Zgadzamy się kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią - oświadczyli premierzy V4 w podpisanej w środę w Krakowie deklaracji.
CZYTAJ TAKŻE:
30-lecie Grupy Wyszehradzkiej
W środę w Krakowie na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Centrum Konferencyjnym ICE odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Podczas organizowanego przez polską prezydencję w V4 szczytu premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podpisali wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej.
Przekonani o wartości dodanej inkluzywnej współpracy z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+, potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej wzajemnej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO, oraz zapewnić skuteczną komunikację o naszych wspólnych działaniach, w tym poprzez obecność w Internecie
—czytamy w deklaracji.
Wspólne wyzwania V4
Premierzy wyrazili zgodę by kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią. Zadeklarowali kontynuację ścisłej współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym poprzez koordynację i wypracowywanie wspólnych stanowisk w ramach UE, aby „razem stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoją nasze społeczeństwa, oraz przyczynić się do określania wspólnych europejskich celów”.
W tym kontekście wskazano na kilka obszarów: społeczeństwo, gospodarka i innowacje; środowisko, energia i transport; bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne; międzynarodowa współpraca i solidarność.
W obszarze społeczeństwo, gospodarka i innowacje premierzy zadeklarowali m.in. dalsze poszerzanie i pogłębianie jednolitego rynku UE, usuwanie barier hamujących wzrost, wspieranie spójności społecznej i terytorialnej, w tym współpracy regionalnej i miejskiej oraz dalszy rozwój współpracy transgranicznej w ramach programów Interreg, w celu usunięcia istniejących barier na przejściach granicznych i nadania silnego impulsu do stymulowania spójności terytorialnej V4.
W obszarze środowisko, energia i transport premierzy zadeklarowali rozwój infrastruktury energetycznej i transportowej w Europie Środkowej, w tym wspólne projekty zlokalizowane zwłaszcza na osi Północ-Południe, transgraniczne połączenia komunikacyjne, poprawa wewnątrzregionalnej spójności transportowej.
Opowiedzieli się też za promowaniem dywersyfikacji źródeł energii i bezpieczeństwa dostaw oraz czystej i neutralnej pod względem technologicznym transformacji gospodarki zgodnie z celem neutralności klimatycznej UE do 2050 r., aby „przyczynić się do realizacji celów Porozumienia paryskiego oraz polityki klimatycznej, która jest inkluzywna, akceptowalna społecznie i zapewnia państwom członkowskim UE rolę w wyborze koszyka energetycznego, w tym wykorzystywanie energii jądrowej”. Wskazano też na środowisko, w tym gospodarkę wodną, zrównoważone leśnictwo, czyste powietrze i bioróżnorodność.
W obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego szefowie rządów V4 wskazali na przywrócenie właściwego funkcjonowania strefy Schengen, powstrzymywanie przepływów migracyjnych, właściwą ochronę granic i współpracę w kwestiach azylu. Zadeklarowali opartą na konsensusie reforma Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego, a także współpracę w zakresie wspólnego bezpieczeństwa i obrony oraz rozwój zdolności obronnych V4 w ramach NATO i UE.
Premierzy zapowiedzieli też pogłębianie współpracy w ramach regionalnych formatów bezpieczeństwa, współpracę w zakresie identyfikacji i ochrony infrastruktury krytycznej V4 oraz budowanie odporności i zarządzanie ryzykiem w ramach NATO, UE i ONZ.
W obszarze międzynarodowej współpracy i solidarności w deklaracji wskazano na wzmacnianie i dalsze pogłębianie stosunków transatlantyckich, utrzymanie porządku międzynarodowego opartego na prawie oraz zasadach multilateralizmu, również poprzez wspieranie przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 r.
Zadeklarowano również wspólne działania na rzecz promocji i umacniania przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym praw człowieka i praw osób należących do mniejszości narodowych, również poprzez wspieranie węgierskiego przewodnictwa w Komitecie Ministrów Rady Europy w 2021 r.
