Polskie weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności - oświadczył wiceszef MAP Janusz Kowalski. Według polityka Solidarnej Polski mechanizm warunkowości wypłat w rozporządzeniu Rady UE jest bezprawny.
W najbliższy czwartek i piątek podczas szczytu Rady Europejskiej odbędzie się kolejna tura negocjacji budżetowych. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieoficjalnie: Praktycznie jest już wstępny kompromis. Do mechanizmu warunkowości ma zostać dołączona „instrukcja obsługi”
Kowalski: „Polskie weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem”
Polskie weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności
— napisał w środę na Twitterze Kowalski.
Wiceminister aktywów państwowych zaznaczył, że „art. 15 Traktatu o UE w ust. 1 stanowi, że ‘Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej’”.
Jeżeli zostanie utrzymany niemiecki mechanizm uznaniowości w rozporządzeniu Rady UE - to będzie obowiązujące „bezprawne” prawo, a nie deklaracje polityczne. Polskie VETO!”
— dodał w kolejnym wpisie.
Gowin: „Logika weto albo śmierć jest sprzeczna z naszym interesem narodowym”
Do kwestii negocjacji budżetowych i zapowiedzi Polski zawetowania wieloletnich ram finansowych UE odniósł się wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Na Twitterze napisał, że „logika „weto albo śmierć” jest sprzeczna z naszym interesem narodowym.
CZYTAJ TAKŻE: Coraz bliżej do kompromisu. Gowin ws. budżetu UE: Logika „weto albo śmierć” jest sprzeczna z naszym interesem narodowym
Na konferencji prasowej Gowin powiedział, że jest uzgodnienie w trójkącie Warszawa, Berlin, Budapeszt dotyczące negocjacji budżetowych w UE. „Wierzę, że to porozumienie obejmie pozostałe 24 stolice Europy” - dodał.
Dopytywany o szczegóły nowego, kompromisowego porozumienia odmówił odpowiedzi.
To nie jest moment na ujawnianie szczegółów, ani ja nie jestem odpowiednia osobą
— mówił. Dodał, że osobą „uprawomocnioną” od przedstawiania treści uzgodnionego „rozporządzenia” jest premier Mateusz Morawiecki.
Gowin zapewnił, że Porozumienie udziela jednoznacznego poparcia działaniom premiera Morawickiego.
Wydaje się, że te działania mają też stuprocentowe poparcie ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Rozumiem i szanuję wątpliwości zgłaszane przez naszych partnerów z Solidarnej Polski
— powiedział wicepremier.
Jak dodał, „na końcu musi się liczyć nie interes tego czy innego ugrupowania, nie partykularny interes poszczególnych partii, tylko musi liczyć się interes całej Polski”.
Wierzę, że myślenie w kategoriach racji stanu, w kategoriach dobra Polski zwycięży u wszystkich polityków Zjednoczonej Prawicy
— podkreślił Gowin.
Według niego „alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory”.
Na pewno nie służyłoby to Polsce
— ocenił.
Spotkanie z Viktorem Orbanem
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Orban: Polska i Węgry mają dobrą szansę, by osiągnąć nasz cel. Jesteśmy bardzo blisko zwycięstwa. Umocniliśmy sojusz
We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, w którym wzięli udział również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do rozmów dołączyli również lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin.
Po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że Polska i Węgry chcą, żeby przepisy dotyczące warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne. Dodawał, że stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest wspólne. Według Müllera jest szansa na osiągnięcie porozumienia na najbliższym szczycie UE. W podobnym tonie wypowiadał się premier Węgier Viktor Orban, który w rozmowie z Polsat News i portalem Interia ocenił, że jest szansa na zamknięcie negocjacji budżetowych w tym tygodniu.
Negocjacje ws. budżetu UE
Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartymi 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.
Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uzasadniając to tym m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe.
Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.
Według premiera Mateusza Morawieckiego zawarty w rozporządzeniu mechanizm jest arbitralny, może być stosowany z motywacji politycznych i w związku z tym „niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii”.
Szefowie polskiego i węgierskiego rządu podpisali również deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/530100-kowalski-polskie-weto-jest-jedynym-koniecznym-rozwiazaniem