„20 lat walczyliśmy o tę ambasadę i jest powoli budowana. Musiałem włożyć sporo pracy, by to się stało (…) W centrum Berlina będzie takie centrum polskości” — mówił w magazynie „Kierunek Zachód” na antenie TVP Polonia ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski.
CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczęła się budowa nowej siedziby ambasady RP stolicy Niemiec. Ambasador Przyłębski: To będzie centrum polskości w Berlinie
Ambasador Przyłębski: W centrum Berlina będzie takie centrum polskości
Niedawno ruszyła budowa nowej siedziby ambasady RP w Berlinie. O tym przedsięwzięciu opowiedział w TVP Polonia ambasador Andrzej Przyłębski.
Zacząłem pracę w dyplomacji w 96 roku w ambasadzie Polski w Kolonii. W 99 roku parlament i rząd niemiecki przeniosły się do Berlina, a wraz z nimi ambasador i jego kilku najważniejszych współpracowników
— mówił.
20 lat walczyliśmy o tę ambasadę i jest powoli budowana. Musiałem włożyć sporo pracy, by to się stało
— powiedział prof. Przyłębski.
Postanowiliśmy pół budynku oddać polskim instytucjom państwowym. W centrum Berlina będzie takie centrum polskości
— podkreślał ambasador. Znajdzie się tam miejsce m.in. dla Instytutu Polskiego i Polskiej Agencji Turystycznej.
To będzie coś niezwykłego, naprzeciw ambasady naszego wielkiego rywala - Rosji, stanie piękna, nowoczesna ambasada Polski
— dodał polski dyplomata.
Nowa placówka stanie przy berlińskim Unter den Linden
W środę 9 grudnia oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie budowy nowej siedziby ambasady RP w stolicy Niemiec przy Unter den Linden. Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski i dyr. Henryka Mościcka-Dendys z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odwiedzili wówczas teren budowy.
Przełom jeśli chodzi o budowę tej ambasady nastąpił dwa lata temu w związku z moją rozmową z premierem Morawieckim. Uznaliśmy, że jest to godne miejsce, w tej części Berlina tylko pięć najważniejszych ambasad ma swoją siedzibę
— powiedział ambasador Przyłębski podczas wizyty na Unter den Linden.
Wróciliśmy do pierwotnego projektu, który cztery lata temu został odstawiony na bok, ale wróciliśmy ponieważ jest on znakomity, umożliwia umieszczenie w tym budynku poza ambasadą również wielu polskich instytucji kulturalnych i gospodarczych, a także naukowych. To będzie centrum polskości w Berlinie. Budowa już ruszyła, miesiąc temu weszły tutaj maszyny i wszystko idzie nie tylko zgodnie z planem, ale nawet wyprzedzamy troszeczkę plan.
Dyrektor Henryka Mościcka-Dendys z polskiego MSZ podkreśliła w środę w Berlinie:
Liczymy, że ambasada wprowadzi się do nowego obiektu nie później niż w pierwszym półroczu 2023 roku. Projekt przeszedł skomplikowaną ewolucję, ale budynek, który będziemy budować, zaprojektowany przez jedną z polskich pracowni architektonicznych, będzie wizytówką Rzeczpospolitej, tutaj na centralnej ulicy Berlina, trzysta metrów od Bramy Barndenburskiej. Będzie miło nam i wszystkim państwu przyjeżdżającym do Berlina widzieć flagę biało-czerwoną powiewająca nad tak pięknie położonym obiektem.
9 grudnia oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie budowy nowej siedziby ambasady RP w Berlinie.
Zgodnie z ustalonym harmonogramem generalny wykonawca (firma STRABAG ) przejął teren budowy 4 listopada 2020 roku i rozpoczął już prace porządkowe
— poinformował PAP Dariusz Pawłoś z ambasady RP w Niemczech.
Pięciokondygnacyjny budynek - wybudowany zgodnie z zasadami BIM
Pięciokondygnacyjny budynek wraz z garażem podziemnym i tarasami na dachach powstanie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden w miejscu, w którym do końca lat 90. mieściła się placówka dyplomatyczna Polski.
Gmach starej ambasady, wzniesiony w czasach byłej NRD, miał być początkowo przebudowany, ale ze względów bezpieczeństwa zdecydowano o jego rozbiórce i zaplanowano wzniesienie nowego budynku.
Nowy inteligentny budynek zostanie wybudowany zgodnie z zasadami BIM (Building Information Modeling). W obiekcie znajdą się nie tylko biura, sale reprezentacyjne na spotkania i wydarzenia związane z promocją Polski czy pomieszczenia biurowe do obsługi interesantów Wydziału Konsularnego, ale również miejsce na berlińskie siedziby kilku innych ważnych polskich instytucji nauki i kultury. Na dachach ambasady, zlokalizowanych na różnych poziomach, powstaną zielone tarasy.
Koszt przedsięwzięcia to 60 307 820 euro brutto.
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku siedzibą przedstawicielstwa RP stał się gmach dawnej ambasady PRL
Po II wojnie światowej część funkcji przedstawicielstwa dyplomatycznego spełniała powołana w 1945 roku Polska Misja Wojskowa przy Sojuszniczej Radzie Kontroli Niemiec z siedzibą w zabytkowym dworku przy Lassenstrasse 19–21 w zachodnioberlińskiej dzielnicy Grunewald.
W 1964 roku władze NRD podarowały rządowi PRL działkę o powierzchni 4,2 tys. metrów kwadratowych, położoną przy Unter den Linden 70–72, na której mieściła się niegdyś siedziba pruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na tej działce wybudowano budynek biurowy, w którym ulokowano ambasadę PRL.
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku siedzibą przedstawicielstwa RP stał się gmach dawnej ambasady PRL. W 2000 roku zapadła decyzja o realizacji inwestycji nowej ambasady. Ambasada została wtedy przeniesiona do budynku dawnej Polskiej Misji Wojskowej w dzielnicy Grunewald. Stary gmach ambasady przy Unter den Linden wyburzono w 2016 roku.
kpc/TVP Polonia/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/533058-nowa-siedziba-ambasady-rp-w-berlinie-walczylismy-20-lat