Wskazano też na wspieranie opartego na kryteriach merytorycznych procesu rozszerzania UE i NATO, a także dalszy rozwój Partnerstwa Wschodniego oraz wspieranie europejskich aspiracji i wyborów partnerów, a także pogłębianie współpracy z krajami PW.
Premierzy opowiedzieli się za współpracą z krajami Bałkanów Zachodnich i wspieraniu współpracy regionalnej, jak również ich europejskich aspiracji oraz integracji euroatlantyckiej zgodnie z Deklaracją V4 w sprawie Bałkanów Zachodnich przyjętą podczas szczytu V4+ Bałkany Zachodnie w Pradze we wrześniu 2019 r.
Szefowie rządów V4 zapowiedzieli również aktywną współpracę Grupy w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, ścisłą współpracę w ramach inicjatyw z zakresu Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz wspólne projekty humanitarne i rozwojowe V4.
Premierzy uznali w deklaracji znaczenie współpracy V4 w kontekście Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Zadeklarowali też zamiar korzystania z doświadczeń Centrum Wymiany Informacji V4 ds. COVID-19 w celu dalszej wymiany informacji i dobrych praktyk w obszarze „ochrony ludności, zarządzania kryzysami, klęskami żywiołowymi i ryzykiem, w tym w zakresie pandemii COVID-19, oraz koordynowania zdolności reagowania kryzysowego państw V4”.
Szefowie rządów V4 potwierdzili gotowość kontynuowania „inkluzywnej i zorientowanej na wyniki współpracy w obszarach wspólnego zainteresowania z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+”.
Deklarujemy gotowość zwiększenia od 2022 roku rocznego budżetu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego do poziomu 10 milionów euro, aby umożliwić dalszy rozwój jego działań operacyjnych w obszarze mobilności młodzieży (+Pokolenie V4+) oraz aby zwiększyć jego widoczność w celu promowania V4 wśród przyszłych pokoleń
—czytamy w deklaracji.
Wzajemna współpraca przy projektach cyfrowych
Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej w przyjętej w środę w Krakowie deklaracji opowiedzieli się za wzajemną współpracą przy projektach cyfrowych; zadeklarowali wspólną pracę w celu zabezpieczenia funduszy UE na transformację cyfrową, w szczególności na wspólne projekty cyfrowe V4.
W podpisanym dokumencie zadeklarowali zbudowanie wspólnych ram współpracy w sprawach cyfrowych poprzez m.in. ustanowienie „mechanizmu konsultacji w sprawach cyfrowych na poziomie roboczym oraz wyznaczenie podmiotu punktu kontaktowego do regionalnej współpracy cyfrowej z każdego z krajów V4 (w celu wskazać możliwości podjęcia wspólnych projektów cyfrowych V4 z różnych dziedzin (rozwój nowych produktów, modeli biznesowych, inwestycji czy badań w zakresie transformacji cyfrowej)”.
Premierzy zapowiedzieli też wspólną pracę w celu zabezpieczenia funduszy UE na transformację cyfrową, w szczególności na wspólne projekty cyfrowe V4.
Nawiązanie trwałej współpracy B + R + I pomiędzy doskonałymi ośrodkami naukowo-badawczymi w zakresie cyfryzacji (m.in. infrastruktura obliczeniowa i danych, Big Data, Przemysł 4.0, sieci chmurowe i brzegowe, obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), obliczenia kwantowe, sztuczna inteligencja (AI), robotyka, uczenie maszynowe, blockchain, internet rzeczy (IoT), cyberbezpieczeństwo, inteligentne i cyfrowe umiejętności i kompetencje, telekomunikacja itp.), aby zapewnić silne powiązania między doskonałymi ośrodkami naukowymi i badawczymi w celu budowania silnych więzi z biznesem i promowania technologii transfer, tworzenie innowacyjnych produktów i wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego
—głosi dokument.
Zadeklarowano w nim też podnoszenie świadomości wśród przedsiębiorców (zwłaszcza innowacyjnych MŚP i start-upów) krajów V4 w zakresie tworzenia zachęt do nawiązywania współpracy transgranicznej, w tym inwestycji i możliwości finansowych.
