Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało ponad 29 mln osób w UE, czyli około 8 proc. dorosłej populacji - poinformowała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Do dnia dzisiejszego szczepionka została zaaplikowana ponad 29 mln osób. Jest to 6,4 proc. populacji UE. Jeśli wyłączymy z tego młodzież i dzieci, to będzie to około 8 proc. dorosłej populacji
—powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia unijnego wideoszczytu.
Większość szczepionek z terytorium UE - 95 proc. - eksportuje Pfizer, firma, która wywiązuje się z zobowiązań kontraktowych wobec Unii. Reszta eksportu przypada głównie na Modernę, która też wywiązuje się z zobowiązań
—powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej, odpowiadając na sugestię, że Wspólnota powinna wprowadzić zakaz eksportu dla firm, które nie dotrzymują zobowiązań.
Priorytetem przyspieszenie dostaw szczepionek
Naszym priorytetem jest przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek przeciw Covid-19 oraz szczepień w Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w czwartek po zakończeniu pierwszego dnia unijnego szczytu.
Jak podkreślił, firmy farmaceutyczne muszą dostarczać szczepionki zgodnie ze zobowiązaniami zawartymi w umowach i w tej kwestii potrzeba więcej przejrzystości.
Zaznaczył, że nieistotne podróże mogą nadal podlegać w UE ograniczeniom, ale restrykcje powinny być proporcjonalne.
Powiedział też, że przywódcy unijni na kolejnych szczytach UE będą pracować nad tzw. paszportami szczepień.
Certyfikaty szczepień
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w czwartek o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień, by zdążyć do lata. Podała też, że mogłyby one zawierać informacje takie jak podana szczepionka, negatywny wynik testu lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19.
W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze szereg otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku
—zadeklarowała szefowa KE na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia unijnego wideoszczytu.
Państwa członkowskie muszą to wdrożyć w swoich systemach ochrony zdrowia i ochrony granic
—dodała i oświadczyła, że KE oferuje wsparcie, żeby zapewnić interoperacyjność poszczególnych narodowych rozwiązań.
Oceniła, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.
Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata
—zaapelowała.
Decyzje ws. sankcji w przyszłym tygodniu
W przyszłym tygodniu sfinalizowana zostanie decyzja o nałożeniu sankcji na Rosję za aresztowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Decyzja zostanie zrealizowana w ramach nowego unijnego reżimu sankcyjnego dotyczącego łamania praw człowieka - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel po pierwszym dniu wideoszczytu UE.
Jak podkreślił w czwartek na konferencji po szczycie, UE potępia sposób, w jaki został potraktowany Nawalny, i domaga się od władz Rosji natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/540789-zakonczyl-sie-pierwszy-dzien-szczytu-ue