Z uwagi na liczne obowiązki służbowe, w tym zaplanowane posiedzenie Sejmu, nie mogę uczestniczyć w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu - poinformował marszałka tej izby szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zaproszenie minister otrzymał w poniedziałek.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Szef MSWiA odpowiada na pismo Grodzkiego
Pismo ministra spraw wewnętrznych i administracji to odpowiedź na skierowane do MSWiA przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego zaproszenie do udziału w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu izby. Zaproszenie, które widziała PAP, datowane jest na 17 listopada, ale do resortu dotarło w poniedziałek.
W związku z zaproszeniem otrzymanym od Pana w dn. 23 listopada br. informuję, że z uwagi na liczne obowiązki służbowe, w tym zaplanowane posiedzenie Sejmu, nie mogę uczestniczyć w 18. posiedzeniu Senatu w dn. 25-27 listopada br.
— poinformował marszałka Tomasza Grodzkiego szef MSWiA w odpowiedzi, do której dotarła PAP.
W porządku obrad posiedzenia Senatu znalazł się punkt: „Informacja MSWiA o działaniach policji wobec uczestniczek i uczestników (protestów - PAP) po ogłoszeniu decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej”.
Deprecjonowanie TK nie licuje z godnością marszałka Senatu
Szef MSWiA dodał, że Grodzki, posługując się w oficjalnym piśmie sformułowaniem „Trybunał Julii Przyłębskiej” deprecjonuje organ państwowy, jakim jest Trybunał Konstytucyjny.
Jednocześnie pragnę zauważyć, że w swoim oficjalnym piśmie, posługując się sformułowaniem „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej”, deprecjonuje Pan inny organ państwowy jakim jest Trybunał Konstytucyjny, używając na jego określenie innej niż prawidłowa nazwy
— podkreślił minister.
Nie licuje to z godnością i funkcją, jaką Pan Marszałek piastuje i jest przeze mnie nieakceptowalne
— oświadczył Kamiński.
Grodzki zapowiada głosowanie na piątek
Wszystkie uchwały będą głosowane w piątek po południu; spodziewam się, że Sejm będzie musiał zebrać się w poniedziałek lub we wtorek - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki, pytany o prace nad nowelizacją tzw. ustawy covidowej.
Marszałek Senatu był pytany na środowym briefingu prasowym, kiedy będzie głosowana nowelizacja ustawy „covidovej”, tzw. konwalidacyjna, i czy możliwe jest to, że stanie się to jeszcze podczas obecnego posiedzenia izby, np. w piątek. Pytano go także, czy spodziewa się złagodzenia projektu uchwały autorstwa klubu KO, dotyczącego budżetu UE.
Wszystkie uchwały będą głosowane w piątek po południu, także spodziewam się, że Sejm będzie się musiał zebrać w poniedziałek lub wtorek. Jeśli idzie o uchwałę dot. budżetu, to spodziewam się dyskusji. Komisje się zebrały. Przyjęły pewne poprawki. Czy na posiedzeniu plenarnym nie będzie więcej poprawek, tego nie możemy przewidzieć. Spodziewam się, że będą
— powiedział Grodzki.
Połączone komisje senackie Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Ustawodawcza zarekomendowały w środę projekt uchwały wzywającej Radę Ministrów do wycofania się z groźby zawetowania budżetu Unii Europejskiej. Za projektem uchwały głosowało 20 senatorów, przeciw było 11. Wcześniej połączone komisje nie zaakceptowały wniosku wicemarszałka Marka Pęka (PiS) o odrzucenie projektu.
W myśl projektu uchwały „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu próby wetowania budżetu Unii Europejskiej”.
Z kolei w połowie listopada senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem kolejnej nowelizacji ustawy „covidowej”. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.
Sejm – mimo negatywnego stanowiska rządu – poparł senacką poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw, więc nie może wejść w życie. Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że ustawa „covidowa” w takim brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.
Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację tzw. ustawy covidowej, którą obecnie zajmuje się Senat.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, odpowiadając w ubiegłym tygodniu na pytania dziennikarzy, powiedział, że podpisana już przez prezydenta nowela zostanie opublikowana, ale gdy przyjęta zostanie kolejna nowelizacja naprawiająca - jak mówił - błąd popełniony przez posłów PiS.
W tym tygodniu drugą z tych nowelizacji zajmowała się senacka Komisja Zdrowia, która opowiedziała się za odrzuceniem jej w całości, uzasadniając, że jest ona przede wszystkim niezgodna z zapisami konstytucji. Sprawozdaniem z komisji zajmie się teraz Senat.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/528064-szef-mswia-punktuje-grodzkiego-to-nieakceptowalne