Szefowie rządów powiedzieli się za koordynowaniem działań mających na celu poprawę konkurencyjności i potencjału innowacyjnego krajów V4 w kwestiach cyfrowych, a także wzmocnieniem transformacji cyfrowej i przyspieszenie przyswajania kluczowych technologii cyfrowych przez administrację i biznes V4.
Premierzy zadeklarowali budowanie zasobów wiedzy, wspieranie organizacji wspólnych wydarzeń międzynarodowych poprzez delegowanie ekspertów i przedstawicieli wysokiego szczebla, m.in. na Forum Zarządzania Internetem ONZ, które odbędzie się w 2021 r. W Polsce.
Zadeklarowano również wymianę „najlepszych praktyk i wzajemne promowanie osiągnięć V4 w zakresie cyfryzacji, w tym wyników projektów transgranicznych (zwłaszcza w zakresie innowacyjnych produktów i usług”.
Zapowiedziano współpracę przy przygotowywaniu odpowiednich aktów prawnych na poziomie UE, co ma przyczynić się do tworzenia i pomyślnego funkcjonowania transgranicznych projektów cyfrowych.
Premierzy zadeklarowali też identyfikację globalnych wyzwań wymagających pilnych działań, np. poważna pandemia, klęski żywiołowe, w przypadku których „natychmiastowe i wspólne działania ekspertów IT i firm cyfrowych w krajach V4 mogą z powodzeniem przyczynić się do terminowych rozwiązań”.
Deklaracja zakłada podjęcie innych, wspólnie ustalonych działań dotyczących nowych i powstających technologii telekomunikacyjnych i cyfrowych technologii informatycznych oraz ich innowacyjnych zastosowań dla zrównoważonego rozwoju, prężnej gospodarki i społeczeństwa, spełniających cele ww. inicjatyw”.
Niniejsza deklaracja nie tworzy żadnych praw ani obowiązków wynikających z prawa międzynarodowego i nie jest prawnie wykonalna
—zaznaczono w dokumencie.
Szef RE na spotkaniu w Krakowie
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w środę na Twitterze, że w Krakowie rozmawiał o wspólnych wyzwaniach z szefami rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Szef Rady przebywa w Polsce z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej.
Wspólnie z Mateuszem Morawieckim, Igorem Matoviczem, Andrejem Babiszem i Viktorem Orbanem uczestniczyłem w jubileuszu Grupy Wyszehradzkiej. W Krakowie rozmawialiśmy o naszych wspólnych wyzwaniach: koordynacji (w walce) i odbudowie po Covid-19, klimacie i cyfryzacji, bezpieczeństwie i obronie, stosunkach zewnętrznych i wartościach europejskich
—poinformował Michel na Twitterze.
Priorytetem szybka dostawa szczepionek
Będziemy bardzo ciężko pracować nad zwiększeniem wolumenu produkcji szczepionek przeciw Covid-19; naszym priorytetem jest to, by te dostawy dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe - powiedział w środę w Krakowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Michel mówił, że Europa jest w wyjątkowym momencie, gdy mierzy się z pandemią Covid-19, która jest trudnym wyzwaniem. Jak zaznaczył, konieczna jest współpraca, by chronić obywateli i by osiągnąć sukces w kwestiach gospodarczych i społecznych. Zaznaczył, że o tych wzywaniach i wspólnych celach rozmawiano w środę Krakowie.
Zwracał uwagę na trzy priorytety.
Po pierwsze nie możemy nigdy zapomnieć, że nasz wspólny projekt europejski oparty jest na podstawowych wartościach demokratycznych, jest to dla nas priorytet. Jest to również przedmiot stałej debaty w Europie i na całym świecie
—mówił. Wśród kolejnych priorytetów wymienił „dobrobyt obywateli”. Mówił, że zmiany klimatyczne, agenda cyfrowa to ważne wyzwania, ale i potencjalne dźwignie umożliwiające osiągniecie postępu i sukcesu.
