Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk na konferencji prasowej wypowiadali się m.in. na temat zdarzeń podczas ostatniego posiedzenia Senatu. Marszałek Terlecki skomentował też orędzie marszałka Grodzkiego.
CZYTAJ TAKŻE:
Wicemarszałak Senatu Marek Pęk wyjaśnił, dlaczego doszło do jego spięcia z marszałkiem Grodzkim na posiedzeniu Senatu.
Sejm czekał na ustawy, ustawy terminowe, których uchwalenie, ażeby mogły wyjść w przyszłym roku, jest konieczne do końca tego miesiąca. Były ustalenia, pisma, korespondencja pomiędzy panią marszałek Sejmu u panią marszałek Senatu. (…) Były ustalenia na konwencie seniorów, takie, że w dniu wczorajszym przegłosujemy pakiet ustaw, które są najpilniejsze, i niezwłocznie przekażemy je do Sejmu, tak ażeby Sejm mógł nad nimi procedować
— mówił.
Mimo tego, że wczoraj pracownicy Sejmu do bardzo późnych godzin nocnych byli gotowi do pracy, ustawy do Sejmu nie spłynęły. Miały spłynąć dzisiaj we wczesnych godzinach rannych (…) i tu znów nic. (…) Zapowiadało się, że znowu będzie jakaś wielogodzinna obstrukcja, dlatego upomniałem się o te ustalenia. (…) Nagle wtedy marszałek Grodzki ogłosił, że ustawy właśnie przechodzą w trybie pilnym do Sejmu. Takie funkcjonowanie Kancelarii Senatu jest skandaliczne. To nie jest kancelaria marszałka Grodzkiego i PO, tylko kancelaria całego Senatu
— zaznaczył.
Zdarzyła się sytuacja niezwykła. Marszałek Senatu tłumacząc, dlaczego te ustawy nie zostały skierowane wciąż jeszcze do Sejmu dzisiaj rano, powiedział, że mu się nie podobają. Marszałek Sejmu nie jest od tego, aby oceniać osobiście już podjęte decyzje Senatu
— mówił z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Orędzie marszałka Grodzkiego
Marszałek Terlecki odniósł się także do orędzia marszałka Grodzkiego.
Senat nie jest od tego, że by prowadzić politykę zagraniczną. Od tego jest rząd.(…) Marszałek Grodzki tu moim zdaniem nie tylko ośmiesza Senat, ale ośmiesza też opozycję. Nas to specjalnie nie martwi, nie mniej trzeba to jasno powiedzieć, że opowiadanie jakichś głupstw w telewizorze (…) jest czymś moim zdaniem całkowicie niewłaściwym
— stwierdził.
Takie orędzie, stricte polityczne, demagogiczne i nieprawdziwe, kładące kłody pod nogami rządu, nie jest na pewno stanowiskiem całego Senatu. My, jako senatorowie PiS, jesteśmy przeciwnego zdania, wspieramy działania rządu
— mówił z kolei Marek Pęk.
Nowelizacja ustawy antycovidowej
Sejm w piątek wieczorem uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która zakłada m.in. że 6 grudnia będzie niedzielą handlową.
Terlecki przypomniał na briefingu prasowym, że Senat przerwał obrady w sobotę i wznowi je dopiero w środę.
Co będzie oznaczało, że niezbędne będzie zwołanie Sejmu w piątek, żeby przede wszystkim tę ustawę o pracy w najbliższą niedzielę wprowadzić w życie
— dodał.
Zakończymy dziś obrady Sejmu, a podejmiemy je na nowo najprawdopodobniej w piątek
— powiedział Terlecki, wyjaśniając, że będzie to już następne posiedzenie izby.
Wznowienie obrad Sejmu
Sejm ma wznowić obrady w sobotę o godz. 14.
Zapytany, czy posłowie zajmą się przyjętymi wcześniej w sobotę przez Senat poprawkami do tzw. tarczy 6.0, Terlecki odpowiedział, że „Sejm zajmie się tymi ustawami, które wczoraj przyjął Senat i które dziś wreszcie, po interwencjach marszałka Pęka (wicemarszałka Senatu Marka Pęka) trafiły do Sejmu”.
W sobotę - jak wynika z informacji na stronie Sejmu - posłowie mają głosować nad stanowiskiem Senatu do nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. Głosowane mają być też poprawki Senatu m.in. do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wprowadza tzw. estoński CIT dla firm, a także nad poprawkami do uchwalonej pod koniec października przez Sejm noweli, która wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych CIT.
Zniesienie zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia
Posłowie w piątkowym głosowaniu zdecydowali m.in., że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Za nowelizacją głosowało 444 posłów, przeciw było 4, a 3 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej taki zapis, który znalazł się w rządowym projekcie nowelizacji ustawy, poparła sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
Jak napisano w uzasadnieniu do zmiany, zamieszczonym na stronach RCL, „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej”.
Branża handlowa, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług postulowała w listopadzie br. przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Tłumaczono, że pomogłyby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni, w tym szczególnym okresie przedświątecznym.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.
Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
W związku w rozwojem epidemii i nowymi obostrzeniami we wszystkich placówkach handlowych istnieje wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/528548-terlecki-grodzki-swoim-oredziem-osmiesza-senat