W Krakowie na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Centrum Konferencyjnym ICE odbędzie się w środę szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Podczas organizowanego przez polską prezydencję w V4 szczytu planowane są sesje plenarne, panel tematyczny i podpisanie wspólnych deklaracji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczyt premierów państw V4. Szefowie rządów przyjmą kluczową deklarację! Wiceszef MSZ: Wytycza cele Grupy Wyszehradzkiej na przyszłość
Plan spotkania
O godz. 10.15 szef polskiego rządu powita na Dziedzińcu Arkadowym na Zamku Królewskim na Wawelu premierów: Węgier - Viktora Orbana, Czech - Andreja Babisza i Słowacji - Igora Matovicza.
Premierzy państw V4 oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezmą następnie udział w sesji plenarnej poświęconej podsumowaniu 30 lat współpracy V4 oraz wspólnym zadaniom na przyszłość. Następnie odbędzie się śniadanie oficjalne wydawane przez premiera Mateusza Morawieckiego z udziałem pozostałych trzech szefów rządów i szefa Rady Europejskiej.
Szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej wezmą także udział w ceremonii podpisania Wyszehradzkiej Deklaracji Rocznicowej i Deklaracji Cyfrowej.
Po godz. 13 premierzy spotkają się z przedstawicielami mediów, a następnie wezmą udział w sesji plenarnej poświęconej wspólnym transgranicznym projektom cyfrowym w regionie V4.
Ponadto planowany jest panel tematyczny „Przyszłość regionu V4: biznes, kreatywność i innowacje” z udziałem czterech premierów i przedstawicieli sektora nowoczesnych technologii.
Uroczyste przekazanie Polsce zbroi Zygmunta II Augusta.
Po zakończeniu szczytu planowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem, podczas którego nastąpi uroczyste przekazanie Polsce zbroi Zygmunta II Augusta. Dotychczas należała ona do w zbiorów muzeum w Budapeszcie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zbroja Zygmunta II Augusta wraca do Polski. Premier Morawiecki: „To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami”
Środowe rozmowy mają być poświęcone zwalczaniu pandemii koronawirusa, unijnej polityce klimatycznej i migracyjnej, polityce wschodniej, w tym relacjom z Białorusią i Rosją oraz rozwojowi Partnerstwa Wschodniego.
Grupa Wyszehradzka
Szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i 30. rocznica powstania formatu przypada na trwającą od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r. polską prezydencję w V4. Po Polsce przewodnictwo w Grupie przejmą Węgry.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.
Cele Grupy zmieniały się w kolejnych latach i określały współpracę początkowo trzech, a po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 r. czterech krajów. Wraz z ich osiągnięciem współpraca ta słabła i po jakimś czasie była wznawiana, tak jak po przyjęciu w 1999 r. Polski, Czech i Węgier do NATO oraz po wstąpieniu Polski, Czech, Węgier i Słowacji do UE w 2004 r.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.
Wiceszef MSZ: szczyt premierów V4 kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej
Środowy szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie będzie kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia formatu V4; podsumuje dotychczasowe dokonania Grupy, ale też będzie merytoryczną dyskusją o przyszłości - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Ten szczyt to punkt kulminacyjny obchodów 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej, spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej na Wawelu na zaproszenie pana premiera Mateusza Morawieckiego
— powiedział wiceminister spraw zagranicznych w Polskim Radiu 24. Podkreślił, że spotkanie będzie się składało z dwóch części i zostaną podczas niego podpisane dwie deklaracje - Deklaracja Rocznicowa i Deklaracja Cyfrowa.
Pierwsza część spotkania poświęcona będzie - jak mówił wiceminister - dyskusji o dotychczasowych dokonaniach państw Grupy Wyszehradzkiej.
Pierwsze 15-lecie to dążenie (do) wejścia do NATO, do UE, zrealizowane przez ten państwa. Później skuteczna walka o interesy, o politykę migracyjną - zrównoważoną, rozsądną, o politykę wschodnią. Zainteresowanie Unii Europejskiej Wschodem, plan ekonomiczny dla Białorusi zaprezentowany przez premiera Morawieckiego, poparty przez państwa Grupy później, przez Radę Europejską. Nacisk wspólny na politykę rozszerzenia UE
— wyliczał Szynkowski vel Sęk.
Druga część środowego szczytu odbędzie się w Centrum Kongresowym i będzie - jak powiedział wiceminister - „merytoryczną dyskusją na przyszłość V4”.
Nowoczesna technologia, agenda cyfrowa, sektor gamingu
— dodał.
Wiceszef MSZ pytany, jak ocenia trwającą obecnie prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej, powiedział, że „w trudnych okolicznościach, w jakich Polsce przyszło mierzyć się z prezydencją, uważa ją za bardzo aktywną”.
W tym sensie udaną, że rozpoczęliśmy ją w Belwederze w lipcu na zaproszenie prezydenta, gdzie zostały wytyczone kierunki, ale już we wrześniu spotkanie w Lublinie i inicjatywa premiera Morawieckiego, by wobec wydarzeń na Białorusi przyjąć plan ekonomiczny (…) konkretnych działań na rzecz wsparcia demokratycznej Białorusi. Z drugiej strony przyjęte wspólne oświadczenie w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego, także na tym spotkaniu w Lublinie
— powiedział. Przypomniał również m.in., że kilka dni temu w Juracie odbyło się spotkanie VR na poziomie prezydenckim.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/539512-w-krakowie-szczyt-liderow-v4-z-okazji-30-lecia-formatu