Zaznaczył, że trzeba brać pod uwagę różny punkt startu różnych państw członkowskich. Dlatego też - mówił Michel - w ramach Funduszu Odbudowy UE stara się dokonać właściwych wyborów, biorąc te różnice pod uwagę. Trzecią kwestią, podkreślał, jest dążenie do tego, by Europa była graczem globalnym, światowym, promującym swoje wartości i broniącym swoich interesów.
Michel zaznaczył, że podczas środowych rozmów poruszono kwestię Partnerstwa Wschodniego, informował, że wkrótce wybiera się na Ukrainę i do Gruzji, gdzie zamierza rozmawiać o tym, jak realizować europejską solidarność wobec tych państw, broniąc nienaruszalności terytorialnej obu krajów.
Nawiązał też do sprawy pandemii Covid-19 i kwestii szczepień.
Musimy współdziałać, podjęliśmy wspólną decyzję w Europie, zwracając się do KE, by zamówiła szczepionki w imieniu UE. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna na całym świecie. Jestem jednakże przekonany, że będziemy bardzo ciężko pracować nad zwiększeniem wolumenu produkcji szczepionek. Zabezpieczyliśmy dla Europy bardzo wiele dawek szczepionek, natomiast priorytetem jest to, by te dostawy dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe
—powiedział.
Michel powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się istotna videokonferencja na szczeblu szefów państw i rządów.
Będziemy mówili o tym, jak udoskonalić koordynację i współpracę tak, by móc zaszczepić naszych obywateli najszybciej jak to jest możliwe
—podkreślił.
„Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą”
Premier Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że „dziś na Wawelu spinamy symbolicznie 30 lat historii Grupy Wyszehradzkiej”.
Trzy dekady temu na Zamku Wyszehradzkim rozpoczął się nowy rozdział w (historii) tej części Europy (…). Jesteśmy już razem od 360 miesięcy mniej więcej i mówi się czasami, że historia zatoczyła koło, ale po tych 360 miesiącach jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż to, z którego rozpoczynaliśmy
—podkreślił Morawiecki.
Jak mówił, Grupa Wyszehradzka „to opowieść o zjednoczeniu, zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach”.
Powróciliśmy bowiem do miejsca, które nam się należało, którego zostaliśmy niesłusznie pozbawieni na skutek II wojny światowej
—zaznaczył Morawiecki.
Mówił, że państwa V4 wstąpiły do NATO i Unii Europejskiej; ocenił, że ostatnie 5 lat to zdecydowane wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Sama Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza niż wcześniej
—przekonywał.
Szef rządu zwracał uwagę, że w ostatnich latach Polska, Czechy, Słowacja i Węgry bardzo dynamicznie się rozwijały, zaś ekonomiści i komentatorzy życia gospodarczego mówią o naszych krajach, że jesteśmy „lokomotywą rozwoju gospodarczego całej Europy”.
I rzeczywiście tak jest: szybki wzrost PKB, niskie bezrobocie, jedno z najniższych w całej UE, rosnące inwestycje, bardzo dobre otoczenie inwestycyjne tworzą przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i wzrostu wynagrodzeń naszych pracowników
—wyliczał premier, dodając, że te „kolorowe barwy” zmieniły się za sprawą pandemii.
Morawiecki przekazał, że podczas środowego szczytu dużo czasu poświęcono tematowi pandemii Covid-19.
Zastanawialiśmy się jak wzmocnić UE poprzez szybsze szczepienie, poprzez solidarną pracę w kierunku produkcji szczepionek w UE. Tu i teraz jak najszybciej szczepić po to, żeby móc wrócić do normalnego życia gospodarczego
—dodał.
Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych. Takim jest dzisiaj kwestia epidemii i szczepień
—oświadczył premier.
Walka z epidemią musi być sprzęgnięta z obroną wspólnego rynku UE i jednocześnie z myśleniem o przyszłości gospodarczej
—dodał.
„Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań”
Premier Mateusz Morawiecki wskazywał w środę, że Grupa Wyszehradzka ma „odwagę, aspiracje, talenty, wizję, która musi być (…) kontynuowana, bo jest wielką szansą szybkiego dogonienia krajów Zachodniej Europy”.
Cieszę się też, że dziś uzgodniliśmy zwiększenie naszego Funduszu Wyszehradzkiego. To fundusz dla młodzieży, dla młodzieży państw z Grupy Wyszehradzkiej, zwiększony do 10 mln euro, pierwszy raz od dekad, od 20 lat
—powiedział szef rządu. Podkreślił, że w środę podczas szczytu podpisane zostały bardzo ważne deklaracje, „które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości”.
Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań, ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po Covid-19 z nadzieją na lepszą przyszłość
—powiedział Morawiecki.
Jestem przekonany, że mimo iż na integrację europejską dziś działa bardzo wiele sił, czasem sił, które w nas uderzają bardzo mocno i w naszą solidarność próbują również uderzać, to dziś pokazaliśmy tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy. Takie twórcze, czasami trudne dyskusje tu, na forum Grupy Wyszehradzkiej, w Brukseli na forum Rady Europejskiej są potrzebne
—ocenił premier.
Jak mówił, w tych dyskusjach ucierają się poglądy, przybliżają się stanowiska i wypracowywany jest kompromis.
Kompromis dla przyszłości, dla nowego, lepszego europejskiego ładu
—powiedział premier. Podziękował również krajom z Grupy Wyszehradzkiej za bliską współpracę.
„My tej szczepionki potrzebujemy”
Grupa Wyszehradzka walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale też o interesy Europy. Wspólnie zależy nam na tym, żeby Europa odnosiła sukcesy, żeby pokonała różne wyzwania - powiedział w środę premier Czech Andrej Babisz.
Podczas wspólnej konferencji szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie, premier Czech podkreślił, że V4 walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale też o interesy Europy.
Wspólnie zależy nam na tym, żeby Europa odnosiła sukcesy, żeby pokonała różne wyzwania
—dodał.
Babisz wskazywał, że pandemia COVID-19 w zasadniczy sposób wpłynęła na życie obywateli.
Szczepionka to jest jedyne rozwiązanie tej traumy. I dlatego jest mi przykro, że UE świetnie negocjowała i wierzyła, że firmy farmaceutyczne będą poważne i podejdą do tego poważnie. My w tym finansowo partycypowaliśmy, przedpłaciliśmy 3,2 mld euro u producentów szczepionek. Zamawialiśmy 2 mld szczepionek dla 477 mln obywateli UE i te dostawy się opóźniają
—powiedział premier Czech.
Zwracał też uwagę, że część szczepionek eksportowanych jest poza teren UE.
To musi się skończyć. My tej szczepionki potrzebujemy
—oświadczył.
„Czechy, Węgry i Polska nie odrzuciły nas”
Grupa Wyszehradzka jest projektem ponadczasowym - podkreślił w środę w Krakowie premier Słowacji Igor Matovicz. Dodał, że V4 dojrzała i sprawdziła się.
Jak podkreślił Matovicz pomimo tego, że temat pandemii zdominował życie wielu osób, warto też obchodzić takie rocznice i dokonywać podsumowań. Jego zdaniem Grupa Wyszehradzka dojrzała i „sprawdziła się jej spójność”. Dodał, że jest też „projektem ponadczasowym”.
Matovicz zaznaczył, że historia przyznała rację i pokazała, że powołanie Grupy Wyszehradzkiej miało sens. Dodał, że czasami prowadzi się polemikę nad sensem istnienia tej grupy.
Czy to ma być +trouble maker+ - problematyczny gracz w Unii Europejskiej, czy zawsze musi mieć opinię odmienną od reszty krajów? Nie. Misją grupy Wyszehradzkiej jest poszukiwanie wspólnych rozwiązań, podejść, postaw, a potem prezentowanie ich na gruncie UE. Nie oznacza to, że Grupa musi mieć na wszystko takie same poglądy w ramach UE. Nie oznacza to też, że w jego ramach musimy mieć jednolite poglądy
—podkreślił szef słowackiego rządu.
