Uczestnicy protestu zwołanego przez ruch Ogólnopolski Strajk Kobiet od godz. 16 blokowały rondo Czterdziestolatka w Warszawie. Poniedziałkowa manifestacja odbyła się pod hasłem „Dzień Kobiet Bez Kompromisów”. Policja informowała, że zgromadzenie jest nielegalne i wzywała protestujących do rozejścia się.
CZYTAJ TAKŻE:
Blokowali rondo, potem narzekali na „zamknięcie”
Chociaż uczestnicy protestu Strajku Kobiet chcieli zablokować ruch, później narzekali na „zamknięcie” przez funkcjonariuszy.
W tym gronie znalazła się również Marta Lempart. Nie obyło się bez szyderstw i obrażania policjantów, czego przykładem jest choćby ten tweet:
Okupacja do północy
„Strajk Kobiet” zapowiedział, że będzie okupował Rondo Czterdziestolatka do północy.
Osiem godzin okupacji przestrzeni miejskiej w Warszawie na ósmego marca. Zajmujemy rondo do północy. W towarzystwie wiernej pislicji
Na miejscu przebywa kilkadziesiąt osób, które tańczą do muzyki puszczanej z samochodu.
Tańce w kordonie
Demonstranci postanowili nie przerywać manifestacji. Pozostała na miejscu garstka osób… tańczyła poloneza.
Wulgarne zachowania demonstrujących
Podczas manifestacji nie brakowało wulgarnych słów i ataków na funkcjonariuszy policji.
Odpalono race
Uczestnicy demonstracji odpalili race. Policja wzywa do zaprzestania używania środków pirotechnicznych.
Legitymowanie uczestników
Grupa funkcjonariuszy weszła w tłum i, jak zapowiedziano, przystąpiła do legitymowania otoczonych protestujących.
W kordonie znalazł się m.in. van używany przez organizatorów manifestacji, a także jedna z liderek ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet Marta Lempart. Wcześniej policjanci wydawali komunikaty z informacją, że zgromadzenie z uwagi na obostrzenia przeciwepidemiczne jest nielegalne, i wezwali do rozejścia się. Na miejscu są także policjanci z zespołu antykonfliktowego. Doszło do przepychanek.
Policji więcej niż manifestujących
Frekwencja nie dopisała. Jak wynika ze zdjęć oraz nagrań z miejsca demonstracji, protestuje mniej osób niż przybyło na miejsce policjantów.
Okrzyki i „interwencja” Scheuring Wielgus
Uczestnicy zablokowali Rondo Czterdziestolatka. Policja pilnuje porządku.
Przez megafon słychać okrzyki dot. Prawa i Sprawiedliwości oraz Episkopatu.
Dziękujemy tym wszystkim ch….
Na miejscu jest posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.
Na wiadukcie nad rondem stanął bus organizacji pro-life.
Będziemy do ostatniej tabliczki czekolady i rozdanego pieroga
— krzyczała jedna z uczestniczek.
Nielegalna demonstracja w centrum stolicy
Początkowo protest miał rozpocząć się na rondzie Dmowskiego, który przez protestujących nazywany jest rondem „Praw Kobiet”. Organizatorki manifestacji, ze względu na skierowane tam siły policji, zmieniły tę lokalizację na rondo Czterdziestolatka przy dworcu Warszawa Centralna.
Duże siły Policji są również w rejonie tego ronda. Policjanci wydali komunikaty z informacją, że zgromadzenie z uwagi na obostrzenia przeciwepidemiczne jest nielegalne. Wezwali protestujących do rozejścia się.
Blokujący rondo Czterdziestolatka mają ze sobą tęczowe flagi, a także z logiem Strajku Kobiet, Męskiego Wsparcia Strajku Kobiet i Obywateli RP. Niektórzy uczestnicy noszą zielone bandany nawiązujące do proaborcyjnych demonstracji w Argentynie. Na transparentach są hasła takie jak „To jest wojna”, „Mordo iuris” czy „Jestem feministyczną wojowniczką”. Wznoszą okrzyki „Mamy prawo protestować”, „Rondo jest nasze” i „Chodźcie do nas”.
Mieszkańcy przejeżdżający w poniedziałkowe popołudnie przez centrum miasta mogą spodziewać się utrudnień i zmiany tras środków transportu publicznego. Obecnie zablokowany jest przejazd w ronda Czterdziestolatka jest zablokowany. Zakłócone jest kursowanie linii 7, 9, 10, 17, 22, 24, 25, 33, 41, 109, 127, 128, 131, 158, 174, 175, 501, 504, 517, 519, 521, 522 i 525.
Protestu ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet zwoływane są w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał w październiku ub.r., że przepis zezwalający na dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Przepis ten utracił moc wraz ze styczniową publikacją orzeczenia TK.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/542261-nielegalny-protest-strajku-kobiet-w-warszawie