Pandemia koronawirusa, kampania i wybory w reżimie sanitarnym, ciągłe naciski Unii Europejskiej i agresywne manifestacje „Strajku Kobiet”. Rok 2020 obfitował w gorące i przełomowe wydarzenia. Jakie tematy śledzili najbardziej Czytelnicy portalu wPolityce.pl? Przedstawiamy Państwu TOP10 najchętniej czytanych tekstów w 2020 roku.
NUMER 1.
Wyobraźcie sobie taki dzień, kiedy nagle jest cisza, 19.30 włączamy TV i fajny film, może być nawet „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Włączamy tv i polska muzyka - fantastyczny swing. Słuchajcie, Wy byście mogli być o 19.30 w telewizji. (…) Będziemy wtedy mogli poruszać się w rytm swingu, a nie słuchać cały czas manipulacji, tego straszenia, tego jadu, który wylewa się z telewizji
— mówił podczas jednego ze spotkań wyborczych kandydat KO Rafał Trzaskowski, wprawiając w zdumienie nie tylko treścią, ale i ekspresją. ZDJECIE
NUMER 2.
Pierwsze doniesienia o pojawieniu się korona wirusa w Polsce, pierwsze ofiary, strach, izolacja. Wszystko to podawaliśmy w codziennych raportach o stanie pandemii.
NUMER 3.
22 listopada Marta Lempart wraz z feministkami zorganizowały wydarzenie w Gryficach. Jednak wystąpienie lokalnej aktywistki było przerywane przez przechodniów, a uczestnicy wdali się w utarczki słowne z przechodniami. Musiała interweniować Marta Lempart, która nazwała kobietę… „prowokatorem TVPiS” (sic!).
NUMER 4.
Kolejne spotkania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przynosiły kolejne powody do kompromitacji PO. W lutym podczas rozmowy z wyborcami ówczesna kandydatka Platformy Obywatelskiej zaliczyła jedną z najbardziej komentowanych wpadek. Wydarzenia to było pewnie jednym z tych, który zaważyły na decyzji władz partii o zmianie kandydata w wyborach prezydenckich.
NUMER 5.
Sędzia Jarosław O. tak bardzo zaangażował się w polityczne szczucie na Twitterze, że nawet zapomniał, iż łamie tym samym prawo. Mowa o sędzim Jarosławie O. z Poznania. Pamięć odświeżył mu sędzia Przemysław W. Radzik, Zastępca Rzecznik Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, który właśnie wszczął przeciwko niemu postępowanie. Powodem były szokujące słowa sędziego O. na Twitterze, który zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę. Sprawę opisaliśmy w lipcu.
NUMER 6.
13 października portal wPolityce.pl ustalił, że jedną z zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne osób jest Marek K., znany dziennikarz z telewizji TVN. Prowadzi on program o wymownym, w kontekście doniesień, tytule „Złodzieje”.
NUMER 7.
Liderzy Konfederacji w wieczór wyborczy poinformowali, że ich ugrupowanie nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów, którzy będą rywalizowali w II turze wyborów prezydenckich. Decyzję też ostro skrytykował Wojciech Cejrowski. „Konfederacja powinna natychmiast zmienić debilną decyzję” - napisał podróżnik na Twitterze.
NUMER 8.
W sondażu opublikowanym 31 października, badani zapytani zostali, czy w wyborach byliby gotowi oddać swój głos na Ogólnopolski Strajk Kobiet. Tylko 8,7 proc. badanych zadeklarowałoby poparcie dla takiego komitetu, a aż 87,9 proc. było na „nie”. 3,4 proc. nie miało w tej kwestii zdania.
NUMER 9.
Rafał Trzaskowski najpierw stanął w obronie aktywisty LGBT Michała Sz. (Margot), zatrzymanego przez policję. Potem rzekomo „dyskryminowanym” obiecał darmową pomoc prawną. Tłumaczył się też tęczowym aktywistom dlaczego nie było go na sobotniej manifestacji przed PKiN w Warszawie aż w końcu sytuację w Warszawie porównał do Białorusi. „Pełna solidarność z walczącymi o wolność, godność, normalność!” - napisał prezydent Warszawy. Oburzeni i zszokowani tymi słowami internauci podkreślają: „Depcze Pan w ten sposób po prawdziwym poświęceniu Białorusinów walczących o swoją wolność”.
NUMER 10.
W listopadzie lizboński tygodnik „Expresso” napisał, że poza Polską i Węgrami negatywnie nastawionych do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze sześć innych państw UE: Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Chorwacja. Swoje krytyczne stanowisko państwa te przedstawiły podczas obrad unijnych „za zamkniętymi drzwiami”.
Lista TOP 10 nie pozostawia wątpliwości. Byli Państwo zainteresowani tym, co najważniejsze – sprawami dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa oraz tożsamości Polski i Europy.
Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność w mijającym roku i zapraszamy do spędzenia z nami 2021.
mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/533091-czym-zyli-czytelnicy-wpolitycepl-w-2020-roku-top10-tekstow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.