Portal wPolityce.pl ustalił, że Jarosław Gowin miał początkowo uczestniczyć we wczorajszym spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z Adamem Bielanem. W ostatniej chwili je odwołał. Z naszych ustaleń wynika, że Jarosław Gowin miał się przestraszyć komentarzy mediów, które spekulowały, że zwaśnione strony w Porozumieniu musi łagodzić lider Zjednoczonej Prawicy.
CZYTAJ TAKŻE:Rzecznik Porozumienia: Nie będzie paktu Gowina z Budką. „Nie ma takiego planu, to jest absolutna nieprawda”
CZYTAJ RÓWNIEŻ:NASZ NEWS. Kulisy spotkania Bielan-Kaczyński: „To nie jest dobry czas, by się obrażać i stroić fochy. Jesteśmy dorosłymi ludźmi”
Spotkanie było gotowe i przygotowane, ale zamiast niego na Nowogrodzką trafił list, w którym Jarosław Gowin wycofał się z Rady Koalicji. Co ciekawe, to sam Jarosław Gowin, jeszcze w piątek w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim nalegał na wspólne spotkanie
– mówi nam jeden z posłów Porozumienia, który zastrzegł swoją anonimowość.
Dlaczego Jarosław Gowin wycofał się ze spotkania, które mogłoby dać początek działań pojednawczych? Nasi rozmówcy przekonują, że Gowin liczył na błyskawiczną wojnę w partii, która miała skończyć się jego sukcesem i przyłączeniem się ludzi związanych z Adamem Bielanem do PiS.
Sam mówił o szybkim przecięciu problemu, ale nie zrozumiał, że Bielan i spółka od tygodni przygotowali się do swojej batalii prawnej, która może potrwać przez wiele miesięcy. Do tego dochodzą problemy z finansami partii, gdyż PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Porozumienia za 2018 rok. Spór oprawny powoduje, że sytuacja przywództwa w Porozumieniu jest zawieszona. Co się stanie, gdyby doszło do przyspieszonych wyborów? Może skończyć jak Kukiz.
– mów nasz rozmówca.
Gowin zdał sobie sprawę że moment jego wejścia i Bielana do biura Kaczyńskiego będzie odebrany jako koszmar wizerunkowy. Zrozumiał, że najważniejszym komentarzem do tego wydarzenia będzie stwierdzenie: Gowin i Bielan wchodzą do Kaczyńskiego, który ma ich rozsądzić”. I co zostałoby z wizerunku Gowina, który nieustannie pręży muskuły? To zachowanie jest o tyle dziwne, że przecież Gowin sam przyszedł na Nowogrodzką w piątek.
– pyta polityk z bliskiego otoczenia Jarosława Gowina
Kto zostanie z Gowinem?
Zwolennicy Adama Bielana w partii nie chcą się jeszcze ujawniać publicznie. Podkreślają, że lista dwunastu posłów, którzy mają rzekomo popierać Jarosława Gowina i którą partia chwaliła się w piątek, nie do końca odpowiada rzeczywistości politycznej.
Gowin nie brał pod uwagę kwestii czasu. My ten czas mamy i będziemy toczyć tę batalię. Dlatego zniknął z mediów. Jak długo może być wycofany? Zdaje sobie sprawę, że ten konflikt potrwa. Oświadczenie posłów jest w istocie poparciem dla jedności obozu władzy, a nie tylko dla Jarosława Gowina. Zebrał wprawdzie podpisy, ale nie może szantażować prezesa Kaczyńskiego wyjściem z koalicji. Gdyby do tego doszło, to okazałoby się, że z Jarosławem Gowinem idzie zaledwie pięciu posłów. Nie może więc nawet zasugerować, tak jak miało to miejsce na wiosnę, że opuści Zjednoczoną Prawicę
– przekonuje jeden z naszych rozmówców.
Nasi rozmówcy w Porozumieniu podkreślają, że Jarosław Gowin miał zmienić się z powodu pandemii. Politycy mówią wręcz, że w pierwszym etapie koronawirusa miał wpaść w panikę i alarmował swoich współpracowników, że Polskę może czekać katastrofa ekonomiczna i społeczna.
To pokazało, że emocje biorą w nim górę. Wszyscy byliśmy wtedy rozedrgani, ale w rządzie jedynie Gowin prezentował taki fatalizm i strach. Potem wszyscy usłyszeliśmy o rokowaniach Gowina z PSL.
– mówi nam jeden z polityków Porozumienia.
Teraz to nerwowe zachowanie powraca. Umawia się na spotkanie, ale je odwołuje. Zarzuca Bielanowi, że ten pcha partię w stronę PiS, ale z drugiej strony w piątek biegnie do Kaczyńskiego na skargę. To była już druga taka sytuacja. W kwietniu ub. roku spierał się z Bielanem w mediach, a potem prosił Kaczyńskiego, by ten dyscyplinował Bielana
– mówi nam polityk Porozumienia.
Próbowaliśmy skonfrontować wypowiedzi polityków Porozumienia z Jarosław Gowinem. Niestety, wicepremier był nieuchwytny. Od piątku nie kontaktuje się z mediami.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/538497-ujawniamy-nowe-kulisy-konfliktu-w-porozumieniu