Jak zaznaczył, jest to nieformalna grupa, która pozwala na wyrażanie swojej opinii i na to, by prezentować ją na forum UE.
Wspomniał, że na początku istnienia Grupy w jej skład wchodziły trzy kraje: Czechosłowacja, Węgry i Polska, a w wyniku rozpadu Czechosłowacji, dołączyła również Słowacja, która była określana „czarną dziurą Europy”. Matovicz ocenił, że wtedy właśnie „sprawdziła się siła i sens grupy”.
Czechy, Węgry i Polska nie odrzuciły nas. Bliskość łącząca nas z tymi krajami, w tej grupie, pozwoliła nam odpracować te zaległości i do UE weszliśmy już wspólnie
—powiedział premier Słowacji.
Odniósł się też do aktualnej sytuacji epidemicznej w swoim kraju.
Słowacja pod względem liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań niestety wygląda najgorzej. Mamy niemal stuprocentowy udział mutacji brytyjskiej wirusa. O wiele więcej osób umiera, w wiele więcej jest hospitalizowanych
—zauważył.
„Musimy mieć zdecydowanie więcej szczepionek”
Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą Unii Europejskiej do nacisku na wielkie korporacje, z którymi latem podpisaliśmy umowę; musimy mieć zdecydowanie więcej szczepionek tu i teraz, żeby wreszcie pozbyć się tej pandemii - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
W trakcie konferencji prasowej w czasie środowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie szef polskiego rządu oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w kontekście dostępności szczepionek przeciw Covid-19 zostali zapytani, jakie działania podejmie UE, aby przyspieszyć ich dostawy.
Powiem moje osobiste zdanie w tej kwestii. Uważam, że Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą Unii Europejskiej do nacisku. Do nacisku na te wielkie korporacje, z którymi latem zeszłego roku podpisaliśmy jako jedni z pierwszych umowę
—odparł Morawiecki.
Zwrócił uwagę, że firmom tym zapłacono „potężną zaliczkę” i za te pieniądze toczone były badania, certyfikowane były produkty i potem - zauważył premier - okazało się, że te firmy „używają wyprodukowanych przez siebie szczepionek w taki sposób, aby ominąć zbyt mało konkretne zapisy z tej umowy”.
Premier dziękował jednocześnie przewodniczącemu Rady Europejskiej za to, że stara się na wszystkie sposoby, aby Europa miała jak najwięcej szczepionek.
Ale to dzisiaj jest rola Komisji Europejskiej
—zaznaczył.
Morawiecki zwrócił uwagę, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć widespotkanie Rady Europejskiej i tam - ocenił - z pewnością to będzie podstawowy temat, żeby skłonić, firmy, które „rzeczywiście w niewłaściwy sposób, niezgodny z naszymi wyobrażeniami zawartymi w umowie, działają dzisiaj na rynkach światowych”.
My byliśmy pierwsi lub jedni z pierwszych i musimy mieć zdecydowanie więcej szczepionek, tu i teraz. Jak najszybciej, jeszcze w lutym, marcu i kwietniu. Nie lipiec, sierpień czy wrzesień, bo wtedy prawdopodobnie będzie już nadmiar szczepionek. Musimy mieć do maja jak najwięcej szczepionek żeby wreszcie pozbyć się tej pandemii
—podkreślił Morawiecki.
Michel zwrócił natomiast uwagę, że KE zawarła umowy na 2 mld dawek szczepionki. Jak dodał bardzo dużo rozmawiano na temat tego, by przyspieszyć dostawy do UE.
Priorytetem nad którym Komisja musi pracować od rana do wieczora to zwiększyć poziom produkcji, aby móc dostarczyć to co zostało zawarte w umowach. To absolutnie priorytet
—zapewnił.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/539577-premierzy-panstw-v4-podpisali-deklaracje-o-wspolpracy