„Weto Prezydenta dotyczy trzech spraw, po pierwsze terminem vacatio legis ustawy, po drugie przesunięcie podsekretarzy stanu do służby cywilnej i w związku z tym podwyżki wynagrodzeń dla nich i sprawa ostatnia to wydzielenie z działu środowisko działu łowiectwo i leśnictwo oraz podporządkowanie go Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Te elementy wzbudziły zastrzeżenia Pana Prezydenta, stąd taka decyzja” - tłumaczył minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Sałek w rozmowie z portalem wPolityce.pl, pytany o prezydenckie weto do nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Sałek podkreślił, że spodziewa się, że w nowym projekcie ustawy zostaną uwzględnione uwagi prezydenta Andrzeja Dudy.
Zakładam, że rząd będzie przygotowywał nową ustawę, w której zastrzeżenia Pana Prezydenta będą wzięte pod uwagę.
— zaznaczył doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
Weto Prezydenta, ma wyłącznie merytoryczne podłoże. Gospodarka leśna w Polsce zawsze była związana z ochroną przyrody. Pan Prezydent jasno wyartykułował swoje zastrzeżenia także w liście przekazanym do liderów Zjednoczonej Prawicy i do pana premiera, który został skierowany do nich w połowie listopada tamtego roku. Pan Prezydent zgłosił zastrzeżenia do koncepcji oddzielania lasów od resortu klimatu i środowiska.
— podkreśla.
Zapytany o możliwe konsekwencje oddzielenia leśnictwa od Ministerstwa Klimatu i Środowiska i przeniesienia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz czy uzasadnione są obawy niektórych, że to mogłoby w jakiś sposób skutkować w dłuższej perspektywie na przykład prywatyzacją Lasów Państwowych Paweł Sałek odpowiedział:
Nie chciałbym łączyć tych dwóch wątków. Przypominam tylko, że od 1989 roku gospodarka leśna zawsze były związane z resortem środowiska, ponieważ zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna w Polsce jest od zawsze bezpośrednio związana z ochroną przyrody. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to instytucja samofinansująca się, wspomagającą wiele inicjatyw samorządowych i edukacyjnych, a także parki narodowe w formie dofinansowania. Na swoim terenie prowadzą szeroką działalność przyrodniczą w tym ochronę pomników przyrody oraz ochronę gatunkową różnego rodzaju gatunków roślin i zwierząt. Jednocześnie znakomicie funkcjonujący system gospodarki leśnej pozwala na ich gospodarcze użytkowanie i prowadzenie czynnej ochrony różnorodnych form ekosystemów. polski model leśnictwa jest unikatowy w skali europejskiej.
— zauważył, przypominając, iż były różnego rodzaju próby zmiany formy organizacyjnej Lasów Państwowych, Prawo i Sprawiedliwość włączało się również w akcję obrony polskich lasów przed prywatyzacją.
To jest bardzo ważny element polityczny
—zaznaczył.
Proszę zauważyć, że zbieractwo runa leśnego czyli grzybów i jagód w Polsce jest bezpłatne, a to dzięki temu, że lasy są państwowe
—dodał.
Spotkanie prezydenta z premierem
Pytany o planowane spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w celu omówienia weta, doradca prezydenta stwierdził:
To będzie rozmowa Pana Prezydenta z Panem Premierem, trudno mi przewidywać jaki będzie wynik tego spotkania. Tak jak pani powiedziała, rozmowa będzie dotyczyła weta Pana Prezydenta i dalszych panów rządu w tym zakresie.
Pytany, czy w debatach na szczeblu rządowym rozważano wydzielenie leśnictwa i łowiectwa jako osobnego resortu, Paweł Sałek odpowiedział:
O czymś takim nie słyszałem. Natomiast ważne jest aby leśnictwo było ściśle związane z resortem środowiska, tak jak to w Polsce było zawsze.
Powiem w ten sposób: Po co zmieniać coś, co bardzo dobrze funkcjonuje? Bo to bardzo dobrze działa, więc chyba nie ma sensu tego zmieniać.
— zaznaczył.
AW
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/534616-tylko-u-nas-salek-o-wecie-prezydenta-dudy