Platforma Obywatelska zaprezentowała „pakiet zdrowotny”. Borys Budka podkreślił, że jest to program zdrowotny, który „stanie się elementem zdrowego społeczeństwa”. Na słowa szefa Platformy Obywatelskiej zareagowali użytkownicy Twittera, którzy przypomnieli, co Budka mówił zaledwie rok temu oraz wskazali na zaskakujące podobieństwo programu PO do oferty… PSL.
CZYTAJ TAKŻE:
Budka chce uzdrawiać służbę zdrowia
Lider PO zaprezentował w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy służby zdrowia.
Chcemy wam zaproponować coś, czego w powojennej historii nie było - wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa. Uzdrowimy Polskę
— zadeklarował Budka.
Jak podkreślił, aby tego dokonać należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w służbie zdrowia.
Niestety w ostatnich dniach, miesiącach Polska stała się niechlubnym liderem w Europie. Trzeba to zmienić
— przekonywał szef Platformy.
Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tysięcy osób.
Co więcej - nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą; chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego że nie było dla nich miejsca w polskich placówkach
— mówił lider PO.
Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się m.in. propozycja sporządzenia „bilansu zdrowotnego Polaków”. Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza.
Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków - począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach
— zapowiedział polityk.
Szef PO obiecał też stworzenie „sieci stu szpitali bezlimitowych”. W Placówkach tych - jak mówił - leczeni byliby ci, których zdiagnozowano wcześniej w ramach „bilansu zdrowotnego Polaków”.
Budka przyznał, że realizacja programu zdrowotnego to koszt około 100 miliardów złotych. Środki te - według niego - mogłyby pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, zysków wypracowanych przez Narodowy Bank Polski i spółki skarbu państwa, a także z likwidacji niektórych „absurdalnych” - zdaniem Budki - wydatków budżetowych (np. dotacji na przedsięwzięcia o. Tadeusza Rydzyka czy dla TVP) i inwestycji typu budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Powszechne badania i rehabilitacja pocovidowa
Elementem przedstawionego przez PO programu jest też kompleksowe przebadanie po pandemii wszystkich Polaków, uruchomienie 100 najlepszych szpitali, gdzie nie będzie limitów, uruchomienie szybkiej ścieżki dostępu do specjalistów i stworzenie oddziałów rehabilitacji pocovidowej.
Program przedstawili w sobotę poza szefem PO Borysem Budką europoseł Bartosz Arłukowicz, senator Beata Małecka-Libera i wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Bartosz Arłukowicz krytykował rząd za brak decyzji o utworzeniu sieci białych szpitali - czyli chronionych przed wirusem.
„Utworzymy sieć białych szpitali - przygotowanych do tego, aby ratować życie tych, którzy z wirusem nie walczą
— powiedział.
Remedium na brak kadr jest zdaniem PO rezygnacja z egzaminów specjalizacyjnych młodych lekarzy.
Wzywam ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminów dla lekarzy, którzy zdają specjalizację. Miejscem tych lekarzy jest szpital, a nie sala egzaminacyjna
— mówił Arłukowicz.
On i senator Beata Małecka-Libera przedstawili plan na polepszenie stanu zdrowia Polaków po pandemii. Składa się z czterech elementów. Pierwszy to zbadanie stanu zdrowia wszystkich Polaków - każdy Polak będzie przebadany w zakresie odpowiednim do swojego wieku.
Damy ekstra pieniądze, aby każdy z nas mógł z tych badań skorzystać
— powiedziała Małecka-Libera.
Drugi element to uruchomienie 100 najlepszych szpitali, które zaczną pracować pełną mocą i w których nie będzie limitów ani ograniczeń.
To decyzja, której jeszcze nikt w Polsce nie podjął - 100 najlepszych szpitali w Polsce musi podjąć leczenia tych, którzy nie są leczeni z powodu covid. Koniec z limitami i ograniczeniami
— podkreślał Arłukowicz.
Trzeci element to szybka ścieżka dostępu do służby zdrowia i lekarzy specjalistów. Czwarty to uruchomienie oddziałów rehabilitacji pocovidowej.
Musimy zaopiekować się tymi osobami, które przeszły covid, a mają powikłania, aby mogły wrócić do rzeczywistości
— mówiła Małecka-Libera.
Nasz program można sprowadzić do jednego zdania: człowiek jest najważniejszy, nie polityka, nie urzędy, ale właśnie człowiek
— podsumował Budka.
