Zgodnie ze statutem Porozumienia to ja jestem przewodniczącym Konwencji Krajowej; nie wykluczam zorganizowania posiedzenia w kwietniu, ale będę o tym informował osobiście - powiedział PAP europoseł Adam Bielan.
CZYTAJ TAKŻE:
W piątek przedstawiciele Porozumienia: Jan Strzeżek i Iwona Michałek, przewodnicząca Konwencji Krajowej partii, poinformowali o zwołaniu na 17 kwietnia Konwencji Krajowej Porozumienia Jarosława Gowina, która odbędzie się w formie wideokonferencji.
Radny dzielnicowy Strzeżek po raz kolejny wprowadza w błąd członków Porozumienia oraz opinię publiczną. Przypomnę, że zgodnie z par. 20 ustęp 2. statutu Porozumienia przewodniczącego Konwencji Krajowej wybiera Kongres, zgodnie z decyzją podjętą na ostatnim kongresie naszej partii w listopadzie 2017 roku to ja pełnię tę funkcję
— powiedział PAP Adam Bielan.
Informuję, że nie udzieliłem żadnych pełnomocnictw radnemu dzielnicowemu Strzeżkowi do przekazywania moich decyzji co do ewentualnego zwołania posiedzenia Konwencji Krajowej. Nie wykluczam takiego posiedzenia w kwietniu, ale będę o tym informował osobiście
— dodał.
Konwencja Krajowa Porozumienia Jarosława Gowina
Na 17 kwietnia zwołuję Konwencję Krajową Porozumienia Jarosława Gowina; przedstawimy na niej główne obszary tematyczne, o których będziemy rozmawiać z Polakami - zapowiedziała w piątek przewodnicząca Konwencji Krajowej tej partii i wiceminister rozwoju Iwona Michałek.
Na 17 kwietnia zwołuję Konwencję Krajową Porozumienia Jarosława Gowina. Na tej konwencji przedstawimy główne obszary tematyczne, o których będziemy rozmawiać z Polakami. Przedstawimy liderów tychże tematów. Rozpoczną się równolegle panele dyskusyjne
— oświadczyła Michałek podczas konferencji prasowej w Sejmie.
Zapraszamy wszystkich Polaków do rozmowy, do porozumienia, które jest bardzo potrzebne właśnie w tej chwili Polsce. Chcemy rozmawiać z Polakami, chcemy z nimi dyskutować, chcemy zaproponować program, który będzie odpowiadał właśnie Polsce
— dodała.
Jak przekazała, na konwencji zostaną podjęte „uchwały, które są bardzo ważne dla naszej partii i dla Polski”. Dodała, że konwencja odbędzie się w formie zdalnej i weźmie w niej udział ok. 300 delegatów.
Wicerzecznik partii Jan Strzeżek mówił natomiast dziennikarzom, że celem konwencji jest pokazanie „jaki ma być kierunek dalszych działań Porozumienia Jarosława Gowina”.
To pokazuje, że po tym jak pożegnaliśmy zdrajców z Porozumienia, tych którzy próbowali rozbić i Porozumienie i Zjednoczoną Prawicę, cały czas się wzmacniamy
— mówił wskazując na niedawne przejście do Porozumienia dotychczasowej wiceszefowej klubu Lewicy Moniki Pawłowskiej.
Nawiązywał też do sporu toczącego się od pewnego czasu w partii. Chodzi o spór dotyczący kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii. Zwolennicy Jarosława Gowina przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. 13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów.
Strzeżek pytany w czasie konferencji, czy zapowiadana konwencja będzie odpowiedzią na „Nowy Ład”, czyli nowy program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, odparł, że „to będzie poszerzenie oferty programowej Zjednoczonej Prawicy”.
Mam nadzieję, że każdy kto dobrze życzy nie tylko Porozumieniu, ale także całemu obozowi rządowemu cieszy się, że jako Porozumienie chcemy wziąć na siebie większą odpowiedzialność w zakresie oferty programowej
— mówił wicerzecznik.
Dopytywany czy Porozumienie popiera „Nowy Ład”, Strzeżek odparł, że cały czas czekają jaki będzie jego ostateczny kształt.
W momencie, gdy będziemy znali cały projekt wtedy będziemy mogli ostatecznie się pod nim podpisać. Jako Porozumienie mamy swój wkład, jesteśmy tym środowiskiem, które chce większego wsparcia dla samorządów, większego wsparcia dla przedsiębiorców. Mam nadzieję, że nasi partnerzy z PiS i z Solidarnej Polski zaakceptują nasze propozycje
— mówił Strzeżek.
Nowy Ład
W zeszłym tygodniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała PAP o przełożeniu zaplanowanej na 20 marca prezentacji Nowego Ładu. Jak wyjaśniła, w obecnej sytuacji dla rządu oraz PiS najważniejsza jest walka z epidemią. Zgodnie z zapowiedzią PiS, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
Spór w Porozumieniu
W Porozumieniu od kilku miesięcy trwa spór dotyczący kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.
Zwolennicy Jarosława Gowina przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. 13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek Rady Ministrów Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.
Trzem wiceministrom - Żalkowi, Gryglasowi i Cieślakowi - Porozumienie cofnęło również rekomendacje do zasiadania w rządzie z ramienia partii, jednak wszyscy nadal pozostają na swoich stanowiskach.
Pod koniec lutego - jak informował wicerzecznik Jan Strzeżek - zarząd Porozumienia jednogłośnie wybrał Iwonę Michałek na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii.
W połowie lutego Bielan poinformował o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku informującego o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej jako osobie uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz.
Sąd Okręgowy w Warszawie w połowie marca zarządził zwrot tego wniosku. Sąd uznał, że wniosek został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii. Odnosząc się do tej decyzji, Bielan powiedził PAP, że wniosek zostanie złożony ponownie, po uzupełnieniu braków formalnych, albo zostanie złożone zażalenie.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/544671-zamieszanie-w-porozumieniu-trwa-pojawil-sie-nowy-problem