O godz. 19.30 rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi na Facebooku z premierem Mateuszem Morawieckim, podczas której odpowiada na pytania „w związku z pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z planami walki z epidemią”.
CZYTAJ TAKŻE:
Czy jest sens robić Szpital Narodowy?
Bardzo się cieszę, że łóżka w szpitalach rezerwowych nie są zajęte. (…) W październiku, na początku listopada gwałtownie przybywało chorych, wtedy podjęliśmy decyzję o tworzeniu szpitali tymczasowych. (…) Szpitale rezerwowe to nasza twarda rezerwa na okoliczność, gdyby np. uderzyła III fala, a szczepionki nie dojechały ani w lutym, ani marcu. Musimy być na to gotowi.
Czy polska gastronomia może liczyć na realną pomoc?
W różnych środkach, instrumentach finansowych przeznaczyliśmy na ratowanie polskich firm i polskich miejsc pracy z budżetu państwa polskiego ok. 170-180 mld zł. (…) Oprócz tego oczywiście budżet państwa polskiego pokrywa te cele, do których wcześniej się zobowiązał, a wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia długu ze względu na spadek w ściągalności podatków, ponieważ firmy te nie płacą podatków - te firmy, które nie najlepiej sobie radzą dzisiaj ze względu na COVID lub wręcz muszą być zamknięte.
Premier zapowiedział także dopłatę do rat kapitałowych i dopłatę do rat odsetkowych płaconych instytucjom finansowym oraz dofinansowanie na przebranżowienie i przekwalifikowanie.
Jakie błędy popełniał rząd?
Oczywiście, że popełnialiśmy błędy i muszę z pokorą powiedzieć, że zapewne będą się zdarzać w przyszłości. Staramy się na tych błędach uczyć. Konkretne przykłady? Można było spróbować przewidzieć gwałtowny przyrost na tydzień przed zamknięciem cmentarzy.
Czy decyzja o feriach zimowych i szkołach jest już nieodwołalna?
Tak, ponieważ spodziewamy się, że w czasie świąt nastąpi mimo naszych apeli większy ruch, więcej kontaktów społecznych. Apeluję o to, aby spędzać święta w gronie najbliższej rodziny, ale myślę, że może być to taki czas, kiedy nastąpi przyrost zachorowań. Z kolei pierwsze tygodnie stycznia to okres z punktu widzenia gospodarczego najbardziej martwy w całym roku, w przeciwieństwie do grudnia. Chcemy, żeby dzieci spędziły ten czas nie podróżując, tylko jak najbardziej w sposób stacjonarny.
Czy szczepionka będzie dobrowolna?
Z całą mocą chcę podkreślić - szczepionka będzie dobrowolna.
Co z sylwestrem?
Wszyscy Polacy tęsknią za normalnością, ja także, ale ten rok jest nienormalny. Jeszcze poczekajmy, ograniczmy kontakty społeczne. Poza rodziną 5 obcych osób, po to, aby nie doszło do ponownego gwałtownego przyrostu zakażeń.
Dlaczego w Polsce jest robionych tak mało testów?
Testów jest robionych tyle, ile jest zleceń ze strony lekarzy, lub ile jest ludzi, którzy zgłaszają się z w ich odczuciu objawami covidowymi. (…) Nasza infrastruktura jest gotowa do 90 tys. testów dziennie. Nie mamy żadnego powodu, żeby zmniejszać testowanie.
Kiedy dzieci wrócą do szkoły?
Bardzo chciałbym, żeby to było jak najszybciej, ale niestety być może będzie trzeba z tym poczekać do ostatniej dekady stycznia, a może nawet później. Dziś nie podejmuje się podjąć takiej decyzji, to jest za wcześnie. Musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i stan dystrybucji szczepionek. (…) Musimy też zobaczyć, czy Polacy zachowują się w sposób odpowiedzialny. (…) Mam nadzieje, że w lutym dzięki szczepionką sytuacja się poprawi.
Jaka jest sytuacja w negocjacjach ws. budżetu UE?
Sytuacja w odniesieniu do budżetu i Funduszu Odbudowy z naszej strony się nie zmienia. (…) My się na rozmontowanie UE nie zgadzamy. Gdybyśmy się zgodzili na taki zapis, (…) to każdy kraj mógłby być zaatakowany w skuteczny sposób i mogłyby być mu zabrane środki. (…) My podkreślamy, że godzimy się na wszelką możliwą kontrolę budżetu od strony prawidłowości jego wykonywania. (…) Wszystkie patologie, nieprawidłowości, mają być wyeliminowane. Zapraszamy kontrole, audyty, nie mamy nic do ukrycia. To rozporządzenie przez wszystkie poprzednie budżety 7-letnie dokładnie tak wyglądało i nikomu to nie przeszkadzało. Do niedawna, kiedy wymyślono zupełnie nową konstrukcję wbrew ustaleniom, które podjęliśmy na RE. Jeżeli ktoś łamie ustalenia, to musi się liczyć z brakiem zgody z drugiej strony.
Czy uruchomienie Funduszu Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier jest możliwe?
To jest możliwe, bo każde państwo może umówić się z jakimś innym państwem na jakiś osobny fundusz. (…) Pamiętajmy jednak, że Fundusz Odbudowy to jest fundusz, który zasadniczo jest konstruowany z kredytu. (…) My dług możemy sami zaciągać, jednak ja oczywiście nie odrzucam współpracy w ramach Funduszu Odbudowy, ale wskazuję, że nie jest tak, że my bez tego Fundusz nie będziemy np. remontować dróg.
tkwl/Facebook Mateusz Morawiecki
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/529144-relacja-sesja-qa-z-premierem-morawieckim