Zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi oraz po podróży do krajów wysokiego ryzyka, a także nieuwzględnianie w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań - takie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
CZYTAJ TAKŻE:
Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef MZ mówił o zachętach dla osób, które się zaszczepią przeciwko COVID-19. Wśród nich wymienił: zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzkiem zakażenia, zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19, a także nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań.
Niedzielski podkreślił, że zachęty te będą dotyczyły osób, które przyjmą obie dawki wymagane dla skuteczności szczepionki.
Minister zdrowia zaznaczył, że jest to „pakiet minimum”. Dodał, że „gdy tylko zapoznamy się z charakterystykami poszczególnych produktów” podjęta zostanie decyzja o dodatkowych zachętach dla zaszczepionych.
Z kolei główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban podkreślił, że dla ludzi starszych wystarczającą zachętą powinno być to, że się człowiek ochroni przed chorobą.
W przypadku ludzi młodszych jest to, że nie będzie się transmitować zakażenia na swoich rodziców i dziadków, co pozwoli cieszyć się życiem rodzinnym przez dłuższy czas
— dodał.
Szczepionka przeciwko COVID-19 ma być darmowa i dobrowolna.
Państwo będzie monitorować stan zdrowia osób zaszczepionych
Państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie stanu zdrowia osób zaszczepionych. Będzie utworzony ich centralny rejestr i system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia zaznaczył, że „badania kliniczne są podstawą wydania ostatecznej rekomendacji dopuszczenia szczepionki do obrotu”.
Wszystkie produkty, które takie dopuszczenie otrzymają, muszą przejść procedurę, a więc muszą być dokonane badania najpierw na małych grupach testowych, potem stosunkowo w kolejnych fazach klinicznych na grupach większych tak, żeby w trzeciej fazie, która w zasadzie jest taką fazą kończącą przed dopuszczeniem do obrotu rynkowego, liczba osób, na których badamy skuteczność szczepienia wynosi już dziesiątki tysięcy
— wyjaśnił minister Niedzielski.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że wszyscy mogą być pewni, że „zanim jakakolwiek osoba w Polsce zostanie zaszczepiona, wcześniej ten produkt jest testowany, badany na dziesiątkach tysięcy wolontariuszy – osób, które uczestniczą w badaniach klinicznych.”
Podkreślił, że „bezpieczeństwo to nie tylko sam proces wytworzenie szczepionk, czy jej proces dopuszczenia do rynku, ale także zagadnienie związane z monitorowaniem tego, co się dzieje z osobami zaszczepionymi – czy występują jakieś zdarzenia niepożądane”.
Niedzielski oświadczył, że „państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z osobami zaszczepionymi”.
Zapowiedział, że „będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, który umożliwi osobom zaszczepionym funkcjonowanie na zasadzie ozdrowieńca. Zaznaczył, że „będzie także stworzony system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych, który – jak dodał – funkcjonuje w Polsce i nie wymaga szczególnej modyfikacji”.
Wyjaśnił, że system działa w ten sposób, że „lekarz, widząc jakikolwiek odczyn poszczepienny ma obowiązek zgłosić to do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która przekazuje te informacje centralnie do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny”.
Wszystkie informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne. Chcemy, żeby wszystkie sprawy dotyczące szczepienia i jego efektów były jawne z punktu widzenia publicznego
— dodał minister Niedzielski.
Dworczyk: Nie ma w projekcie zapisów dot. nienoszenia maseczki
Nie ma w tej chwili takich zapisów w projekcie Narodowego Programu Szczepień, które mówiłyby o nienoszeniu maseczki - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk pytany o benefity dla osób, które zdecydują się zaszczepić przeciw Covid-19.
Szef KPRM podczas wtorkowej konferencji prasowej został zapytany m.in., czy jednym z benefitów dla osób, które się zaszczepią, będzie możliwość nieużywania maseczek.
Nie ma w tej chwili takich zapisów w dokumencie, które mówiłyby o nienoszeniu maseczki
— odparł szef KPRM.
Z kolei odpowiadając na pytanie o kwestię potwierdzania zaszczepienia się danej osoby Dworczyk powiedział, że pacjent będzie otrzymywał takie potwierdzenie bądź w POZ w formie wydruku, bądź będzie generowany kod QR po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.
Szef KPRM został też zapytany o to, jak proces szczepień będzie wyglądał w przypadku osób wykluczonych komunikacyjnie.
Przy każdym punkcie szczepień będą działały mobilne zespoły i w ten sposób będziemy docierać do tych osób, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień
— zapowiedział Dworczyk.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/529896-beda-zachety-do-zaszczepienia-sie-na-covid-19-sprawdz