„Pan marszałek, kiedy dostanie taki wniosek z prokuratury jako Marszałek Senatu musi go skierować do Komisji Regulaminowej. Przedtem oczywiście może żądać uzupełnienia tego wniosku. Będzie miał też czas na wyrażenie swojego stanowiska. Komisja Regulaminowa również będzie musiała wypracować stanowisko (za lub przeciw odebraniu tego immunitetu) i zostanie ono przedstawione Wysokiej Izbie” - mówi portalowi wPolityce.pl Maria Koc, senator PiS, odnosząc się do procedury pozbawienia immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Pan marszałek zapowiedział, że immunitetu się nie zrzeknie, więc nad tym wnioskiem będzie musiała pochylić się Wysoka Izba
— zauważa Maria Koc. Pytana, jak będą wyglądały w tej sytuacji procedury, odpowiada:
Pan marszałek, kiedy dostanie taki wniosek z prokuratury jako Marszałek Senatu musi go skierować do Komisji Regulaminowej. Przedtem oczywiście może żądać uzupełnienia tego wniosku. Będzie miał też czas na wyrażenie swojego stanowiska wobec tego wniosku. Komisja Regulaminowa również będzie musiała wypracować stanowisko do tego wniosku (za lub przeciw odebraniu tego immunitetu) i takie stanowisko zostanie przedstawione Wysokiej Izbie.
W jej ocenie Komisja Regulaminowa nie powinna blokować głosowania nad immunitetem marszałka Grodzkiego.
Pan senator Rybicki, który jest przewodniczącym Komisji Regulaminowej zapowiedział, że nie będzie przedłużał tej procedury. Kiedy tylko wniosek trafi do Komisji Regulaminowej, to zajmie się ona pracą nad tym wnioskiem. Zobaczymy, jak długo to będzie trwało
— mówi Koc. Jednocześnie wyraża przekonanie, że „panu marszałkowi Grodzkiemu zależy na szybkim wyjaśnieniu tej sprawy, bo przecież jest Marszałkiem Senatu, trzecią osobą w państwie – często sam to podkreśla – a cała ta sprawa ciąży jemu na pewno, ale też wszystkim senatorom, bo nie chcielibyśmy, aby o Senacie myślano, mówiono i komentowano w kontekście możliwości postawienia zarzutów karnych samemu marszałkowi”.
„Większość senacka zapowiada, że murem stoi za panem marszałkiem”
Ta sprawa wymaga wyjaśnienia i jestem przekonana, że w niedługim czasie stanie ona w Senacie
— konkluduje.
Pytana o możliwe scenariusze w sytuacji, kiedy senatorowie zdecydują o nieuchylaniu immunitetu marszałkowi Grodzkiemu, czy istnieją jakieś dodatkowe procedury, Maria Koc odpowiada:
Nie ma takich procedur. Jeżeli Senat nie przychyli się do wniosku prokuratury i nie uchyli tego immunitetu, to senator nie może wtedy odpowiadać na pytania prokuratury i żadne sprawy sądowe wobec niego nie mogą się toczyć.
Sprawa jest jednoznaczna: albo sam zainteresowany zrzeknie się immunitetu, albo Wysoka Izba ten immunitet z niego zdejmie i innej możliwości tutaj nie ma. Trzeba po prostu czekać, jak zachowają się senatorowie
— dodaje.
Dopytywana, czego należy się spodziewać, senator PiS przyznaje:
Tego nie wiem. Większość senacka zapowiada, że murem stoi za panem marszałkiem, więc zapewne zagłosują za utrzymaniem tego immunitetu. Chociaż nie wiem, bo tutaj nie powinno być jakichś podziałów partyjnych, a każdy powinien się kierować swoim sumieniem. Zobaczymy, jaki ostatecznie będzie wynik tego głosowania, jeśli do niego dojdzie.
aw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/544214-tylko-u-nas-marszalek-grodzki-bedzie-gral-na-zwloke