Krajowa Rada Sądownictwa wybrała sędziego Pawła Styrnę na nowego przewodniczącego Rady. Styrna zastąpi dotychczasowego jej szefa - sędziego Leszka Mazura.
CZYTAJ TAKŻE:
Wybór nowego przewodniczącego
Głosowanie w tej sprawie było tajne. Za kandydaturą sędziego Styrny głosowało 12 członków KRS, 5 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.
Kontrkandydatem Styrny w głosowaniu był sędzia Marek Jaskulski, którego kandydaturę zgłosił Leszek Mazur. Poparło go 10 członków KRS, 9 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.
Nowy przewodniczący KRS jest sędzią Sądu Rejonowego w Wieliczce. Jest też wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.
Posiedzenie w celu wyboru nowego przewodniczącego KRS zostało zwołane przed tygodniem przez prezes SN Małgorzatę Manowską, która zgodnie z przepisami przewodniczy piątkowym obradom do czasu wyboru przewodniczącego.
Przed dwoma tygodniami KRS odwołała w głosowaniu przewodniczącego Rady Leszka Mazura oraz jej rzecznika prasowego sędziego Macieja Miterę. Ten drugi stracił też funkcję członka prezydium. Wniosek o ich odwołanie złożył członek Rady sędzia Marek Jaskulski, w związku z „utratą zaufania”. Jak później wyjaśniała Rada, utrata zaufania do Mazura wynikała m.in. z ujawnienia mediom protokołów posiedzeń komisji KRS, treści prywatnej korespondencji jednego z członków KRS bez jego zgody oraz krytyczne oceny innych członków Rady. Mazur konsekwentnie podkreślał, że nie czuje się winny.
Po decyzji KRS I prezes SN zwróciła się do biura prawnego SN o opinię prawną w związku z sytuacją w Radzie. Z uzyskanej opinii wynikało, że czynności zmierzające do odwołania przewodniczącego były niezgodne z prawem.
Rezygnacja sędziego Mazura
W ubiegłym tygodniu sędzia Mazur złożył jednak rezygnację z funkcji szefa Rady. W związku z tym I prezes SN poinformowała o zwołaniu na piątek posiedzenia KRS w celu wyboru nowego szefa Rady.
Sędzia Dudzicz pytany w piątek o odwołanie przewodniczącego Mazura powiedział, że zdaniem KRS te odwołania były skuteczne. Odnosząc się do opinii uzyskanej przez prezes Manowską zaznaczył, że „my tej opinii nie znamy”.
Jak się zapoznamy z tą opinią, jeśli zostanie nam udostępniona, to być może Rada, jako całe gremium, będzie mogła się wypowiedzieć
— zaznaczył.
Natomiast KRS, jako organ niezależny, ma prawo sama kształtować swoje wewnętrzne władze i swoją wewnętrzną strukturę i nie ma żadnego trybu, aby jakiś inny organ państwa mógł tutaj ingerować
— podkreślił jednocześnie sędzia Dudzicz.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/536938-sedzia-pawel-styrna-nowym-przewodniczacym-krs