We wtorek po godz. 9 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych poświęcone Narodowemu Programowi Szczepień. Uczestniczą w nim przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.
W spotkaniu uczestniczą szef klubu PiS Ryszard Terlecki i szef sejmowej komisji zdrowia, poseł Tomasz Latos, PSL reprezentują lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Dariusz Klimczak, Lewicę - posłowie Marcelina Zawisza, Marek Rutka i senator Wojciech Konieczny. Ze strony KO jest m.in. szef klubu Cezary Tomczyk. Konfederację reprezentuje m.in. poseł Grzegorz Braun.
„Miejmy nadzieję na rzeczową rozmowę”
Terlecki dopytywany przed spotkaniem przez dziennikarzy, czy można spodziewać się po tym spotkaniu jakiegoś przełomu, bądź wspólnego stanowiska z klubami parlamentarnymi i siłami politycznymi, polityk PiS powiedział: „Zobaczymy”.
Idziemy na spotkanie z opozycją, której kluby zapowiedziały udział w tym spotkaniu, mamy nadzieję, że choć raz dojdzie do merytorycznej dyskusji, do prezentacji jakiś pomysłów czy postulatów opozycji, bo jak dotąd to mamy raczej (do czynienia) z takim narzekaniem, na zasadzie +nie bo nie, wszystko nam się nie podoba+
—mówił przed spotkaniem Terlecki.
Według niego, „najwyższy czas, żeby opozycja poważnie zaczęła podchodzić do sytuacji, która jest dobra, ale jak wiemy wszyscy są też i takie prognozy, że może nam grozić kolejna fala pandemii”.
Wyraził nadzieję, że utrzyma się trend spadku liczby zakażeń z ostatnich dni, a producenci szczepionki - zgodne z zapowiedziami - na nowo ruszą z dostawami w pełnym zakresie, co z kolei pozwoli szczepić więcej osób.
Przed spotkaniem w KRPM Terlecki powiedział PAP, że optymistyczne jest to, że opozycyjne kluby parlamentarne prawdopodobnie wezmą udział w spotkaniu u premiera. Dodał, że sejmowa komisja zdrowia zbierze się w najbliższym czasie, więc „też będzie okazja do rzeczowej rozmowy”.
Miejmy nadzieję, że rzeczowej a nie demagogicznej jak zwykle
—dodał Terlecki.
„Wszyscy powinniśmy zrobić, ile możemy”
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapraszając w poniedziałek przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych podkreślił, że rząd jest otwarty na każdą rozmowę dotyczącą szczepień i przyjmie każdą dobrą merytoryczną radę.
Szef kancelarii premiera zaapelował „do wszystkich polityków w Polsce, żeby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki”.
Wszyscy powinniśmy zrobić, ile możemy, żeby ten proces postępował w sposób zaplanowany, harmonijny i żeby nie straszyć Polaków, nie wprowadzać poczucia niepewności, bo to może się przełożyć na zniechęcenie do szczepień
—powiedział.
A KO dalej swoje…
Rząd próbuje wycofywać się z wcześniejszych deklaracji i dzielić się z opozycją odpowiedzialnością za chaos - przekonywali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej we wtorek, przed spotkaniem w KPRM ws. Narodowego Programu Szczepień.
Za plan szczepień w Polsce odpowiada polski rząd, za całość systemu ochrony zdrowia odpowiada polski rząd. Dlaczego zatem minister zdrowia (Adam Niedzielski), dlaczego zatem minister (szef KPRM, Michał) Dworczyk oraz premier Morawiecki zwołują dzisiaj to spotkanie? Otóż dlatego, że zawalił się system szczepień w Polsce
— ocenił przewodniczący klubu KO Cezary Tomczyk na konferencji przed spotkaniem.
Według niego, „rząd chaotycznie próbuje informować opinię publiczną i wycofywać się z wcześniej złożonych deklaracji”. Tomczyk uważa, że takie konsultacje, jak we wtorek w KPRM, „powinny odbywać się zanim uruchomiony zostanie system szczepień”. Stwierdził, że rząd nie słuchał ostrzeżeń i nie odpowiadał na pytania związane z systemem szczepień zadawane przez opozycję dużo wcześniej.
Dzisiaj nie będziemy uczestniczyli w tym spotkaniu po to, żeby słuchać, tylko po to, żeby pytać w imieniu polskich obywateli o to, jak wygląda dzisiaj system szczepień w Polsce
— zapowiedział szef klubu KO.
Zapowiedział, że jednym z tematów będzie wyjaśnienie kwestii możliwości zakupu przez polski rząd dodatkowych milionów szczepionek Pfizer i Moderny.
Otóż według naszych informacji 29 grudnia (ub. roku) doszło do zamówienia przez Komisję Europejską dodatkowej puli 100 mln milionów szczepionek. Według wszelkich dostępnych danych, rząd z tego zamówienia w firmie Pfizer nie skorzystał. Dzisiaj pytanie jest zasadnicze i bardzo istotne - dlaczego rząd nie zdecydował się na zakup przeszło 8 mln szczepionek od firmy Pfizer oraz 6 milionów od firmy Moderna
— powiedział Tomczyk.
Według senator KO Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia, „nie możemy opierać się tylko na politykach i na przekazach rządowych, a musimy znać również stanowisko ekspertów medycznych”.
Zadeklarowała w związku z tym, że na spotkaniu w KPRM będzie zadawała pytania „głównie ze sfery bezpieczeństwa zdrowotnego”, w tym o nadzór farmaceutyczny, o usunięcie „w ostatnich dniach głównego inspektora farmaceutycznego”, czy „co słychać u głównego inspektora sanitarnego, którego nie mamy, a jest tylko pełniący obowiązki”. Senator dodała, że zapyta też o informacje medialne z poniedziałku o możliwości wywozu niektórych leków z Polski, w tym szczepionek przeciwko grypie.
Posłanka Katarzyna Lubnauer zwróciła uwagę, że rząd chce spotkać się z opozycją miesiąc po rozpoczęciu szczepień, gdy doszło m.in. do ustawiania się seniorów w kolejkach przed przychodniami, by zarejstrować się na szczepienie, i gdy nie ma już żadnych wolnych terminów szczepień w I kwartale.
Rozumiem, że rząd chce się podzielić porażką i chaosem z opozycją
— powiedziała Lubnauer. Podkreśliła, że opozycja wspiera działania rządu m.in. poprzez zachęcanie obywateli do szczepień, ale - jak oświadczyła - „nie będziemy brali odpowiedzialności za chaos”.
Narodowy Program Szczepień
Zapisy na szczepienie dla osób 70 plus ruszyły w piątek, 22 stycznia. Tydzień wcześniej na szczepienia mogli zapisywać się seniorzy 80 plus. Szczepienia populacyjne dla osób z obu tych grup wiekowych rozpoczęły się w poniedziałek. Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.
15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.
Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/536429-rozpoczelo-sie-spotkanie-opozycji-z-premierem-morawieckim