Projekt, który zapewni darmowe leki dla kobiet w połogu zapowiedziała na spotkaniu parlamentarzystów KO z „gabinetem cieni” Kongresu Kobiet senator Beata Małecka-Libera. Z kolei przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apelowała do KO o poparcie dla projektu ws dekryminalizacji aborcji.
W piątek w Senacie odbyło się spotkanie panelowe liderów Koalicji Obywatelskiej z „gabinetem cieni” Kongresu Kobiet. Spotkanie, zorganizowane z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, poświęcone było kwestiom świadomego macierzyństwa i prawu kobiet do wyboru, a także równości społecznej płci. Część uczestniczek brała udział w spotkaniu zdalnie.
W debacie udział wzięli liderzy partii tworzących KO - Borys Budka (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (iPL) i Małgorzata Tracz (Zieloni). Obecny był też szef klubu KO Cezary Tomczyk. W imieniu KO spotkanie prowadziła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Zasadnicza część dyskusji poświęcona była problematyce aborcji.
Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zwróciła uwagę, że 28 stycznia (po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub.r. w sprawie przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej) zostało zawieszone wykonywanie zabiegów aborcji z powodu wad letalnych, a kobiety, a kobiety zakwalifikowane do takiego zabiegu były przerażone.
Przekonywała, że wszędzie tam, gdzie obowiązuje liberalne ustawodawstwo aborcyjne, jest znacznie mniej aborcji niż tam, gdzie prawo jest restrykcyjne, tym bardziej, że w krajach tej pierwszej grupy jest swobodny dostęp do antykoncepcji. Apelowała do przedstawicieli klubu KO o poparcie ustawy o dekryminalizacji aborcji - projekt taki przygotowała jakiś czas temu Lewica. Kacupra podkreślała też, że Polska ma obecnie ostatnie miejsce w Europie jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji.
O to, by robić jak najwięcej, by polepszyć edukację seksualną i zwiększyć dostęp do antykoncepcji apelowała posłanka Katarzyna Lubnauer. W kontekście przepis dotyczących aborcji stwierdziła, że „ma wrażenie, iż od 1993 roku staliśmy nad przepaścią, a w ubiegłym roku zrobiliśmy duży krok naprzód”. Przyznała, że dziś nie można zmienić przepisów dotyczących aborcji, bo nie ma odpowiedniej większości do tego. Według niej, politycy KO powinni więc skoncentrować się na udziale we wszelkich protestach i wspieraniu ich uczestników.
Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz (KO) przekonywała, że trzeba „stworzyć system, który pomoże kobietom w podjęciu decyzji w sytuacji, gdy staną przed najtrudniejszym wyborem”.
Powinno być wsparcie psychologiczne, opieka socjalna i wsparcie materialne
— powiedziała.
Abyśmy my kobiety miały wolny wybór, musimy mieć za sobą systemowe wsparcie
— podkreśliła Okła-Drewnowicz.
Senator Beata Małecka-Libera z KO apelowała o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw HPV. Zapowiedziała przygotowanie w Senacie inicjatywy ustawodawczej, która zagwarantuje darmowe leki dla kobiet w połogu.
Wierzę głęboko, że projekt ten zostanie poparty przez wszystkie kobiety w Senacie, a także w Sejmie
— powiedziała Małecka-Libera.
Pandemia trudniejsza dla kobiet?
Część debaty poświęcona była wyrównywaniu szans kobiet. Prezes Kongresu Kobiet Anna Karaszewska przekonywała, że kobiety znacznie trudniej znoszą skutki pandemii, niż mężczyźni. Mają bowiem na ogół mniejsze zarobki, bardziej zaangażowane są w opiekę nad dziećmi, w tym pomoc dzieciom w nauce zdalnej.
Nasze zaniechania dzisiaj spowodują, że kobiety będą jeszcze bardziej upośledzone
— mówiła.
Stąd, jak dodała, konieczne jest podjęcie działań, które zlikwidują nierówności.
Borys Budka podkreślał, że jest przekonany, iż wspólna praca przyniesie efekty.
Wiele do zrobienia jeszcze jest przed nami, zdaję sobie sprawę, że to dopiero początek drogi do normalności, do tego, aby Polki uzyskały taką samą ochronę, wsparcie i podmiotowe traktowanie, jak w całej Europie
— powiedział lider PO.
Mam wielkie szczęście, bo w naszym klubie są kobiety, które są wyrazicielkami tego wszystkiego, o czym panie mówicie
— powiedział zwracając się do przedstawicielek Kongresu Kobiet.
Zadeklarował też, że politycy KO będą „tak przygotowani, aby niezwłocznie po wygranych wyborach ustawy były przyjmowane jak najszybciej”.
Także Adam Szłapka przekonywał, że sprawy dotyczące sytuacji i praw kobiet to „jego tematy”, a Małgorzata Tracz podkreślała, że Zieloni i Kongres Kobiet mają bardzo wiele wspólnych postulatów.
Zrobimy wszystko, aby Polkom żyło się w Polsce lepiej, godniej i bezpieczniej
— zapewniła z kolei Barbara Nowacka.
Spotkanie ma być kontynuowane w poniedziałek.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/541957-liderzy-ko-spotkali-sie-z-gabinetem-cieni-kongresu-kobiet