Jan Śpiewak, aktywista miejski, twierdzi, że rządy deweloperów należy zakończyć. Brakuje 1-3 mln mieszkań, a państwo ich nie buduje. Młodzi nie mają pieniędzy na horrendalnie drogie mieszkania z rynku.
Co prawda warunki uzyskania kredytu hipotecznego w bankach poprawiły się, bo niektóre z nich wymagają już nie minimum 20 proc. wkładu własnego, ale nawet 10 proc., ale zdolność kredytową mieć trzeba. I spłacać kredyt nawet ponad 10 tys. zł za metr kwadratowy przez kilkadziesiąt lat.
Taka ofertę mają dziś w największych miastach młodzi. Jeśli brać kredyt, to teraz jest najtaniej. Mamy najniższe od lat stopy procentowe w bankach. Problem w tym, że nie ma obecnie żadnego wsparcia dla młodych od rządu.
Póki istniał program PiS Rodzina na swoim, czy PO MdM, była szansa na uzyskanie dofinansowania do wkładu własnego na poziomie nawet 10 proc. Z tym, że program pompował rynek i podbijał ceny napychając kieszenie deweloperom. Rozszerzono więc ofertę wspierając także zakup na rynku wtórnym. Problem wysokich cen pozostał. Program wygaszono.
Mieszkanie Plus miało być odpowiedzią na braki w polityce mieszkaniowej państwa. Okazało się jednak, że wdrożenie programu nie jest takie proste. Mówiło się, że Mieszkanie Plus to program na miarę zachodnich rynków nieruchomości. O jego powodzeniu miały zadecydować jednak szczegóły.
Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się pobudzić rynek wynajmu, była opcja dojścia do własności. Były też pomysły dopłat do inwestycji w mieszkanie, czy remont. Nie zrealizowane. A przecież, by nadal wygrywać, PiS musi przekonać do siebie młodych. Realną ofertą. Do odrobienia pozostaje lekcja z polityką mieszkaniową.
Zwrócenie się nie tylko do rodzin, ale także do tej grupy najmłodszych, która jeszcze rodziny nie założyła. Do tego trzeba spojrzeć na potrzeby mieszkaniowe, które są ogromne, a ceny horrendalnie wysokie. Zwłaszcza dla tych, którzy są dopiero na dorobku.
Rząd zapowiadał także mieszkania spółdzielcze, potem nowe rozwiązania rynkowe. Zwolnienia od podatku przy zakupie mieszkania. To miała być rynkowa część nowego programu, o który zapytaliśmy Ministerstwo Rozwoju. Zmiany mają czekać także budownictwie społeczne, czynszowe oraz komunalne. Czekamy na szczegóły.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/540540-dlaczego-mieszkania-sa-drogie-polska-rzadza-deweloperzy