Kierownictwo PiS zbierze się pewnie w najbliższych dniach, a potem może zbierze się Rada Koalicyjna i wtedy zapadną decyzje - tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki skomentował decyzję Porozumienia o cofnięciu rekomendacji dla trzech członków rządu.
CZYTAJ TAKŻE:
Wkrótce spotkanie kierownictwa PiS
Szef klubu PiS był pytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie o sytuację w Porozumieniu. Podkreślił, że jest to wewnętrzna sprawa i wewnętrzny konflikt w partii koalicjanta, z którym jego ugrupowanie tworzy obóz Zjednoczonej Prawicy.
O tyle nas (to) dotyczy, że zwrócono się z cofnięciem rekomendacji dla ministrów
— powiedział Terlecki. Dopytywany, jakie decyzje zapadną w tej sprawie, odpowiedział, że „kierownictwo partii się zbierze pewnie w najbliższych dniach, a potem może Rada Koalicyjna i wtedy zapadną decyzje”.
Porozumienie, współtworzące z PiS i Solidarną Polską Zjednoczoną Prawicę, wycofało swoje rekomendacje dla trzech członków rządu, wydalonych z partii: ministra-członka RM Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.
Terlecki pytany o to, do kogo by zadzwonił, chcąc skontaktować się z szefem Porozumienia - do Jarosława Gowina, czy Adama Bielana, odparł:
Jakoś nie chce na razie.
Nie ma wniosków o dymisje
Dotychczas do rządu nie wpłynęły wnioski o zdymisjonowanie ministra i wiceministrów z Porozumienia – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że Jarosław Gowin weźmie udział we wtorkowym posiedzeniu rządu jako wicepremier.
Żadne wnioski formalne, jeżeli chodzi o dymisje w rządzie, nie wpłynęły; ani jeżeli chodzi o kwestie związane z rekomendacjami Porozumienia – na razie mówimy tutaj o pewnym fakcie medialnym – ani formalnie
— powiedział Müller pytany o decyzje w sprawie oczekiwanych przez Porozumienie dymisji członków rządu, którym partia wycofała rekomendacje.
Rzecznik rządu przypomniał, że wiceministrów można dymisjonować na wniosek właściwego ministra konstytucyjnego.
Jeżeliby to dotyczyło resortów, o których mówimy, takie wnioski mogłyby wpłynąć do Prezesa Rady Ministrów. Przed chwilą to sprawdzałem, takie wnioski na ten moment nie wpłynęły
— powiedział.
Przypomniał że we wtorek od 11 odbywa się posiedzenie Rady Ministrów.
W tym posiedzeniu rządu, tak jak to miało miejsce do tej pory, uczestniczą wszyscy ministrowie powołani przez prezydenta na wniosek premiera. W składzie Rady Ministrów żadna zmiana dotychczas nie zaszła, a wiceprezesem Rady Ministrów pozostaje Jarosław Gowin, który dzisiaj również w posiedzeniu rządu bierze udział
— podkreślił.
Konflikt w Porozumieniu
W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne.
Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.
5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Następnie sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas, Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/539406-nie-ma-wnioskow-o-dymisje-ministrow-z-porozumienia