Oszuści wyłudzali, wyłudzają i będą wyłudzali pieniądze z tarczy antykryzysowej. Przy miliardach dla przedsiębiorstw przestępców ominąć nie sposób. Pierwszym kołem ratunkowym rzuconym dla przedsiębiorców w kryzysie były pieniądze z Polskiego Funduszu Rozwoju. Księgowego w tej sytuacji. Od walki z przestępczością są inne służby.
Z Tarczy Finansowej PFR pomoc finansową otrzymało od kwietnia 2020 r. do dzisiaj łącznie 370 tys. głównie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tarcza chroni ponad 3,5 mln miejsc pracy. PFR wypłacił celem ochrony zatrudnienia i stabilności firm ponad 68 mld złotych.
Celem rządowego programu Tarczy Finansowej PFR było udzielenie szybkiego wsparcia przedsiębiorcom, aby zapobiec silnemu wzrostowi bezrobocia i upadłościom firm na skutek wywołanej pandemią recesji. Wypłaty pomocy z Tarczy Finansowej dokonywane były w ciągu 48 godzin od złożenia wniosku w ramach zautomatyzowanego procesu, opartego o zaawansowany system informatyczny zintegrowany z bankami, Krajową Administracją Skarbową, ZUS i KRS
– tłumaczy PFR.
Jak sprawdzano uczciwość przedsiębiorcy?
Udzielenie pomocy finansowej było oparte o oświadczenie przedsiębiorcy składane pod odpowiedzialnością karną. Z kolei dane dotyczące spadku przychodów, nie zalegania z opłacaniem podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne były weryfikowane automatycznie z bazami Krajowej Administracji Skarbowej i ZUS przed rozpatrzeniem wniosku i wypłatą subwencji.
Przedsiębiorca składający wniosek musiał posiadać rachunek bankowy i tym samym musiał być zweryfikowaną firmą zgodnie z regulacjami bankowymi, w tym o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Jednocześnie przedsiębiorca musiał prowadzić działalność przed 2020 rokiem oraz zatrudniać pracowników i opłacać za nich składki na ubezpieczenia oraz wykazać straty wynikające z pandemii Covid-19.
Co ważne, przed uruchomieniem tarczy, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powstała także tarcza antykorupcyjna we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CBŚP i organami ścigania. Beneficjentów subwencji finansowej mają kontrolować służby.
I to właśnie pod adresem organów ścigania powinien paść zarzut o wypłatę pieniędzy przez księgowego, w tej sytuacji, PFR, przestępcom, czy podmiotom prowadzącym tzw. wątpliwą etycznie działalność.
Jeżeli dany hotel prowadził w swoim lokalu inną działalność wątpliwą etycznie lub wprost niezgodną z prawem i otrzymał subwencję finansową, to przedsiębiorca ten podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń, a subwencja podlega zwrotowi. Dotąd odmowę wypłaty otrzymało ponad 700 firm. W wyniku kontroli następczej PFR wezwał do zwrotu subwencji blisko 1000 przedsiębiorstw według stanu na koniec marca br. Proces kontroli następczej jest stale realizowany celem zapewnienia bezpieczeństwa wypłaconych środków pomocowych.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/545278-dla-nieuczciwych-firm-powstala-tez-tarcza-antykorupcyjna