Politycy PO w zachwycie
Politycy Platformy Obywatelskiej nie kryją zachwytu przedstawionym przez Budkę „programem”. Przekonują, że to plan, który należy wprowadzić natychmiast, a rząd ma podane na tacy gotowe rozwiązania.
Dziś nie ma ważniejszego tematu niż walka o zdrowie i życie Polaków. Wzmocnienie ochrony zdrowia musi być priorytetem i stać ponad podziałami. Mamy rozwiązania. Jest konkretny plan. Do wprowadzenia TERAZ
— stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska.
Kawa na ławę. Konkretne rozwiązania dajemy rządowi na tacy. To przestawienie wajchy. Wszystkie wysiłki na odbudowę zdrowia Polaków
— przekonywała Marzena Okła-Drewnowicz.
Jak nie wiecie co zrobić oddajcie władze
— oświadczył Cezary Tomczyk.
Każdego dnia odchodzą nasi najbliżsi. Rząd podjął decyzje, ze woli nie mieć hejtu zamiast ratować życie i zdrowie Polaków. Dziś są efekty brytyjskiego wirusa i trzema z nimi walczyć #UzdrowimyPolskę , ale nie z tym rządem, on nie potrafi
— napisała Maria Janyska.
Rząd nie radzi sobie z pandemią i jej skutkami. Program #UzdrowimyPolskę to kompleksowe rozwiązania, dzięki którym zadbamy o życie i zdrowie Polaków. To niezwykły czas, dlatego dajemy rządzącym receptę na zdrowie. Apelujemy: skorzystajcie z niej, bo człowiek jest najważniejszy!
— dodał Robert Tyszkiewicz.
Jedno pytanie rzecznika rządu
Działania Platformy Obywatelskiej skomentował rzecznik rządu Piotr Müller, który przypomniał, co na temat pandemii Borys Budka miał do powiedzenia zaledwie rok temu. Zadał też jedno pytanie.
Czy Panowie #POgromcySluzbyZdrowia korzystacie cały czas z tych samych ekspertów?
— zapytał rzecznik rządu?
W nagraniu dołączonym do wpisu możemy usłyszeć, że w kwietniu 2020 roku Borys Budka Przekonywał, że „z ekspertyz, którymi dysponujemy, wynika że ta fala pandemii, epidemii skończy się mniej więcej jesienią tego roku”.
Inspiracja programem PSL?
Użytkownicy Twittera wskazują także na zastanawiające podobieństwo programu Platformy Obywatelskiej do oferty Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przypomnijmy, że podobne głosy pojawiały się już podczas prezentacji „Recepty na kryzys”.
CZYTAJ TEŻ:
Czy oni nawet plagiatu nie potrafią zrobić?
— napisał Wojciech Biedroń.
Internauci wskazują także na inne nieprawidłowości związane z nowym programem PO.
Szczepimy jako jedni z najszybszych w UE ale opozycja nadal krytykuje, zapominając do tego o własnych rządach. Skrajna hipokryzja
— podkreślił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
POgromcySluzbyZdrowia właśnie przedstawiają swoje „genialne” pomysły na system służby zdrowia, który już raz niemal zniszczyli. Pan Arłukowicz, który krzyczał o zamykaniu szpitali, ma odpowiadać za ochronę zdrowia w czasie światowej pandemii? Boże broń! Przypominamy! RT!
— podkreślił Adam Andruszkiewicz.
Najpierw przez kilka tygodni na czele z Jońskim i Szczerbą kazali zamykać szpitale tymczasowe, a teraz narzekają, że jest tam za mało miejsc
— przypomniał Krzysztof Kubów.
Bartosz Arłukowicz przedstawiony jako „lekarz specjalista”. Chyba jako „specjalista” od zamykania szpitali
— podkreślił Waldemar Buda.
Mam tylko nadzieję, że to nie ci sami „wybitni specjaliści”, którzy zapowiadali że pandemia skończy się do jesieni zeszłego roku.
Aż strach pomyśleć co by było, gdyby Platforma Obywatelska dalej rządziła Polską. Zobaczcie Państwo sami. Minister zdrowia w rządzie Donalda Tuska, obecnie czołowa twarz akcji „uzdrowimy Polskę” i jego „wsparcie” dla szpitali za rządów koalicji PO-PSL.
wkt/TT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/544764-budka-chce-uzdrawiac-sluzbe-zdrowia-jest-jednak-problem