do jego obowiązków i kompetencji.
Członkostwo w Radzie jest funkcją społeczną i dobrowolną. Zadaniem Rady jest opiniowanie planów i ocenianie sprawozdań z działalności Muzeum tak, aby uwzględniała ona różną wrażliwość odbiorców. Wydaje się więc, że jej ustawowo zagwarantowany pluralizm i różnorodność stanowią rękojmię właściwego sprawowania tego nadzoru. Powołana przeze mnie Rada zdecydowanie spełnia ten wymóg. Nie jest też prawdą, że w Radzie Muzeum Auschwitz nigdy nie zasiadały osoby zaangażowane politycznie
— napisał Gliński.
Na koniec zaapelował o „o nieupolitycznianie działań Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i odpowiedzialne, wspólnotowe podejście do wspierania potrzebnej Polsce i światu instytucji, jaką jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady”.
PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA MINISTRA KULTURY DOSTĘPNA NA STRONIE gov.pl/web/kulturaisport
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/547387-dlaczego-szydlo-w-radzie-wicepremier-odpowiada-krytykom?fbclid=IwAR0eZ8ar3wcm7Qa6BlO25S31hvC1_DKik1I2sI1X-djnnZOQFQ0j4AVN6YQ