W sprawie podpalenia w Berlinie samochodu pracownika polskiej ambasady w Niemczech placówka pozostaje w kontakcie z kilkoma wydziałami policji w Berlinie, w tym z wydziałem ochrony placówek dyplomatycznych. Policja berlińska poinformowała PAP, że wg niej „obecnie nie ma oznak motywacji politycznej przestępstwa”. O podpaleniu samochodu jako pierwszy informował portal wPolityce.pl.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ NEWS. Nieznani sprawcy podpalili samochód Ambasady RP w Berlinie na numerach dyplomatycznych! „Auto spłonęło”
Berlińska policja: „Obecnie nie ma oznak motywacji politycznej przestępstwa”
Berlińska policja poinformowała Polską Agencję Prasową, że:
około 2.30 w nocy 45-letni świadek usłyszał głośny huk i zobaczył jasną poświatę na Fritz-Wildung-Strasse. Rozpoznał płonącego Opla Astrę. Strażacy ugasili płomienie, które spowodowały znaczne uszkodzenia samochodu, zwłaszcza z tyłu. Nikt nie został ranny. Obecnie nie ma oznak motywacji politycznej przestępstwa. Komendant Straży Pożarnej Państwowego Urzędu Kryminalnego odpowiedzialny za Schmargendorf (dzielnica Berlina - PAP) przejął śledztwo w sprawie podejrzenia celowego podpalenia pojazdu ambasady.
Auto należące do pracownika ambasady RP w Niemczech, które zostało podpalone w nocy z poniedziałku na wtorek, było oznakowane jako dyplomatyczne - poinformował wcześniej portal wPolityce.pl, co w rozmowie z PAP potwierdził rzecznik ambasady Dariusz Pawłoś. Auto „miało naklejkę CD (fr. corps diplomatique, korpus dyplomatyczny - PAP)” - przekazał.
Do zdarzenia doszło przy ulicy Fritz-Wildung-Strasse 14 w zachodniej części Berlina. Sprawę cały czas badają odpowiednie służby.
Akty wandalizmu w Niemczech
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zdewastowano wystawę o Janie Pawle II w Berlinie! Wandale namalowali symbol Strajku Kobiet. Ambasada RP: „Zaplanowana akcja”
To nie pierwsze zdarzenie, kiedy w Niemczech doszło do zniszczenia mienia należącego do Polski lub Polaków. Na początku lutego tego roku plansze z prezentowanej w Berlinie wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II zostały zniszczone przez nieznanych sprawców. Twarz Jana Pawła II została zamalowana czerwoną farbą. Na ogrodzeniu sąsiedniej siedziby nuncjatury papieskiej w Berlinie wymalowano czerwoną błyskawicę - symbol tzw. Strajku Kobiet.
Wystawę „Jan Paweł II – Papież dialogu” przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z polską ambasadą w Berlinie z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która miała miejsce w 2020 roku.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/540398-berlinska-policja-o-spalonym-auciebrak-motywow-politycznych