Według stanu z piątku zaszczepiono przeciwko koronawirusowo zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych – poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że w sobotę i w niedzielę też szczepiono tę grupę zawodową.
CZYTAJ TAKŻE:
Szczepienia nauczycieli
Szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka zapytano w poniedziałek w internetowej części wywiadu w Programie I Polskiego Radia o liczbę nauczycieli zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Według stanu na piątek, a przypomnijmy, że w weekend też szczepienia trwały, to było zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych, więc możemy mówić o tym, że już w piątek była to przytłaczająca większość nauczycieli zaszczepiona
— powiedział.
Dodał, że w sobotę i niedzielę również trwały szczepienia nauczycieli.
W związku z tym jesteśmy przekonani, że na chwilę obecną ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych
— podkreślił.
Według przekazanych przez Czarnka informacji w niektórych województwach zaszczepiono 100 proc. nauczycieli, którzy chcieli przyjąć zastrzyki.
Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy, w pierwszej dekadzie marca wszyscy powinni zostać zaszczepieni
— zapewnił.
Zapytany o to, co z nauczycielami, którzy nie zgłosili się do tej pory do szczepienia, a zmienią zdanie, minister stwierdził, że będą musieli poczekać na szczepienia w swoich grupach wiekowych.
Na razie nie przewidujemy żadnego dodatkowego szczepienia, na razie przewidujemy w pewnej perspektywie czasowej, ale ciągle w grupie pierwszej, szczepienia pracowników administracji szkolnej
— powiedział.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół?
Minister edukacji przyznał, że jest optymistą i „jeśli zachowamy odpowiedzialność społeczną, będziemy stosować się do obostrzeń” to po Wielkanocy „będziemy mogli rozmawiać o powrocie do nauki stacjonarnej”.
Cały czas, bez żadnej przerwy funkcjonują przedszkola, a klasy I-III działają w trybie stacjonarnym od 18 stycznia. Frekwencja w szkołach utrzymuję się na ok. 90 proc., jest imponująca. W szkołach problemu nie ma, rygor sanitarny jest utrzymywany
— przyznał minister edukacji i nauki.
Obniżone wymagania na maturach
Minister Czarnek wyjaśnił również, że ze względu na pandemię i niestacjonarny tryb nauki, obniżono wymagania na egzaminach maturalnych.
Materiał został ograniczony o około 20 proc. Będziemy zachęcać, aby wszyscy uczniowie wzięli udział w dodatkowych zajęciach, wspomagających. Przeznaczamy ponad 230 mln zł na wsparcie. Ponad 400 tys. nauczycieli zostało już zaszczepionych, czyli to przytłaczająca większość, to ponad 90 proc.
— dodał minister.
wkt/PAP/Polskie Radio
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/542164-powrot-do-szkol-po-swietach-minister-edukacji-wyjasnia