Z informacji, do których dotarł portal wPolityce.pl wynika, że w Trybunale Konstytucyjnym kończą się prace związane z przygotowaniem uzasadnienia do głośnego wyroku TK z października, który uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. To ważne dla rządu, który oczekuje na uzasadnienie, by opublikować orzeczenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Prezydent: Wyrok wydany przez TK ws. aborcji powinien być opublikowany niezwłocznie. Nie ma co do tego wątpliwości
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Prezes TK: Rezolucja PE ws. aborcji stanowi próbę ingerowania w wewnętrzne i nieobjęte traktatami zagadnienia ustrojowe Polski
Ustaliliśmy, że ci którzy liczą, iż uzasadnienie złagodzi wydźwięk orzeczenia z października, będą musieli poczuć się rozczarowani. Uzasadnienie nie będzie w żaden sposób sprzeczne z orzeczeniem, które jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości, iż aborcja eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą. „Nie będzie furtek” – słyszymy od osoby, która jest zorientowana w sprawie.
Stanowisko rządu
Na uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego czeka rząd, który nie ma wątpliwości, że wyrok razem z orzeczeniem muszą zostać opublikowane.
Publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie, w czasach stanu epidemii
– czytamy w stanowisku RM, o którym poinformowało w komunikacie CIR.
Wyższa konieczność
22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw, co dotąd jednak nie nastąpiło. Orzeczenie TK wywołało falę protestów w całym kraju.
W swoim stanowisku rząd podkreślił, że do kancelarii premiera w ostatnich tygodniach skierowano szereg wniosków i pytań od obywateli, organizacji pozarządowych dotyczących wspomnianego wyroku TK. Rada Ministrów przypomniała również treść wyroku, w którym TK stwierdził niezgodność jednej z przesłanek przerywania ciąży z konstytucją.
Po ogłoszeniu orzeczenia doszło do licznych protestów oraz innych form publicznego wyrażania opinii wielu grup obywateli. W stanie epidemii oraz globalnych problemów z masowym rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, na ulicach polskich miast dochodzi do szeregu bezprawnych zgromadzeń publicznych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi
– czytamy w stanowisku rządu.
Rada Ministrów stwierdziła, że obecna sytuacja „nosi znamiona stanu wyższej konieczności”.
**Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji. Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą” - czytam w stanowisku rządu.
W tym stanie faktycznym oraz prawnym Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia. Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski”
– dodała Rada Ministrów.
Publikacja uspokoi nastroje?
Zdaniem rządu publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na „minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia”.
Ponadto Trybunał Konstytucyjny już w ustnym uzasadnieniu wyroku zasygnalizował zasadność przeprowadzenia zmian ustawodawczych w związku z podjętym orzeczeniem. Tym bardziej zatem konieczne jest przeanalizowanie zakresu możliwych zmian
– czytamy w stanowisku rządu.
Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego na skutek wyroku TK ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do I czytania w komisjach.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/528948-w-tk-ostatnie-prace-nad-uzasadnieniem-wyroku-ws-aborcji